Jump to content

310 Lt Main Display & 70 Lt Refugium.


saradoulis

Recommended Posts

Επειδή και 'γω το Σάββατο έχω κανονισμένη εγκατάσταση του sump, μετατροπή το έπιπλο και πρακτικά ξαναστήσιμο από την αρχή μπορείς να κάνεις μια περίληψη μήπως ξεχνάω κάτι? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή και 'γω το Σάββατο έχω κανονισμένη εγκατάσταση του sump, μετατροπή το έπιπλο και πρακτικά ξαναστήσιμο από την αρχή μπορείς να κάνεις μια περίληψη μήπως ξεχνάω κάτι? :)

Nαι. Κανεις οτι ειναι να κανεις με το ενυδρειο, και δεν ξεχνας:

1)Μπυρες

2)Σουβλακια

3)Τσιγαρα

4)Μ****α

5)Μασαζ

:D

Ελπίζω να σε κάλυψα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,πρωτα πρεπει να λυσω το κρεβατι και να το παω σε αλλο δωματιο.Επειτα να μεταφερω το γραφειο στη θεση του κρεβατιου.

Μετα αδειαζω το παροντι ενυδρειο σε δοχεια και βαζω τα ψαρια και τα κοραλλια σε δυο ξεχωριστα δοχεια.Μετα παιρνω την βαση του παλιου,της βαζω πανω ενα mdf ξυλο 1χ60 και 4 ποντους παχος και βαζουμε το καινουργιο ενυδρειο πανω.Βαζω αραγωνιτη απο το παλιο στηνω ενα scape προχειρο γεμιζω νερο.Φτιαχνω τις σωληνωσεις και το γεμιζω ωστε να δουλεψει η υπερχειλιση και να αρχισει να κατεβαζει νερο στο σαμπ.Γεμιζει βαζω αντλια επιστροφης σε λειτουργια και ξεκιναει να δουλευει,βαζω σκιμερ σε λειτουργια.Επειτα θα βαλω ενα φιλτρο με υαλοβαμβακα για 1 ωρα να καθαρισει το βουρκο και βαζω ψαρια κοραλλια.Κλεινω φωτα,κανω την προσευχη μου και βλεπουμε την Κυριακη.

Αυτα.Προς το παρων φωτιστικο το boyu με την halide και τις t5 και την ερχομενη βδομαδα παραγγελνω το 6χ39 και κλεισαμε απο εξοπλισμους.Μετα ντυνω την βαση και κοβω ξυλα ωστε να καταληξει καπως ετσι..

33tqrz5.jpg

Το μαυρο περιγραμμα δεν θα φαινεται απλως ειναι ο σκελετος απο κοιλοδοκο για να δειτε πως θα ειναι πανω κατω.

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικός παράγοντας για να πάνε όολα καλά! :thumbup:

Αμ δε πήγαν!

Αφού αποκλείστηκα εδω λόγο κακοκαιρίας!

Θα κάνω και σήμερα το βράδυ τη προσπάθεια μου να έρθω..

Ελπίζω να τα καταφέρω.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες η μεταφορα πραγματοποιηθηκε με επιτυχια!

Να πω οτι παραειμαι χαρουμενος και οτι μαλλον επιασαν οι προσευχες που εκανα.Να ευχαριστισω τους φιλους kaz3,MrGe07 και mr.Odysseas για την πολυτιμη βοηθεια,ψυχολογοκικη μα και πρακτικη.

Δεν εχασα ουτε ενα ψαρι-κοραλλι και περιμενω να κατσει οι ομιλχη για τα περαιτερο.

Θα ακολουθησει φωτορεπορταζ καρε-καρε.

Τελικα να αλλαζεις διαρυθμιση στο σπιτι και να στηνεις ενυδρειο παραειναι κουραστικο..

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε παιδιά!

Όχι τίποτα, να παίρνω κουράγιο και γω για αύριο... :thumbup:

Άντε περιμένουμε τώρα το τηλεμπανιστήρι να παίρνουμε ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Ο χωρος που εκατσε το ενυδρειο

167j9m8.jpg

Το ενυδρειο

xvafs.jpg

Το παλιο ενυδρειο

fbyoes.jpg

Tα συνεργα αδεισματος καθως βαρελι δεν βρηκαμε σαββατιατικο

2w3amjd.jpg

Ξυσιμο του παγκου

28hd014.jpg

Ο παγκος ετοιμος

244s39k.jpg

Πλυσιμο του μεγαλου μπετονιου

2n9jhh1.jpg

2wcjg9u.jpg

Aδειασμα του παλιου ενυδρειου

2505yzb.jpg

Λιγη γιογκα ωστε να δεσει ο παγκος με τη βαση

25gvv6b.jpg

Μια προποση!

2hs9i7p.jpg

Και γεεεεεεεεμισμα-σπασιμο αλατιου για οσο νερο χρειαζοταν για συμπληρομα :thumbup:

f0td75.jpg

9kcgg3.jpg

Aυτα για σημερα.Τις υπολοιμες με aQuascape και τα σχετικα αυριο που θα εχει πεσει η ομιχλη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Eπισης να προσθεσω πως τελικα θα χρησιμοποιησω ενα sump 95*50*50

200 λιτρα καθαρα βγαινει περιπου αρα παμε επιτελους στο μισο του τονου.

Εεε σιγα σιγα θα τον πιασω και τον τονο που θα μου παει!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απο 5αρι κοιλοδοκο 5 χιλιοστων και το στρατζο εχει μεσα σταυρο.Κρατουσε εναν τορνο 800 κιλων.Και ειναι σχετικα καινουργια.5 μηνων.

Οσο για το ξυλο που πατησε πανω το ενυδρειο ειναι κοντρα πλακε θαλασσης 3 ποντων ντυμενο με μελαμινη.

Νομιζω πως θα αντεξει για καποια χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απο 5αρι κοιλοδοκο 5 χιλιοστων και το στρατζο εχει μεσα σταυρο.Κρατουσε εναν τορνο 800 κιλων.Και ειναι σχετικα καινουργια.5 μηνων.

Οσο για το ξυλο που πατησε πανω το ενυδρειο ειναι κοντρα πλακε θαλασσης 3 ποντων ντυμενο με μελαμινη.

Νομιζω πως θα αντεξει για καποια χρονια.

Για τη βάση δεν έχω αμφιβολία ότι αντέχει.

Τον πάτο του ενυδρείου φοβάμαι.

πρώτον καλορίζικο άντε και του χρόνου να μη χωράει να πέσει καρφίτσα από τα sps :thumbup:

δεύτερον το ξύλο δε θα στραβώσει (τόσο ώστε να το δεις) γιατί δε θα στραβώσει το τζάμι! εάν σε μπέρδεψα αυτό που θέλω να πω είναι ότι εάν το ενυδρείο είναι "σωστό" δεν έχεις κανένα πρόβλημα που θα πατάει μόνο στη μέση :buttrock: να ξέρεις και εσύ και όλοι μας πως καλύτερα να πατάει το μισό παρά να πατάει έστω και λίγο στραβά ολόκληρο :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Eιναι κατασκευης τρελου με κοτσιδα και με πατο 15αρι :thumbup:

μη μασάς τότε καλή συνέχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...