Jump to content

Προβλημα με σκαλα διαχυσης


rastafarian

Recommended Posts

Τελικά τα κατάφερες με την σκάλα;

Μολις εφτιαξα καινουριο μειγμα και εκανα την πατεντα με τα 2 μπουκαλια αλλα στο μικρο μικρο μπουκαλι το σωλικακι δεν το εβαλα μεσα στο νερο γιατι ρουφαγε νερο απο εκει και το εριχνε στο μπουκαλι με το μειγμα.καθαρισα τη σκαλα και την εβαλα πιο ψηλα μεσα στο ενυδρειο.τωρα περιμενω να ξεκινησουν οι φυσαλιδες..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Να ρωτησω και κατι αλλο.τα μπουκαλια ειναι και τα δυο μεσα σε ενα κουβα με νερο και θερμοστατη..το μικρο μπουκαλακι εχει μονο νερο μεσα.υπαρχει προβλημα που το μικρο μπουκαλι ειναι και αυτο μεσα στο νερο με τον θερμοστατη?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετη ωρα αρχησαν οι φυσαλιδες..βγαζει λιγες αλλα ειδα οι βγαζει πολυ μεγαλες φυσαλιδες το καλαμακι της σκαλας?μηπως ξερουμε γιατι το κανει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαλλον χρειαζεται ενα δευτερο μπουκαλακι στις DIY παροχες CO2. Toσο για να μετραμε φυσαλιδες, οσο και για να φιλταρεται το CO2.

Aντιμετωπισα παρομοιο προβλημα με το φιλο rastafarian, oχι ομως με σκαλα, αλλα με αεροπετρα. Μετα απο 2-3 μερες εγινε ετσι...

aquael80_24.jpg

..ο οποιος ειναι και ο λογος που μπουκωνε και η σκαλα του συμφορουμιτη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε troll ακριβως ετσι ηταν και εμενα μεσα στη σκαλα!Τωρα εφτιαξα αλλο μειγμα και εκανα αυτο με τα 2 μπουκαλια.τα ειχα και τα 2 μεσα στον κουβα με τον νερο και τον θερμαστατη με αποτελεσμα να βγαζει τεραστιες φυσαλιδες με πολυ πιεση.ετσι εβγαλα το μικρο μπουκαλι εξω απο τον κουβα και τωρα ειναι καλητερα,αν και βγαζει πολλες φυσαλιδες αλλα προχωρουν γρηγορα στη σκαλα.μαλλον εχει πολυ πιεση ακομα..θα δουμε και αυριο

Link to comment
Share on other sites

... με αποτελεσμα να βγαζει τεραστιες φυσαλιδες με πολυ πιεση...

Μπράβο έκανες monster bubble :thumbup:

Πέρα από την πλάκα υπάρχουν περιπτώσεις στο χόμπι που όσο και να προσπαθούμε να βοηθήσουμε τελικά την λύση την βρίσκουμε μόνη μας.

Τώρα έγινες κομματάκι ποιο σοφός :buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο σιγουρα μερικες φορες την βρισκουμε μονοι μας την λυση αλλα αν την βρουμε πρεπει να την γραφουμε ωστε αν καποιος φιλος εχει το ιδιο προβλημα να βρει την λυση απο καποιον αλλο που το ελυσε!Τωρα βλεπω οτι παει καλητερα το θεμα μεχρι στιγμης απλα εχει ακομα πολυ πιεση γιατι το μειγμα ειναι φρεσκο και βγαζει αρκετες φυσαλιδες και επειδη το ειδα αυτο χθες βραδυ εβαλα και μια αεραντλια για να ειμαι πιο σιγουρος οτι δεν θα εχουμε αλλα προβληματα..

Φιλε dimkasta ρωτησα εδω τα παιδια και μου ειπαν να βαλω νερο για να μετραω και τις φυσαλιδες που βγαζει το μειγμα μου.Το εκανα αλλα ειδα οτι το σωλινακι που ηταν μεσα στο νερο ρουφαγε νερο και μου το εριχνε στο μειγμα,οπωτε κοντινα λιγο αυτο το σωλινακι και τωρα ειναι πανω απο το νερο.ετσι και αλλιως δεν με πειραζει να μη μετραω φυσαλιδες απο εκει γιατι τις βλεπω και στη σκαλα.το μικρο μπουκαλι το θελω μονο για φιλτραρισμα του co2

Παντως αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι το μικρο μπουκαλι πρεπει να ειναι εξω απο το νερο με το θερμοστατη γιατι δημιουργητε τεραστια πιεση με αποτελεσμα οι φυσαλιδες στη σκαλα να βγαινουν τερατα!Βεβαια αυτο μπορει να ειναι ενα συν γι αυτους που χρησιμοποιουν αεροπετρα και θελουν μεγαλητερη πιεση!

Ελπιζω να μη ξαναδω αυτο το ασπρο πιχτο υγρο μεσα στη σκαλα αυτη τη φορα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μη ξαναδω αυτο το ασπρο πιχτο υγρο μεσα στη σκαλα αυτη τη φορα :thumbup:

Who Knows!!

ghostbusters.png

Τουλάχιστον την επόμενη φορά αν ξαναεμφανιστεί θα ξερεις τι να κάνεις

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

lasal την επομενη φορα που θα εμφανιστει θα φωναξω τους ghostbusters γιατι δεν παει αλλο.. :thumbup::thumbup:

dimkasta με μια βαλβιδα αναμεσα ναι μπορεις να κανεις δουλεια απλα δεν ειχα αλλη για να το δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Τελικα μαλλον θα φωναξω τους ghostbusters....σημερα ειδα οτι εχει αρχισει και ξαναπιανει αυτο το ασπρο πραγμα η σκαλα αλλα ειναι μονο μπροστα στην εξοδο απο το καλαμακι που εχει η σκαλα..μειγμα δεν ειναι γιατι εχω κανει την πατεντα με τα 2 μπουκαλια..θα δω αν προχωρισει παραπανω και αν το δω αυτο το επομενο βημα ειναι να βαλω τη σκαλα σε αλλο σημειο του ενυδρειου μηπως φταιει η κυκλοφορια στο σημειο που ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Τελικα μαλλον θα φωναξω τους ghostbusters....σημερα ειδα οτι εχει αρχισει και ξαναπιανει αυτο το ασπρο πραγμα η σκαλα αλλα ειναι μονο μπροστα στην εξοδο απο το καλαμακι που εχει η σκαλα..μειγμα δεν ειναι γιατι εχω κανει την πατεντα με τα 2 μπουκαλια..θα δω αν προχωρισει παραπανω και αν το δω αυτο το επομενο βημα ειναι να βαλω τη σκαλα σε αλλο σημειο του ενυδρειου μηπως φταιει η κυκλοφορια στο σημειο που ειναι..

Βάλτην κάπου παράλληλα με την έξοδο του φίλτρου σου. Την έχεις στην πλάτη ή στα πλάγια; (Την σκάλα) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατσε να σου εξηγησω τι παιζει!εχω το εσωτερικο φιλτρο της juwel και την σκαλα την εχω βαλει απεναντι απο το φιλτρο.την εχω βαλει στο φαρδος του ενυδρειου γιατι στη πλατη του εχω βαλει 3d πλατη και δεν μπορω να την βαλω εκει.επεισης εχω μεσα και ενα μικρο φιλτρακι για καλητερη κυκλοφορια το οποιο ειναι απεναντι απο το αλλο εσωτερικο και σχεδον διπλα απο την σκαλα.την εξοδο του φιλτρου της juwel το εχω γυρισει να χτυπαει στην επιφανεια και το αλλο χτυπαει ευθεια μεσα στο ενυδρειο.Αν δω οτι το ασπρο πιχτο υγρο γινεται περισσοτερο θα βαλω τη σκαλα απεναντι απο το μικρο φιλτρακι που χτυπαει ευθεια..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ασπρο πραγμα ειναι βακτηριακη αποικια, παραγωγο της μαγιας. Ειναι μεν ακινδυνο για το ενυδρειο, αλλα αναμφιβολα δημιουργει προβλημα. Η μια λυση ειναι ο τακτικος καθαρισμος του διαχυτηρα. Η αλλη λυση που προτεινουν στα ξενα fora ειναι ο μετρητης φυσαλιδων. Αυτο χρησιμευει και στη "φιλτρανση" του CO2. Προσοχη ομως θα πρεπει να δωθει στην κατασκευη του. Το σωληνακι της εισαγωγης θα πρεπει να ειναι μεσα στο νερο, ετσι ωστε το CO2 που ερχεται απ'το μπουκαλι παραγωγης να φιλτραρεται.

c15.JPG

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ασπρο πραγμα ειναι βακτηριακη αποικια, παραγωγο της μαγιας. Ειναι μεν ακινδυνο για το ενυδρειο, αλλα αναμφιβολα δημιουργει προβλημα. Η μια λυση ειναι ο τακτικος καθαρισμος του διαχυτηρα. Η αλλη λυση που προτεινουν στα ξενα fora ειναι ο μετρητης φυσαλιδων. Αυτο χρησιμευει και στη "φιλτρανση" του CO2. Προσοχη ομως θα πρεπει να δωθει στην κατασκευη του. Το σωληνακι της εισαγωγης θα πρεπει να ειναι μεσα στο νερο, ετσι ωστε το CO2 που ερχεται απ'το μπουκαλι παραγωγης να φιλτραρεται.

c15.JPG

Τroll αυτο ειχα φτιαξει αλλα το σωλινακι που ηταν μεσα στο νερο του μικρου μπουκαλιου μου εριχνε νερο μεσα στο μειγμα,το τραβουσε και ετσι αναγκαστικα και εβγαλα λιγο νερο ωστε το σωλινακι να ειναι εξω απο το νερο.μαλλον θελει βαλβιδα και εκει αναμεσα για να μην ριχνει νερο μεσα στο μειγμα.λες να φταιει οτι το σωλινακι ειναι εξω απο το νερο στο μικρο μπουκαλι?ειχες και εσυ το ιδιο προβλημα,τωρα το ελυσες ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Το σωληνακι πρεπει να ειναι μεσα στο νερο. Για να σου τραβαει νερο απ'το μπουκαλακι, σημαινει οτι δεν εβαλες βαλβιδα αναμεσα στο μπουκαλι παραγωγης και στο μετρητη φυσαλιδων.

DIYCO2Diagram.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν εβαλα βαλβιδα αναμεσα τους..πρεπει να αγορασω μια και να βαλω αναμεσα τοτε και να γεμισω το μπουκαλακι περισσοτερο νερο για να μπει το σωλινακι μεσα..Εσενα εχει ξαναβγαλει παλι το ιδιο προβλημα η λυθικε?

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης ειμαι ΟΚ. :thumbup:

Ωραιος!ποσες μερες εχουν περασει?εμενα μετα απο 3 μερες αρχισε να το βγαζει παλι..

Link to comment
Share on other sites

Kι εμενα στις 3 μερες το εβγαζε. Σημερα ειναι η 3η και δεν εχει εμφανιστει κατι, γι'αυτο λεω οτι μεχρι στιγμης ειναι ΟΚ. Αν και μεσα στο Σ/Κ δεν εμφανιστει η μουργα, τοτε μαλλον το λυσαμε.

Link to comment
Share on other sites

θα παω και εγω να παρω βαλβιδα και θα γεμισω το μπουκαλακι περισσοτερο νερο για να μπει το σωλινακι μεσα.αν αλλαξει κατι σε σενα γραψε εδω τι εγινε για να ξερουμε και ελπιζω να το λυσαμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ασπρο πραγμα ειναι βακτηριακη αποικια, παραγωγο της μαγιας. Ειναι μεν ακινδυνο για το ενυδρειο, αλλα αναμφιβολα δημιουργει προβλημα. Η μια λυση ειναι ο τακτικος καθαρισμος του διαχυτηρα. Η αλλη λυση που προτεινουν στα ξενα fora ειναι ο μετρητης φυσαλιδων. Αυτο χρησιμευει και στη "φιλτρανση" του CO2. Προσοχη ομως θα πρεπει να δωθει στην κατασκευη του. Το σωληνακι της εισαγωγης θα πρεπει να ειναι μεσα στο νερο, ετσι ωστε το CO2 που ερχεται απ'το μπουκαλι παραγωγης να φιλτραρεται.

c15.JPG

:thumbup::thumbup::buttrock:

Έγινε επεξεργασία - tasosgv
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και έτοιμο στην αγορά:

http://cgi.ebay.co.uk/Aquarium-CO2-Bubble-...mp;x=39&y=6

και στο πετ ... 8 Ευρο της JBL

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και έτοιμο στην αγορά:

http://cgi.ebay.co.uk/Aquarium-CO2-Bubble-...mp;x=39&y=6

και στο πετ ... 8 Ευρο της JBL

Θα δοκιμασω αυτο που μου εδειξε ο φιλος Troll και θα δουμε τα αποτελεσματα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...