Jump to content

ερωτιση για τα πρασινα σφουγκαρια


spyros-DH

Recommended Posts

λοιπον.

εχω το juwel 60 λιτρων με το εσωτερικο φιλτρο ,που εχει μεσα 2 πρασινα σφουγκαρια εγω εβαλα και siporax

το θεμα ειναι οτι τωρα τελευτεα μιωνετε αρκετα συχνα η ροη και πρεπει να βγαζω τα φγουγκαρια να τα καθαριζω οσο μπορω (με νερο του ενυδρειο ΦΥΣΙΚΑ) και να τα ξαναβαζω μεσα....

αυτα τα σφουγκαρια πειραζει να τα αλλαξω? και να παρω καινουρια ??

η μιπως να τα βγαλω και να βαλω και αλλο βιολογικο υλικο?

(το ενυδρειο ειναι απο το πασχα του 2010)

τι προτεινετε :)

Link to comment
Share on other sites

Το siporax και τα υπόλοιπα υλικά της ίδιας κατηγορίας είναι σαφώς καλύτερα από τα σφουγγάρια, και σπάνια θα σου δημιουργήσουν προβλήματα ροής.

Απλά πρόσεξε μήπως βγάζοντάς τα, το ήδη υπάρχον υλικό σου δεν είναι αρκετό για να κρατήσει το νερό σου καθαρό.

Γενικά τέτοιες αλλαγές μπορεί να έχουν αρνητική επίδραση στο ενυδρείο σου μέχρι να αποκατασταθεί ο κύκλος και η ισορροπία του.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.

εχω το juwel 60 λιτρων με το εσωτερικο φιλτρο ,που εχει μεσα 2 πρασινα σφουγκαρια εγω εβαλα και siporax

το θεμα ειναι οτι τωρα τελευτεα μιωνετε αρκετα συχνα η ροη και πρεπει να βγαζω τα φγουγκαρια να τα καθαριζω οσο μπορω (με νερο του ενυδρειο ΦΥΣΙΚΑ) και να τα ξαναβαζω μεσα....

αυτα τα σφουγκαρια πειραζει να τα αλλαξω? και να παρω καινουρια ??

η μιπως να τα βγαλω και να βαλω και αλλο βιολογικο υλικο?

(το ενυδρειο ειναι απο το πασχα του 2010)

τι προτεινετε :)

Μπορεις να αλλαξεις τα σφουγκαρια με αλλα που εχουν πιο χοντρες τρυπες.Δες μονο μετα την καθαροτητα του νερου σου και αναλογα πρατεις :D

Link to comment
Share on other sites

μονο 2 πρασινα εχει το juwel; δεν εχει μπλε καθολου;

Link to comment
Share on other sites

απλα το θεμα ειναι σφουγκαρι vs siporax τι απο τα δυο ή λιγο και απο τα δυο ?

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τα σφουγγαρια,βαλε ολο syporax και στην εξωδο βαλε ενυδρεικο βαμβακι που καθε 15 μερες το πετας και βαζεις καονουργιο :)

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου juwel το πρασινο σφουγγαρι που εχει ειναι για τα νιτρικα.το μπλε με μεγαλους πορους ειναι για την βιολογια.και εχει μπλε με μικρους πορους για κραταει τις ακαθαρσιες.τωρα στο θεμα που θετεις σιποραξ με κλειστα ματια.

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου juwel το πρασινο σφουγγαρι που εχει ειναι για τα νιτρικα.το μπλε με μεγαλους πορους ειναι για την βιολογια.και εχει μπλε με μικρους πορους για κραταει τις ακαθαρσιες.τωρα στο θεμα που θετεις σιποραξ με κλειστα ματια.

οκ ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το siporax κανει και για σφουγγαρι?? δεν καταλαβα καλα ειμαι καινουργιος στο χωρος. αν βαλει μονο siporax χωρις σφουγγαρι ολες τις βρωμιες θα τις κραταει το siporax? ειναι καλο αυτο και γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...