Jump to content

NΙΚΟΣ ΕΥΒΟΙΑ


nikossarr

Recommended Posts

Ηρθε η ώρα να παρουσιασω το δικό μου νεο reef που ελπιζω να παει καλα και να εξελιχθεί..θα ηθελα τα σχόλεια σας.

post-25628-1296753013_thumb.jpg

post-25628-1296753084_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nikossarr
Link to comment
Share on other sites

Και δυο φωτογραφιες οπου διακρίνεται το κοντρολ του ηλεκτρονικου πινακα για να μη βγαζω μπρίζες αλλα να κλείνω διακόπτες και ακομα την οθώνη του iks για να εχω άμεσα οπτική επαφή με μετρήσεις reedox, οξυγόνο, ph, θερμοκρασία.

post-25628-1296753726_thumb.jpg

post-25628-1296753768_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φιλε μου!

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

Ποσα λιτρα ?

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ώρα να παρουσιασω το δικό μου νεο reef που ελπιζω να παει καλα και να εξελιχθεί..θα ηθελα τα σχόλεια σας.

χωρίς να είμαι της θάλασσας θα πω το εξής τα πόμολα στο έπιπλο πολύ ωραία και ταιριάζουν απόλυτα με το σύνολο :)

πολύ ωραίο το στήσιμο των βράχων και γενικά μου φαίνεται πολύ ωραίο το ενυδρείο :D αν και πιο πολύ μετράει η γνώμη τον θαλασσινών που ξέρουν και πιο πολλά από μένα

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φιλε μου!

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

Ποσα λιτρα ? Ενοω καθαρα το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε πολύ το πινακάκι σου.

Είναι απλά κουμπιά συνδεδεμένα σε σειρά στις συσκευές ή χρησιμοποιείς ρελέ ή κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

ειναι απλα κουμπια που το καθε ενα αντιστιχει στην μπριζα του

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το έπιπλο Νίκο και ο μέχρι τώρα εξοπλισμός που παρουσιάσες αλλά αυτά. Το εσωτερικό του ενυδρείου σου είναι σε άσχημη κατάσταση και πρέπει να λάβεις δραστικά μέτρα, έχεις σίγουρα θέμα κυκλοφορίας με όλο αυτό τον βράχο ''νταμάρι'' και τα ζωντανά σου είναι σε αποσύνθεση, επίσης η πεταλούδα δεν ξέρω αν είναι μια από τις αιτίες και τα τσιμπάει ότι βάζεις μέσα.

Συγνώμη που είμαι διάχυτος αλλά δεν μπορώ να πω κάτι ωραίο όταν δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα nervas.χαιρομαι που εχεις αποψη τοσο αρνητικη για το ενυδρειο μου.οποτε θα σου απαντησω οτι το ενυδρειο τρεχει απο το 2004 και παει super τωρα απλα περασε στα χερια μου.προβλημα κυκλοφοριας με τοσο βραχο δεν υπαρχει αρκει να ξερεις πως να τον στισεις.το νταμαρι που λες ειναι ενας τροπικος υφαλος οπου με λιγη υπομονη θα γινει τουμπανο σε λιγους μηνες.απορω ποια ζωντανα ειναι σε αποσυνθεση?μια εφύλια εχασα και αυτη γιατι ειναι στον κυκλοφοριτη διπλα (χαζομαρα μου).ολες οι αποψεις δεκτές.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το έπιπλο Νίκο και ο μέχρι τώρα εξοπλισμός που παρουσιάσες αλλά αυτά. Το εσωτερικό του ενυδρείου σου είναι σε άσχημη κατάσταση και πρέπει να λάβεις δραστικά μέτρα, έχεις σίγουρα θέμα κυκλοφορίας με όλο αυτό τον βράχο ''νταμάρι'' και τα ζωντανά σου είναι σε αποσύνθεση, επίσης η πεταλούδα δεν ξέρω αν είναι μια από τις αιτίες και τα τσιμπάει ότι βάζεις μέσα.

Συγνώμη που είμαι διάχυτος αλλά δεν μπορώ να πω κάτι ωραίο όταν δεν είναι.

Αν βλεπω καλα τα κοραλλια πρεπει να εχουν ηδη πεθανει. :)

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση = βοηθεια.να τα βγαλω εξω αυτα που εχουν παρει την κατω βολτα η παιζει να συνερθουν? η ανεμονη ειναι super αλλα αυτα τα γκρι δεν τα κοβω καλα.περιμενω απαντηση.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου το είπα για να σε προσβάλω, κάθε άλλο, καλή αρχή σου έυχομαι. Το νταμάρι αναφέρεται στα τέτοιου τύπου ενυδρεία που το στήσιμο τους είναι με πολύ βράχο, δεν διαφωνώ ότι μπορεί να γίνει κάποια στιγμή ωραίο ενυδρείο, αλλά για την κυκλοφορία αναφέρομαι στην ύπαρξη άλγης διατομικής και κυανοβακτηρίου που ίσως να οφείλεται σε αυτό(εικασίες κάνω). Εσύ ξέρεις καλύτερα το σύστημα σου, εγώ απλά σου εκφέρω την άποψη μου μιας και που την ζήτησες από τα μέλη της κοινότητας, στα κοράλλια που αποσυντίθονται αναφέρομαι σε όλα αυτά που βρίσκονται πάνω στον βράχο και κάποια είναι νεκρά, όπως επίσης η σινιουλάρια(νομίζω ότι είναι) που είναι πεσμένη και σε κατάσταση έτοιμη να αρχίσει να λιώνει.

Μην αρπάζεσε με το κάποιος να σου πει κάτι αρνητικό, μακάρι όταν ξεκινούσα να μου την ''έλεγαν'' και να διορθωνόμουν και να μην έκανα συνεχόμενες πατάτες ή να απέφευγα έτσι κάποιες από αυτές.

Τα γκρι που δεν τα βλέπεις καλά, κατέβασε τα κάτω μήπως και συνέλθουν, αν όχι και τα δεις να λιώνουν βγάλτα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο πατριωτη! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

η βοηθεια ολων ειναι θεμητη....

ευχαριστουμε τον nervas για τις συμβουλες του καθως σιγουρα ειναι καλοπροαιρετες.....

αγαπητε φιλε ολοι πας περασαμε διαφορα με τα ενυδρεια μας μεχρι να μας βγει το τελικο αποτελεσμα...

μην αρπαζεσαι με τα σχολια καθως ειναι για να γινει ακομα ποιο ομορφος ο υφαλος σου.....

στο θεμα μας τωρα....

αν θες και μπορεις πες μας λιγο τις τιμες του ενυδρειου σου και επεισης μια κοντινη φωτο στα κοραλλακια που εχει τωρα το ενυδρειο να σε βοηθησουμε να τα κανουμε να συνελθουν!!!!

καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε πολυ η δουλειά που έχετε ρίξει στην υλοποιηση του ολου θεμάτος! ΠΕΡΙΠΟΙΗΜΈΝΗ!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες,

Το στήσιμο σου για εμένα θέλει διόρθωση όχι για να γίνει πιο ωραία οπτικά καθώς αυτό είναι ένα κομμάτι που ο καθένας το βλέπει διαφορετικά,αλλά γιατί βιολογικά ο περισσότερος θα είναι πλέον κενός.Βλέπεις είναι αδύνατον το νερό να κυκλοφορήσει σωστά με τόσο βράχο και κάποιες περιοχές του θα έχουν πολύ μικρότερη βιολογική συνεισφορά από αυτή που νομίζεις.Πρώτο πράγμα που θα έκανα λοιπόν είναι ένα πιο αεράτο στήσιμο στο μαιν ενυδρείο και τον υπόλοιπο βράχο στο sump.Σίγουρα με αυτή τη κίνηση θα δεις διαφορά και με τις άλγες σου.

Επίσης καλό είναι να μας δώσεις τιμές από το ενυδρείο γιατί κάποια κοράλια είναι στα τελευταία τους και κάποια έχουν ψοφήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε.

Επειδή και εγω έχω αρκετά μεγάλο ενυδρείο και ταλαιπωριέμαι και εγω σε μερικά σημεία, να σου πω κάτι.

Καταρχην θεωρώ πολύ καλό το ενυδρείο σου, για πρώτο στήσιμο.

Απο εκεί και πέρα, βλέπωντας οτι μερικά κοράλλια σου δεν πάνε καλά, τότε πρέπει να αναρωτηθείς τι συμβαίνει.

Για μένα, εχεις ένα θέμα με την κυκλοφορία. Αν δεν κάνω λάθος, έχεις δυο Tunze κυκλοφορητές? Ειναι και οι δυο στο πίσω μέρος του ενυδρειου ή δεν διακρίνω καλά απο τις φωτογραφίες?

Το κεφάλαιο κυκλοφορία, είναι πολύ μεγάλο και επειδη και εγω οπως σου είπα και πριν εχω πολλά λίτρα και καμια 100άρα κιλά Ζ.Β. είμαι σε αναζητηση λύσης για την κυκλοφορία μου και διαρκώς πειραματιζομαι.

Αλλωστε οσο περισσότερα λίτρα έχεις, τοσο πιο δυσκολα ρυθμίζεις την κυκλοφορία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...