Jump to content

2 Προβληματα ταυτοχρονως


riperakias

Recommended Posts

Λοιπον πριν λιγο πηγα στο pet shop αι αγορασα ενα φυτο.Κλασσικα ο petshopas δεν ηξερε τι ηταν.Εςερε καινουργια το ειδαι ετσι που ηταν φουντωτο φουντωτο και το πηρα.Επισης του ειπα να μου κανει μετρησεις.Τα βρηκε ολα φυσιολογικα εκτος απο το ph το οποιο ειναι αρκετα υψηλο.Υπαρχει τροπος να το κατεβασω ή μονο με φαρμακο;Και μηπως ξερει κανεις τι ειδους ειναι το φυτο στις παρακατω φοτος;

post-39872-1296847064_thumb.jpg

post-39872-1296847117_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πριν λιγο πηγα στο pet shop αι αγορασα ενα φυτο.Κλασσικα ο petshopas δεν ηξερε τι ηταν.Εςερε καινουργια το ειδαι ετσι που ηταν φουντωτο φουντωτο και το πηρα.Επισης του ειπα να μου κανει μετρησεις.Τα βρηκε ολα φυσιολογικα εκτος απο το ph το οποιο ειναι αρκετα υψηλο.Υπαρχει τροπος να το κατεβασω ή μονο με φαρμακο;Και μηπως ξερει κανεις τι ειδους ειναι το φυτο στις παρακατω φοτος;

το φυτό πρέπει να ειναι Ludwigia glandulosa (αν υπάρχει αρκετός φωτισμός κοκκινίζει)

όσο για το ΡΗ πόσο μέτρησε ?

τι ψάρια έχεις μέσα ?

και μετά προχωράς αν χρειαστεί να το κατεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν το πηρες απο τον Αμαζονιο ειναι Alternathera pink και ειναι πολυ δυσκολο φυτακι αλλα πολυ ωραιο.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα τα γκαπυ θα μεταφερθουν καθως σε λιγοτερο απο εναν μηνα θα αγορασω 80λιτρο.Το ενυδρειακι τωρα εχει μεσα και φιλτρο και θερμοστατη ρυθμισμενο στους 25-26

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πηρα απο τον αμαζονιο οχι.Το ph το βγαλε γυρο στο 8.Εχω μεσα 2 μεγαλα γκαπυ και ενα μικρο.

to PH μια χαρα ειναι για τα ψαράκια σου.μην το χαμηλώσες.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου μοιαζει να ειναι Ludwigia repens ''Rubin''.Τι λετε;το αλλο δεν ειναι πολυ δυσκολο φυτο;

Βγάζει ριζούλες στα σημεία που τα φύλλα βγαίνουν από τον κορμό ? ΑΝ ναι το πιθανότερο να είναι Ludwigia repens.

Γενικότερα ως κοκκινωπό φυτό θέλει καλό φωτισμό για να δείξει τα χρώματά του. Και καλύτερα να το βάλεις προς τα πίσω γιατί ψηλώνει πολύ.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Το ενα απο τα Guppakia που ειχε μεσα :thumbup: .συγκεκριμενα το ενα θυληκο.Δευτερο υληκο που περνω απο τον συγκεκριμενο πετσοπα και πεθαινει την επομενη μερα.Ισως κατι εχουν τα Guppy του.Επισης τα Guppy φαινεται να τρωνε το φυτο οτι και αν ειναι.Για την ακριβεια τα φυλλα του φαινεται να εχουν σαπισει και τα εχω δει(τα guppy)αρκετες φορες να τα τσιμπολογανε.Υπαρχει περιπτωση να τα τρωνε και να σαπιζουν;ή ειναι φυσιολογικη αντιδραση των φυτων επιδη βρισκονται σε νεο περιβαλλον;Τα εχω φυτεμμενα κανονικα στην αμμο.Μηπως πρεπει να το δεσω σε καμια πετρα ή ξυλο;Οι μετρησεις που μου εκανε αυτος με νερο απο το ενυδρειο που του πηγα βγηκαν ολες σωστες εκτος απο το ph(*προβλημα ομως το οποιοο λυθηκε παραπανω) :thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα Σχετικα με το οτι ψηλωνει πολυ δεν μπορω να το κλαδευω και να το φυτευω αλλου;

Το φυτό σου είναι Ludwigia repens όντως.

Θα το κλαδεύεις στο σημείο που βγαίνουν τα κόκκινα φυλαράκια και ελάχιστα πιο πάνω χωρίς να τα κόβεις.

Θα υπολογίζεις να κλαδεύεις περίπου στο ύψος της μέσης του ενυδρείου ίσως και λίγο πιο κάτω για αρχή γιατί στο σημείο εκείνο μετά θα βγαίνουν 2 κλωναράκια. Μετά απο 2-3 κλαδέματα θα γίνει τέλειο.

Αν δεν έχεις καλό φωτισμό θα είναι μόνιμα πράσινα και θα φαίνονται σαν σάπια. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο φυτό αλλά ο καλός φωτισμός είναι απαραίτητος.

Τι φωτισμό έχεις; Πόσο ταίζεις τα ψαράκια σου;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις εκει που βγαινουν τα κοκκινα φυλλαρακια;Δηλαδη τωρα να το κλαδεψω;Απο φωτισμο εχω 40w.Τα γκαπυ τα ταιζω bloodworms και spirulina αλλα θα ππρω και τροφη για γκαπυ.

Link to comment
Share on other sites

Με ph 8 τα φυτά δεν θα σου πάνε και πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν οφείλεται στο δίκτυο νερού μόνο με ΑΟ (αντίστροφη όσμωση) η με απιονισμένο νερό, η τελευταία λύσει είναι λίγο ακριβή ιδιαίτερα αν μιλάμε για πολλά λίτρα νερού.

Όποτε το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να μετρήσεις το νερό του δικτύου σου. Μέτρα το Ph, kh, gh, ώστε να είσαι σίγουρος ότι το αυξημένο Ph οφείλετε στο δίκτυο σου και όχι σε άλλους παράγοντες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...