Jump to content

Φίλτρο πάνω από την στάθμη του ενυδρείου...


Naias

Recommended Posts

Υπάρχει φίλτρο που να αγνοεί τους νόμους της φυσικής και να μπορεί να τοποθετηθεί σε ύψος πάνω απο ττην στάθμη το νερού του ενυδρείου;

Έχω ένα ενυδρείο που είναι στο πάτωμα και θέλω να του βάλω ένα εξωτερικό φίλτρο αλλά κανένα δεν λειτουργεί σωστά γιατί η στάθμη του νερού είναι ίσα με το ύψος του φίλτρου !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις έναν κυκλοφορητή μέσα στο ενυδρείο να στέλνει το νερό στο φίλτρο;(Το φίλτρο χωρίς φτερωτή...) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει φίλτρο που να αγνοεί τους νόμους της φυσικής και να μπορεί να τοποθετηθεί σε ύψος πάνω απο ττην στάθμη το νερού του ενυδρείου;

Έχω ένα ενυδρείο που είναι στο πάτωμα και θέλω να του βάλω ένα εξωτερικό φίλτρο αλλά κανένα δεν λειτουργεί σωστά γιατί η στάθμη του νερού είναι ίσα με το ύψος του φίλτρου !!!

θα ηθελα να βοηθήσω ευχαρίστως αλλά μήπως μπορεις να μας δείξεις καποια φοτογραφια του ενυδρειου τριγυρο να δουμε ποσο χώρο έχεις και ποσο ευέλικτοι είμαστε στο να σου προτίνουμε καποια ασφαλή πατέντα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου λέει ο Φώτης γίνεται...μ αυτό τον τρόπο λειτουργώ το refugium στο θαλασσινό μου ενυδρείο, αλλά η αρχή είναι ίδια μ αυτό που θες να κάνεις.

Θα χρειαστείς μια αντλία των 10-15 ευρώ (ανάλογα με τα λίτρα που θες) και ένα εξωτερικό φίλτρο χωρίς να είναι απαραίτητο να το συνδέσεις στη παροχή ρεύματος.

Εναλλακτικά, η Waves κυκλοφορεί ένα κάνιστρο/προφίλτρο (30-35 ευρώ), που είναι ότι πρέπει για αυτό που θες.

post-13206-1296887684_thumb.jpg

Πρέπει να προσέξεις όμως ότι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος και αν το φίλτρο βρίσκεται σε υψηλότερο επίπεδο από το ενυδρείο, υπάρχει περίπτωση αν κάποιος σωλήνας εισαγωγής ή εξαγωγής νερού στο φίλτρο βρίσκεται στη βάση του, (όπως της Waves ή κάποια φίλτρα της Eheim), θα σου επιστραφεί νερό στο ενυδρείο, οπότε θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου τη στάθμη του ενυδρείου να είναι σε τέτοιο σημείο που να υπάρχει περιθώριο να "δεχτεί" και τον όγκο νερού από το φίλτρο.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Ok, ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω εντυπώσεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιηθεί αντεπίστροφη βαλβίδα δε θα υπάρχει πρόβλημα σε διακοπή νερού,αλλά για καλό και για κακό πρέπει να υπάρχει ο επιπλέον χώρος στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...