Jump to content

βοηθεια με αυξηση φωτισμου


pozeras13

Recommended Posts

καλησπερα σας και ευχαριστω για το χρονο σας εκ των προτερον.

επειδη ειμαι λιγο απο ηλεκτρολογικα τοσο καλος οσο και ο ανατολακης στις τριπλες, ηθελα να με βοηθησετε σε κατι.

εχω ενα ενυδρειο καμια 70-80 λιτρα. σε αυτο εχω μια λαμπα τ8 15 βατ που ειναι 44 εκατοστα. το ενυδρειο ειναι 60 εκατοστα.

θελω να βαλω αλλη μια τ5 15 βατ. τι ακριβως θα χρειαστω και απο που θα τα αγορασω. οπως επισης αυτη η λαμπα μπορει να ειναι sylvania gro lux???

επισης σκεφτομαι να βαλω καθρεψτη στο καπακι για να αυξανω το φωτισμο.

βοηθεια χριστιανοιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Link to comment
Share on other sites

τα led καινε περισσοτερο? αν οχι να βαλω λεντ καλυτερα. να βαλω ενα μετρο σειρα ας πουμε. ποσα βατ ειναι ενα μετρο λεντ περιπου?

μπορω να ζητησω και βαθμο κελβιν που θελω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας και ευχαριστω για το χρονο σας εκ των προτερον.

επειδη ειμαι λιγο απο ηλεκτρολογικα τοσο καλος οσο και ο ανατολακης στις τριπλες, ηθελα να με βοηθησετε σε κατι.

εχω ενα ενυδρειο καμια 70-80 λιτρα. σε αυτο εχω μια λαμπα τ8 15 βατ που ειναι 44 εκατοστα. το ενυδρειο ειναι 60 εκατοστα.

θελω να βαλω αλλη μια τ5 15 βατ. τι ακριβως θα χρειαστω και απο που θα τα αγορασω. οπως επισης αυτη η λαμπα μπορει να ειναι sylvania gro lux???

επισης σκεφτομαι να βαλω καθρεψτη στο καπακι για να αυξανω το φωτισμο.

βοηθεια χριστιανοιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Θα χρειαστείς στεγανά ακροφύσια, καλώδια και ballast εκτός αν αγοράσεις έτοιμο σύστημα με ακροφύσια και ballast από τις γνωστές ενυδρειακές μάρκες. Η λάμπα μπορεί να είναι ο,τι θες αρκεί να είναι το μέγεθος που θέλεις. Καθρέφτη δεν θα έβαζα για λόγους ασφάλειας. Έχεις βάλει ανακλαστήρες ? Βάλε πρώτα ανακλαστήρες και επίσης κόλλησε αυτοκόλλητη αλουμινοταινία στην κάτω πλευρά από τα καπάκια. Κάτι θα κάνει. Για led δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Περίμενε και από άλλους.....

Σημείωση:

Υποθέτω ότι και οπαδοί άλλων δογμάτων, θρησκειών, άθεοι, αγνωστικιστές, λογικοί θετικιστές και λοιποί μπορούν επίσης να απαντήσουν άφοβα στο μήνυμα :thumbup::thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς στεγανά ακροφύσια, καλώδια και ballast εκτός αν αγοράσεις έτοιμο σύστημα με ακροφύσια και ballast από τις γνωστές ενυδρειακές μάρκες. Η λάμπα μπορεί να είναι ο,τι θες αρκεί να είναι το μέγεθος που θέλεις. Καθρέφτη δεν θα έβαζα για λόγους ασφάλειας. Έχεις βάλει ανακλαστήρες ? Βάλε πρώτα ανακλαστήρες και επίσης κόλλησε αυτοκόλλητη αλουμινοταινία στην κάτω πλευρά από τα καπάκια. Κάτι θα κάνει. Για led δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Περίμενε και από άλλους.....

Σημείωση:

Υποθέτω ότι και οπαδοί άλλων δογμάτων, θρησκειών, άθεοι, αγνωστικιστές, λογικοί θετικιστές και λοιποί μπορούν επίσης να απαντήσουν άφοβα στο μήνυμα :thumbup::thumbup::buttrock:

:buttrock::thumbup: ναι παιδια ο,τι και να πιστευετε ή οχι απαντηστε!

ευχαριστω αντρεα. ανακλαστηρα εχω στην υπαρχουσα λαμπα. θα παρω και για την καινουρια. η αλουμινοταινια ειναι σαν το αλουμινοχαρτο? γιατι αλουμινοχαρτο ειχα κολησει αλλα μετα απο κανα μηνα ψιλοχαλαει...

και μπροστα εχω μια λαμπα τ8 15 βατ 6000 κελβιν. τι κελβιν να βαλω την τ5? η sylvania grolux αυτη σε τι βγαινει? βγαινει και τ5?

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...