Jump to content

φωτισμος σε 13 λιτρα


pozeras13

Recommended Posts

καλησπερα. θελω να βαλω φως στο 13λιτρο του τζαμπο. εχω για καπακι τζαμι. τι μου προτεινεται να κανω? να βαλω ενα φωτιστικο γραφειου με καμια λαμπα 5 βατ 5000 κελβιν? φυτα ευκολα σχετικα. αλλος τροπος για φωτισμο του?

ευχαριστω πολυ ρε παιδες!

Link to comment
Share on other sites

ευκολο

στο πλαισιο εχει φωτιστικο γραφειου με βαση 11 ευρω και λαμπα 11 watt λευκη 6400 κελβιν αμμα θυμαμε καλα. το ειχα και εγω στο 13 του jumbo και στο 15λιτρο του jumbo.

και ηταν δασος

Link to comment
Share on other sites

Φωτιστικό Boyu 11 watt

http://boyu.us/eng/lighting-6.htm

ή wave Solaris που παίρνει και λάμπα 50/50 (Daylight/plant)

http://www.aquarist-classifieds.co.uk/php/...88x1_196967.jpg

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε πατεντα... η λαμπα ειναι 20watt και εχω δει καλη αναπτυξη φυτων!post-18829-1297000987_thumb.jpg post-18829-1297001037_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε πατεντα... η λαμπα ειναι 20watt και εχω δει καλη αναπτυξη φυτων!post-18829-1297000987_thumb.jpg

post-18829-1297001037_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φωτιστικό Boyu 11 watt

http://boyu.us/eng/lighting-6.htm

ή wave Solaris που παίρνει και λάμπα 50/50 (Daylight/plant)

http://www.aquarist-classifieds.co.uk/php/...88x1_196967.jpg

φωτη απο που μπορω να παω να τα παρω αυτα? και ποσα κελβιν ειναι η λαμπα? ετσι να τη ζητησω 50-50?

Link to comment
Share on other sites

μονο μια ερωτηση γιατι αποφασιστηκε οτι θα παρω ενα φωτιστικο. ποσα κελβιν ειναι το καλυτερο να παρω, αν σκεφτειτε οτι η λαμπα θα ειναι μονο μια?

ευχαριστω πολυ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

25 ποντους λεντοταινια ζεστο λευκο και τα φυτα μεγαλωνουν σαν τρελα. 13 λιτρα και το δικο μου.3 ευρω και ενας μετασχηματιστης 12v που σιγουρα θα παιζει ενας καπου στο σπιτι.

pict0960k.th.jpgpict0967.th.jpg

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

http://www.adeleq.gr/eshop/index.php?page=...t&Itemid=29 αυτο εχω εγω στα μεροι μου το πηρα στα 13 ευρο και ειναι πολυ κομψο στο 13λιτρο μου το συστηνω.....!!!
Link to comment
Share on other sites

25 ποντους λεντοταινια ζεστο λευκο και τα φυτα μεγαλωνουν σαν τρελα. 13 λιτρα και το δικο μου.3 ευρω και ενας μετασχηματιστης 12v που σιγουρα θα παιζει ενας καπου στο σπιτι.

pict0960k.th.jpgpict0967.th.jpg

απο που το αγαρασες φιλε?

Link to comment
Share on other sites

εχουν ολα τα ηλεκτρολογεια. παει με το μετρο σου κοβουν οσο θες και στο φτιαχνει με τα καλωδια. 3 ευρω πληρωσα τους 20 ποντους. παρε παραπανω εσυ θα ηθελα λιγο ακομα φως. καποια στιγμη θα παρω αλλη τοση. οπως το εχω εγω θα βαλω αλλη μια διπλα ακριβως.

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά αυτό που βλέπω εγώ στη φωτογραφία είναι φυτά τα οποία πάσχουν χαρακτηριστικά από έλλειψη φωτισμού. Τόσο σε ποσότητα αλλά και ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά αυτό που βλέπω εγώ στη φωτογραφία είναι φυτά τα οποία πάσχουν χαρακτηριστικά από έλλειψη φωτισμού. Τόσο σε ποσότητα αλλά και ποιότητα.

ελευθερα γιαυτο αλλωστε ειμαστε φορουμ για να τα συζηταμε ολα. η φωτο αυτη ειναι τη μερα που στηθηκε το ενυδρειακι με μπολι απο το 50αρι και τις κορυφες απο καποια φυτα. γιαυτο και δεν ειναι τουμπανα γιατι ειναι μονο κορυφες. οσο για το φωτισμο βλεπω οτι ειναι λιγος θα προσθεσω αλλη τοσο ταινια για να γινει καλος. βλεπω ομως οτι η hygrophila κανει slalom για να παει ακριβως κατω απο τη λαμπα τωρα που φουντωσε λιγο το οποιο μου καναν και στο 50αρι με την osram fluora και αυτο μου λεει οτι το φασμα που βγαζει το λεντακι αυτο αρεσει στα φυτα. με αλλους 25 ποντους ταινια θα ειμαι μια χαρα. οποτε και προς τον ερωτησαντα παιρνεις δυο κομματια λεντοταινια 25 ποντους η ακομα και 3 κομματια. κοστος στους 75 ποντους 10 ευρω και καταναλωση μηδαμινη.

Link to comment
Share on other sites

ελευθερα γιαυτο αλλωστε ειμαστε φορουμ για να τα συζηταμε ολα. η φωτο αυτη ειναι τη μερα που στηθηκε το ενυδρειακι με μπολι απο το 50αρι και τις κορυφες απο καποια φυτα. γιαυτο και δεν ειναι τουμπανα γιατι ειναι μονο κορυφες (Άρα έλλειψη φωτισμού έχεις και στο 50ρη. Έστω και αν είναι μόνο κορυφές θα έπρεπε να έχουν ποιο πολλά φύλλα) . οσο για το φωτισμο βλεπω οτι ειναι λιγος θα προσθεσω αλλη τοσο ταινια για να γινει καλος. βλεπω ομως οτι η hygrophila κανει slalom για να παει ακριβως κατω απο τη λαμπα τωρα που φουντωσε λιγο το οποιο μου καναν και στο 50αρι (Το ότι τα φυτά γέρνουν και πάνε προς την λάμπα δείχνει ότι δεν έχουν αρκετό φως και προσπαθούν να το βρουν κοντά στη λάμπα) με την osram fluora και αυτο μου λεει οτι το φασμα που βγαζει το λεντακι αυτο αρεσει στα φυτα. με αλλους 25 ποντους ταινια θα ειμαι μια χαρα. (δεν ξέρω πόσα lumen βγάζει η ταινία για να σου πω αν με μία δεύτερη θα είσαι μια χαρά αλλά θα προτιμούσα η δεύτερη να μην είναι θερμό χρώμα αλλά στα 6.000 με 7000 kelvin) οποτε και προς τον ερωτησαντα παιρνεις δυο κομματια λεντοταινια 25 ποντους η ακομα και 3 κομματια. κοστος στους 75 ποντους 10 ευρω και καταναλωση μηδαμινη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...