Jump to content

ανεμονη απο μεσογιος λαθος η σωστο και αναγνωριση..


Recommended Posts

την πετηχενο αυτη την ανεμωνη συνεχια σε ψαροντουφεκο εξορμησης :thumbup:

Αυτη ηταν περιπου στα 5 μετρα.δεν πεζουν μονο στα ρηχα

post-20544-1297249542_thumb.jpg post-20544-1297249518_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

λοιπον σημερα πηγα να παρω γαπαρι αλλα δεν ειχαν τα ψαραδικα με ειπαν καθε σαββατο... :thumbup: η γαριδα μου φανικε ακριβη και ειπα να παω για ψαρεμα μπας και πιασω τιποτα ετσι πιγα και αγορασα δολομα (τσουτσουνι) αλλα μεχρι να παω να φτιαξω τις πετονιες μου σηκωσε αερα :buttrock: ετσι σκεφτικα να ταισω της ανεμονες εκοψα ενα μικρο κοματατι απο το τσουτσουνι και της ταΪσα και το δεχτικαν αμεσως μια μπουκια το κανανε....αν δεν το φτισουν τετειο θα τις ταΪζω μιας και κανει 0,50 λεπτα το ενα :thumbup: και βγαζει μπολικο... πειραζει που κανω δοκιμες στις διατροφικες στους συνιθιες.... επεισεις αν τις δοσω να φαει κοματι απο ψαρι λετε να παθει τιποτα αν και δεν νομιζω...οταν θα παρω τον νεμο :buttrock: αν τον ταιζω τετοια και αλλα διαφορα σκουλικια και οχι φιλαρακια τι θα παθει? ελπιζω να μην εκανα γκαφα...

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι με την πρώτη ευκαιρία να προμηθευτής κατεψυγμένες γαρίδες (krill) που είναι ιδικά επεξεργασμένες για χρήση σε ενυδρείο.

Η κατεψυγμένες τροφές εμπορίου, επεξεργάζονται με διαφορετικό τρόπο (νομίζω με αμμωνία) όποτε υπάρχουν επιπτώσεις και στο νερό.

Όπως και να έχει όμως η τροφή πρέπει να είναι τόση ώστε να μη σου δημιουργεί προβλήματα μόλυνσης στο νερό.

Τα ψαράκι είναι παμφάγο... όλα θα τα φάει.

Το συγκεκριμένο ψάρι όταν συμβιώνει με μια συμβατή με το είδος του ανεμώνη, αναλαμβάνει να την ταΐζει κιόλας (όχι πάντα)... με αυτό το είδος ανεμώνης δεν γνωρίζω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα... μπορεί να την αγνοήσει τελείως ή μην έχοντας άλλη επιλογή και η φυσική ανάγκη για ασφάλεια να τους φέρει πιο κοντά !!!

Υπάρχει ένας είδος γοβιού στις δικές μας θάλασσες που είναι συμβατό μ αυτήν την ανεμών πάντως.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

παιδια οι ανεμονες μου τα πανε μια χαρα η θερμοκρασια ειναι στους 26 βαθμους και δεν διχνουν να εχουν προβλημα...

τις ταϊζω 1 φορα τιν εβδομαδα λιγο δολομα που με ειχε μινει απο το ψαρεμα :) ειναι τσουτσουνι και το εχω στην καταψιξη... το ξεπαγωνω το πλενω καλα και το κοβω σε μικρα κοματια για να χορεση στο στοματους.... το δεχοντε μια χαρα... ελπιζω να μην κανω κατι λαθος.... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...