Jump to content

ζωντανος βραχος-ερωτηση


kyriakos_piraeus

Recommended Posts

μηπως μπορει καποιος να μου πει ποσα κιλα ζωντανου βραχου θα χρειαστω για ενα ενυδρειο 60l για το στησιμο nano reef και περιπου σε τι τιμες υπαρχουν στα ενυδρειαδικα???? ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις τουλαχιστον το 10 τοις εκατο των λιτρων σου σε κιλα. Δηλαδη τουλαχιστων 6 κιλα βραχου. Εγω θα προτεινα αν μπορεις να βαλεις 1-2 κιλα ακομα. Τωρα οι τιμες ποικιλουν...Θα βρεις σε μαγαζι απο 14Ε εως και 10Ε...Αν ψαξεις ομως στις αγγελειες σιγουρα θα βρεις και καλυτερες τιμες! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις τουλαχιστον το 10 τοις εκατο των λιτρων σου σε κιλα. Δηλαδη τουλαχιστων 6 κιλα βραχου. Εγω θα προτεινα αν μπορεις να βαλεις 1-2 κιλα ακομα. Τωρα οι τιμες ποικιλουν...Θα βρεις σε μαγαζι απο 14Ε εως και 10Ε...Αν ψαξεις ομως στις αγγελειες σιγουρα θα βρεις και καλυτερες τιμες! :thumbup:

σε ευχαριστω πολυ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας άτυπος κανόνας που αντιστοιχεί για 1 κιλό βράχου ανά 10 λίτρα.. άρα με 6 κιλά θα είσαι οκ.

Οι τιμές εξαρτώνται από την ποιότητα του βράχου και από την περιοχή που έρχεται, πχ fiji, Ινδονησίας με τον πρώτο ακριβότερο λόγω του ότι είναι πιο πορώδεις και με περισσότερη ζωή σε μικροοργανισμούς όπως λέγεται.

Μια μέση τιμή είναι περίπου 15 ευρώ το κιλό, αλλά εξαρτάται και από το κατάστημα.

Μπορείς να βρεις και από αγγελία.

Και στις δυο περιπτώσεις να προσέξεις να μην υπάρχουν ανεπιθύμητοι οργανισμοί και άλγες.

Πρόσεξε οι βράχοι να μην είναι κοτρόνες, αλλά τα σχήματα να σου δίνουν τη δυνατότητα να "παίξεις" με το στήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας άτυπος κανόνας που αντιστοιχεί για 1 κιλό βράχου ανά 10 λίτρα.. άρα με 6 κιλά θα είσαι οκ.

Οι τιμές εξαρτώνται από την ποιότητα του βράχου και από την περιοχή που έρχεται, πχ fiji, Ινδονησίας με τον πρώτο ακριβότερο λόγω του ότι είναι πιο πορώδεις και με περισσότερη ζωή σε μικροοργανισμούς όπως λέγεται.

Μια μέση τιμή είναι περίπου 15 ευρώ το κιλό, αλλά εξαρτάται και από το κατάστημα.

Μπορείς να βρεις και από αγγελία.

Και στις δυο περιπτώσεις να προσέξεις να μην υπάρχουν ανεπιθύμητοι οργανισμοί και άλγες.

Πρόσεξε οι βράχοι να μην είναι κοτρόνες, αλλά τα σχήματα να σου δίνουν τη δυνατότητα να "παίξεις" με το στήσιμο.

σε ευχαριστω και εσενα πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες! απλα ειχα την απορεια γτ τωρα εχω ενα 25l που τρεχει με δουλεμενο βραχο απο τον αυγουστο και αυτο θα το μεταφερω τωρα σε ενα 60l και ειχα εναν ενδιασμο για τον καινουργιο βραχο που λογικα θα γεμισει παλι νιτρικα και γενικοτερα θα θελει στρωσιματακι....

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό εδώ μήπως σε ενδιαφέρει

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=55961

Link to comment
Share on other sites

Στα 60lt (νερό ~45lt) έχω 9.5kg βράχο.

Ξεκίνησα με 6kg αλλά μου φάνηκε λίγο...

Και εγω στο δικο μου 60 αρι με 8-9 κιλα παιζω και μου φαινεται οτι θελει κανα κιλο ακομη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά γίνονται (και γιαυτό δεν ισχύει το 1kg/10l) για το λόγο ότι ένα κομμάτι δύο κιλών μπορεί να έχει μικρότερο όγκο από ένα κομμάτι 1 κιλού :thumbup:

οπότε όλα είναι σχετικά και καλύτερα να το υπολογίζουμε με όγκο (έστω και με το μάτι) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σωστη η παρατηρηση....

Αν υπηρχε ο τελειος πορωδες βραχος πιθανον να μην χωραγαν 10 κιλα σε μια γυαλα 50 λιτρων...γιατι μπορει τα κομματια να ηταν μεγαλα αλλα με τους πολλους πορους που θα ειχαν ισως να ηταν παναλαφρα!

Αρα ειναι τελειως σχετικο το ολο θεμα...

Γιαυτο καλυτερα να μεινουμε στην ιδεα οτι θελουμε οσο το δυνατον πιο πορωδη κομματια παραμενοντας στον αγραφο νομο 1κιλο /10 λιτρα αλλα παιζουμε και με την αναλογια του ογκου με το ματι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...