Jump to content

Betta Project


she'sinpanties

Recommended Posts

Σκεφτομαι να φτιαξω ενα κυβο 30λ. για μονομαχοενυδρειο.εχω αποφασισει να παρω ενα κυβο

dennerle και εχω ορισμενες αποριες :thumbup:

- Αρχικα θα ηθελα να ρωτησω τι θα μου προτεινατε να εβαζα για βυθο.μου αρεσει το σκουρο μαυρο

χρωμα σε αμμο ή πολυ λεπτοκοκκο χαλικακι.τι μπορω να βαλω ? και περιπου ποσα κιλα χρειαζομαι

για ενα κυβο 30λτ. ?

- επειδη σκεφτομαι να μπουν πολλα φυτα και γενικα να πειραματιστω σε αυτο το θεμα θα προτεινατε να

μπει υποστρωμα ? δεν σκοπευω εκτος απο υποστρωμα και λιπανση βασικη να ασχοληθω με co2 κτλ

- για φιλτρο λεω το μικρο corner filter της ιδιας εταιρειας..ποια ειναι η γνωμη σας ? εχει χωρο για βιολογικο

υλικο eheim substart pro ? μπορει να δουλεψει μονο με βιολογικο υλικο χωρις σφουγγαρι ?απο αλλους κατοικους , το πολυ κανενα σαλιγκαρι να μπει οποτε δεν υπαρχουν μεγαλες απαιτησεις φιλτρανσης .

θελω πρωτα να στησω το ενυδρειο,να στρωθει να μπει ενας ικανοποιητικος αριθμος φυτων και μετα να μπει το ψαρι.

ακουω προτασεις :thumbup:

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σκεφτομαι να φτιαξω ενα κυβο 30λ. για μονομαχοενυδρειο.εχω αποφασισει να παρω ενα κυβο

dennerle και εχω ορισμενες αποριες :thumbup:

- Αρχικα θα ηθελα να ρωτησω τι θα μου προτεινατε να εβαζα για βυθο.μου αρεσει το σκουρο μαυρο

χρωμα σε αμμο ή πολυ λεπτοκοκκο χαλικακι.τι μπορω να βαλω ? και περιπου ποσα κιλα χρειαζομαι

για ενα κυβο 30λτ. ?

- επειδη σκεφτομαι να μπουν πολλα φυτα και γενικα να πειραματιστω σε αυτο το θεμα θα προτεινατε να

μπει υποστρωμα ? δεν σκοπευω εκτος απο υποστρωμα και λιπανση βασικη να ασχοληθω με co2 κτλ

- για φιλτρο λεω το μικρο corner filter της ιδιας εταιρειας..ποια ειναι η γνωμη σας ? εχει χωρο για βιολογικο

υλικο eheim substart pro ? μπορει να δουλεψει μονο με βιολογικο υλικο χωρις σφουγγαρι ?απο αλλους κατοικους , το πολυ κανενα σαλιγκαρι να μπει οποτε δεν υπαρχουν μεγαλες απαιτησεις φιλτρανσης .

θελω πρωτα να στησω το ενυδρειο,να στρωθει να μπει ενας ικανοποιητικος αριθμος φυτων και μετα να μπει το ψαρι.

ακουω προτασεις :hysterical:

ευχαριστω

Τα έπιασες όλα μαζί, τα έχεις και λίγο μπερδεμένα και άντε να πάρεις απάντηση τώρα :thumbup:

Λοιπόν... Θα σου απαντήσω κάπως γενικά και σιγά σιγά θα εξειδικεύσεις τις ερωτήσεις και θα λάβεις και πιο ειδικές απαντήσεις :thumbup:

1) Εφόσον σκέφτεσαι να βάλεις φυτά, η σκέψη σου για υπόστρωμα είναι σωστή. Προσωπικά θα πρότεινα και θερμοκαλώδιο. Σε αυτή την περίπτωση πας υποχρεωτικά σε χαλίκι (και όχι άμμο). Το χρώμα είναι θέμα δικής σου επιλογής.

2) Ποιος σου είπε ότι υποχρεωτικά θα χρειαστείς λιπάσματα και CO2? Έχεις επιλέξει ποια φυτά και από πόσα θα βάλεις? Αυτά σου προτείνω να τα δεις στο τέλος και αν χρειαστούν το συζητάμε.

3) Μη ξεχνάμε πως το καλύτερο περιβάλλον για έναν μονομάχο είναι το black water. Black water και φυτεμένο δεν πάνε μαζί. Όπως επίσης και φυτεμένο με απαιτητικά φυτά σημαίνει δυνατός φωτισμός που σημαίνει όχι και τόσο φιλόξενο περιβάλλον για έναν μονομάχο.

4) Φίλτρο? Βιολογικό υλικό? Γιατί??? :buttrock: Μιλάμε για ένα ενυδρείο 30 λίτρων με φυτά και κατοίκους έναν μονομάχο και πιθανόν γαρίδες και/ή σαλιγκάρια... Να κάνεις τι το φίλτρο και το βιολογικό? Αυτό που θα σου πρότεινα είναι έναν πάρα πολύ μικρό κυκλοφορητή ή ακόμα και τίποτα, εφόσον επιλέξεις ένα δυνατό θερμοκαλώδιο που θα επιτρέπει την κυκλοφορία νερού μέσα από τον βυθό.

Αυτά από μένα για την ώρα... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

απλα τωρα θελω να ρωτησω πραγματα για το στησιμο :thumbup:

1.υποστρωμα θελω λοιπον απλα θα θελα να ξερω αν υπαρχει πολυ λεπτο χαλικακι

μαυρο να ειναι σαν αμμος.εχω ακουσει οτι το ασπρο υποστρωμα stressαρει τους μονομαχους ισχυει ?

2.απο φυτα εχω στο νου αρκετα που μου αρεσουν και δεν ειναι πολυ δυσκολα,γενικα με φυτα

σκεφτομαι να πειραματιστω πολυ.

3.blackwater για την ωρα δεν θελω να το κανω.ο φωτισμος θα ειναι λογικος και θα εχω αρκετα

φυτα (και επιφανειας ωστε να μπορει να κρυβεται οσο θελει ο μονομαχος)

4.ενα μικρο φιλτρακι corner αντι για κυκλοφορητη θελω να βαλω απλα για την ανακυκλωση.

αναλογα με τα εξοδα θα κοιταξω και για το θερμοκαλωδιο :thumbup:

για θερμοστατη ποσα watts πρεπει να βαλω στα 30λ ?

πειραζει να ετοιμασω αρκετα το ενυδρειο και μετα απο 2,3 εβδομαδες να μπει το ψαρι ?

ευχαριστω και παλι :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε she'sinpanties

Βασικα υπαρχει ενας κανονας(που δεν ισχυει σε ολες τις περιπτωσεις) του στυλ 2lt-1watt αλλα στην περιπτοση σου με μικρο ενυδρειο και εγω πιστευω οτι θα ειναι πιο σωστο να εγκαταστησεις ενα θερμοκαλοδιο που θα κανει πιο ομοιομορφη διαχειση της θερμοτητας.

Αλλωστε οπος ξερουμε η θερμοτητα παει προς τα πανω. Οποτε θα εχει ο κυβος σε ολο του το υψος την ιδια θερμοκρασια σε σχεση αμα βαλεις ενα κοινο θερμοστατη στη γωνια του ενυδρειου.

Εγω πρωσοπικα δεν εχω θερμοκαλοδιο αλλα το θερμοστατη τον εχω μεσα στο φιλτρο εκει που ειναι η αντλια και ετσι εχω την διαχειση που χρειαζεται με την βοηθεια της αντλιας μου.

Θα μπορουσες τον βαλεις κατω απο το φιλτρακι που θα βαλεις αλλα αυτο δεν θα πρεπει να εχει ετσι και αλλιως μεγαλη δυναμη οποτε χανεις την διαχειση.

Αλλωστε κανει και καλο στα φυτα το θερμοκαλοδιο...(μην ρωτησεις γιατι δεν εβαλα εγω... :D )

Θα σου προτεινα να βαλεις ενα φιλτρο που να εχει το ακροφησιο οπος ειναι τα δυο δεξια http://www.dennerle.eu/global/index.php?op...182〈=en ωστε να εχεις και αναταραξη στην επιφανεια οπου οξηγωνονει το νερο και δημιουργεις και feng shoui!!! :)

Τωρα για το ποτε θα βαλεις ψαρι στο συστημα αυτο δεν ξερω. Στο βιολογικο μπορεις να βαλεις και την επομενη μερα για να δημιουργησουν την απαιτουμενη τροφη για τα βακτηρια που βαζεις αλλιως θα πρεπει να βαζεις σκετη τροφη(flakes ή οτιδηποτε αλλη τροφη) ωστε να μην "πεθανουν" οι αποικιες.

Καλυτερα για αυτο το ζητημα να απαντησει καποιος πιο ειδικος στο θεμα nano.

Ελπιζω να βοηθησα και να μην κουρασα(ειναι μην παρω φορα!!! :rasp: )

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες δεν κουρασες καθολου ισα ισα :rasp: !

μπορω να χρησιμοποιησω το θερμοκαλωδιο που θα εγκατασταθει στον βυθο για θερμανση του ενυδρειου ???

αυτο το corner φιλτρακι σκεφτομουν να βαλω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γνωριζει καποιος να μου απαντησει στην παραπανω ερωτηση ? :D

επισης ηθελα να ρωτησω το θερμοκαλωδιο το καλοκαιρι ή γενικα οταν ζεστανει ο καιρος δεν θα συντελει στην αυξηση της θερμοκρασιας?

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος να μου απαντησει στην παραπανω ερωτηση ? :D

επισης ηθελα να ρωτησω το θερμοκαλωδιο το καλοκαιρι ή γενικα οταν ζεστανει ο καιρος δεν θα συντελει στην αυξηση της θερμοκρασιας?

Αυξάνει ελάχιστα την θερμοκρασία του ενυδρείου και σίγουρα δεν κάνει για θερμαντικό σώμα.

Αυτήν την εντύπωση έχω, μπορεί να κάνω και λάθος. :D

Link to comment
Share on other sites

και σιγουρα δεν θα επρεπε να ειναι σε λειτουργια οταν ζεστανουν οι μερες

Αναλόγως την θερμοκρασία που θες να διατηρήσεις το ενυδρείο σου.

Αν και πιστεύω ότι η διαβάθμιση θα είναι πολύ μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως την θερμοκρασία που θες να διατηρήσεις το ενυδρείο σου.

Αν και πιστεύω ότι η διαβάθμιση θα είναι πολύ μικρή.

λογικα το καλοκαιρι με ενα ανεμιστηρακι στους 27-28 θα ειμαι οκ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για βυθο σου προτεινω Seachem Flourite Black Sand.

Τα συνδιαζει ολα αυτα που θελεις.

Και ψιλοκοκο και σκουρο μαυρο και δεν χρειαζεται να βαλεις υποστρεμα απο κατω γιατι λειτουργει αυτο σαν υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

βρηκα και πηρα το seachem flourite onyx sand

ειναι καπως γκρι σκουρο προς το μαυρο !

Έγινε επεξεργασία - she'sinpanties
Link to comment
Share on other sites

βρηκα και πηρα το seachem flourite onyx sand

ειναι καπως γκρι σκουρο προς το μαυρο !

:(:D

Ποσα κιλα??

Link to comment
Share on other sites

7kg ειναι η συσκευασια

Στα 30 λιτρα βαλτω ολο αφου θα γινει και φυτεμενο.

Κανονικα η συσκευασια λεει οτι ολο μπαινει σε 40 λιτρα.

Αλλα κανε μια υπερβολη..

Link to comment
Share on other sites

:(

ξερεις αν μπορει να μπει με μονομαχο co2 diy ή ειναι επικινδυνο ?

Δεν εχει προβλημα.

Οι γαριδες εχουν το μεγαλο προβλημα με το co2.

Αλλα μην το ακους τοσο ευκολο το μιγμα δεν ξερω το γιατι εχω προσπαθηση ποσες φορες στο παρελθον και δεν το εχω καταφερει ουτε μια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει προβλημα.

Οι γαριδες εχουν το μεγαλο προβλημα με το co2.

Αλλα μην το ακους τοσο ευκολο το μιγμα δεν ξερω το γιατι εχω προσπαθηση ποσες φορες στο παρελθον και δεν το εχω καταφερει ουτε μια.

θα πειραματιστουμε :(

Link to comment
Share on other sites

θα πειραματιστουμε :(

Ελπιζω να τα καταφερεις.

Απο φωτησμο τη θα βαλεις??

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να τα καταφερεις.

Απο φωτησμο τη θα βαλεις??

αυτο

http://cgi.ebay.com/UP-Aquarium-Overhead-L...601122726714466

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μονο να κοιταξεις να ειναι πανω απο 4000 kelvin.

Και εισαι αρχοντας.!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μονο να κοιταξεις να ειναι πανω απο 4000 kelvin.

Και εισαι αρχοντας.!

ειναι στα 5700 οποτε μια χαρα

και οπως σου ειχα ξαναπει εχει αυτονομους διακοπτες :(

Link to comment
Share on other sites

ειναι στα 5700 οποτε μια χαρα

και οπως σου ειχα ξαναπει εχει αυτονομους διακοπτες :(

Και πως το σκευτεσαι το ολο consept?

Link to comment
Share on other sites

Και πως το σκευτεσαι το ολο consept?

δεν εχω κατι στο μυαλο μου

υπαρχουν φυτα που μου αρεσουν και θελω να τα δοκιμασω ολα να δω πως θα πανε :(

φυσικα δεν θα τα βαλω ολα στο ιδιο χρονικο διαστημα

σιγουρα θα μπουν και 1,2 μικρες ριζουλες opuwa wood

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...