Jump to content

Ηλεκτρολογικό πινακάκι για φώτα


dimkasta

Recommended Posts

Προσπαθώντας να καταπνίξω την ανάγκη για ενασχόληση με το ενυδρείο και να αντισταθώ στον πειρασμό να κάνω κάτι που δεν πρέπει, είπα να ξεκινήσω κάτι ανεξάρτητο από το στρώσιμο του νάνο.

Οπότε ξεκίνησα να σχεδιάζω έναν ολοκληρωμένο ηλεκτρολογικό πίνακα.

Το πρώτο κομμάτι του περιλαμβάνει τον έλεγχο των φωτιστικών.

Οι προδιαγραφές είναι οι εξής:

  • 3 κύρια φωτιστικά
  • 1 Moonlight
  • Κοινός χρονοδιακόπτης
  • Κοινός κεντρικός διακόπτης

Ο σχεδιασμός έγινε εξολοκλήρου με ραγοδιακόπτες.

Το όλο σύστημα διακοπτών θα συνδέται σε σειρά με κάθε συσκευή και θα καταλήγει σε πριζάκι στο πίσω μέρος του πίνακα ή όπου αλλού βολέψει. Εναλλακτικά θα μπορούσαν να κοπούν τα καλώδια των συσκευών, αλλά έτσι χάνουμε την εγγύησή τους και ενδεχομένως βάζουμε σε κίνδυνο την αδιαβροχοποίηση των καλωδίων.

Όπως φαίνεται και στο σχήμα πιο κάτω, έβαλα πρώτο τον χρονοδιακόπτη και στη συνέχεια τον γενικό. Υποθέτω ότι αφού ο χρονοδιακόπτης έχει προστασία 120 ωρών, είναι μάλλον το ίδιο αν τα έβαζα ανάποδα, και μάλλον θα το κάνω, για να είναι μόνος του αριστερά ο γενικός.

Μετά το γενικό, έχω συνδέσει τους άλλους 4 ραγοδιακόπτες παράλληλα, και ο καθένας θα δώσει ρεύμα σε ένα από τα 4 πριζάκια (δεν φαίνονται εδώ, δεν έχω αποφασίσει ακόμα πως, τι και πού θα τα βάλω στο έπιπλο).

Εναλλακτικά θα μπορούσαμε να βάλουμε ένα χρονοδιακόπτη για κάθε φωτιστικό, αλλά δυστυχώς το κόστος ανεβαίνει κατακόρυφα αφού έχουν περίπου 35 ευρό ο καθένας.

Περιμένω σχόλια και παρατηρήσεις :thumbup:

nano_reef_light_panel.jpg

Tο νού σας με το ρεύμα... Δεν είναι παιχνίδι.

Τα πιο πάνω είναι καθαρά πειραματικά. Δεν είμαι ηλεκτρολόγος και σίγουρα δεν είμαι σίγουρος ότι θα παίξει, πέρα από μερικές δοκιμές συνέχειας που έκανα με το πολύμετρο χωρίς να τα έχω στο ρεύμα.

Αν ξεροψήσετε τα δάχτυλά σας, σας καεί το video, σας ρίξει η γειτόνισα νερά στα απλωμένα, η ευθύνη είναι μόνο δική σας. Το ρεύμα θέλει σεβασμό και φόβο...

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Πολύ προσεγμένη κατασκευή σε σημείο να ζηλέψω !!!

...Αλλά λόγω κόστους όπως λες δεν σου δίνεται η δυνατότητα να προσθέσεις και άλλους χρονοδιακόπτες ώστε να χωρίσεις τα φώτα σου σε 3 διαφορετικές ζώνες πετυχαίνοντας έτσι ένα υποτυπώδες σύστημα ανατολής δύσης.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που θέλεις τέτοιο σύστημα, ένα υποτυπώδες κύκλωμα που να ελέγχει τα ballast σου όταν πάρουν ρεύμα θα είναι πολύ πιο συμμαζεμένο, πολύ πιο φτηνό και πολύ πιο όμορφο (σαν φώς)

Θα δώ αν μπορώ να φτιάξω κάτι γρήγορο και θα το ποστάρω

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και χρονιδιακοπτες σε μεγεθος οσο ειναι μια ασφαλεια! οτι χρειαστεις ρωτα ειμαι ηλεκτρολογος. το λαθος που βλεπω ειναι πως αυτες δεν ειναι ασφαλειες αλλα διακοπτες 40 αμπερ που σημενει πως δεν ασφαλιζουν το αντιστηχο καλωδιο. πρεπει να βαλεις 6 αμπερ ή το περισσοτερο 10 αμπερ για να αδφαλισεις το μετεπιτα κυκλωμα. ελπιζω να με καταλαβες...

Link to comment
Share on other sites

ο χρονοδιακοπτης σου αν δουλεψει ετσι θα κανει μπαμ.... ειναι λαθος...

στο 1 και στο 5 πρεπει να δοσεις φαση μετα απο την ασφαλεια.. στο 3 θα συνδεσεις την καταναλωση που ειναι το φως που θες να αναψει και στο 6 ο ουδετερος που θα παει πανω στην μπαρα μαζι με τον ουδετερο του φως και τον ουδετερο της παροχης... προσεξε ...

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ kouman, σίγουρα θα ρωτήσω περισσότερα τις επόμενες ημέρες :thumbup:

To ξέρω ότι είναι διακόπτες, απλά θέλησα να κρατήσω το κύκλωμα όσο το δυνατόν πιο απλό και κατανοητό, για να μην πάμε πάλι σε συζητήσεις πότε πέφτει ο ρελές ηλεκτροπληξίας και πότε το αυτοματάκι και τι ταιριάζει σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα το ξαναδώ, αν και νομίζω κάπως έτσι το έβαλα και γω, απλά στη μπάρα πάνω, θεώρησα καλό να βάλω τη φάση :thumbup:

Ορίστε και το σχηματικό της Hager για τη συνδεσμολογία.

nano_reef_hager_timer.jpg

Τη φάση την έδωσα στο 3 αντί στο ένα, οπότε το κύκλωμα είναι "κανονικά ανοιχτό". Σωστά?

Σου στέλνω και ένα ΡΜ για μερικές ερωτήσεις ακόμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ποτε στην μπαρα η φαση! ειναι εκτεθιμενη η μπαρα και στανταρ θα σε χτυπησει το ρευμα!

Link to comment
Share on other sites

3+5 φαση οπως στο σχεδιο και στο 2 η εξοδος για τα φωτα. δουλευει και με αυτον τον τροπο. 6 ουδετερος

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητρια για την κατασκευη ! :thumbup::thumbup: αλλα δεν εχω καταλαβει γιατι κανουν ξεχωριστο ηλεκτρολογικο πινακα σε ενυδρεια ; τι θετικα εχει μια τετοια κινηση?

Link to comment
Share on other sites

ενας πινακας εχει πολλα πλεονεκτηματα.. πχ στον δικο μου χειρηζομαι φωτα, εχω ξεχοριστη ασφαλεια για καθε αντλια και θερμοστατη οπως και αυτοματη αναπληρωση νερου, για εμενα ειναι πολυ λειτουργικο , να μια φωτο...

DSC09356.jpg

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και χρονιδιακοπτες σε μεγεθος οσο ειναι μια ασφαλεια!

Καμιά φωτογραφία ή ονομασία μήπως? ή και λίνκ

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ενας πινακας εχει πολλα πλεονεκτηματα.. πχ στον δικο μου χειρηζομαι φωτα, εχω ξεχοριστη ασφαλεια για καθε αντλια και θερμοστατη οπως και αυτοματη αναπληρωση νερου, για εμενα ειναι πολυ λειτουργικο , να μια φωτο...

α μαλιστα! :thumbup:

[off topic] ...καλη επιτυχια στην λιμνη σου! :buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Δημήτρη!

Ο μόνος τρόπος για να μειωθεί αρκετά το κόστος κατασκευής ενός reef είναι με πολύ και καλό diy!

Πρέπει να το βάλεις και σε κανένα ωραίο κουτάκι...για να δείξει...

Link to comment
Share on other sites

απλα αν πας σε ενα ηλεκτρολογικο καταστημα και το ζητησεις σε μεγεθος οσο ειναι μια ασφαλεια θα σου δοσουν κατευθειαν. υπαρχουν και με μπαταρια μεσα ωστε αν εχουμε διακοπη ρευματος να μην χασει το ρολοι που εχει το μετρημα. κοιτα στην πανω φωτο που εχω 2 μπλε καπου στο κεντρο. της βγαζουνε πολλες εταιριες οπως legrand , ABB , ...

Link to comment
Share on other sites

ενας πινακας εχει πολλα πλεονεκτηματα.. πχ στον δικο μου χειρηζομαι φωτα, εχω ξεχοριστη ασφαλεια για καθε αντλια και θερμοστατη οπως και αυτοματη αναπληρωση νερου, για εμενα ειναι πολυ λειτουργικο , να μια φωτο...

Ξεχνάς την DIY τρέλλα και το πόσο όμορφο και γυαλιστερό είναι :thumbup:

Έκανα και τις αλλαγές που μου είπες άλλαξα και τη φωτογραφία στο πρώτο πόστ μη πάει και καεί κανένας φουκαράς.

nano_reef_light_panel.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καμιά φωτογραφία ή ονομασία μήπως? ή και λίνκ

Ευχαριστώ.

post-41730-1316182438_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...