Jump to content

Νεος στα αλατια :d


riperakias

Recommended Posts

Λοιπον αν και αρχικα μου αρεσαν τα ενυδρεια γλυκου,Φαινεται οτι τελικα τα αλμυρα με τραβηξαν περισσοτερο.

Λεω να ξεκινησω λοιπον με ενα 30λιτρο reef.Συγκεκριμενο το

.Αν και εχω δει αρκετα βιντεο για το Set Up,σαν αρχαριος που ειμαι εχω καποιες ερωτησεις.

1)Ποσα κιλα ζωντανο βραζο θα χρειαστω;2 ειναι καλα;

2)1 κιλο νεκρου αραγωνιτη φτανουν;

3)Μου ειπαν απο μαγαζι οτι θα μου δωσουν ετοιμο νερο απο ενυδρειο.Ειναι καλη ιδεα;

4)Το νερο μετα απο ποσο καιρο θα το αλαξω για πρωτη φορα;Τι δοσολογια νερου-αλατιου;

5)Για το στρωσιμο φτανει ο ζωντανος βραχος ή να παρω και βακτηρια;

6)Ποσο καιρο θα διαρκεσει το στρωσιμο;Κατα την περιοδο εκεινη θα αλαξω καμια φορα το νερο;

7)Ποσα κοραλλια μπορω να βαλω και τι ειδους;

8)Μπορω να βαλω ανεμωνες;Και αν ναι ποιες και ποσες;

9)Ενα ζευγαρι Clown ειναι καλα ή οχι;

Συγνωμη αν σας κουρασα με τις ερωτησεις αλλα ενας αρχαριος παντα

εχει τετοιες :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλες οι ερωτισης σου θα ηθελα και εγω να μαθω τη θα σε απαντισουν.

το μονο που ξερω ειναι απο οτι εχω διαβαση μεσα στο forum οτι αντιστιχει 1 κιλο ζοντανος βραχος σε 10 λιτρα νερο. αλλα ας απαντισουν και ποιο εμπιροι... εγω παντος ξεκινισα με νερο απο την θαλασσα αφου εκανα μετρισεις πρωτα και ολα πανε καλα. λογικα το στρομενο νερο θα βοιθηση αλλα να προσεξεις ποσο καθαρα ειναι τα νερα του και να μην μεταφερεις καμια ασθενια απο αυτον σε εσενα. εγω δεν θα το εμπιστευομουν.... δες και τι θα σε πουν και αλλοι και πραξαι οπως νομοιζεις...καλη αρχη.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η αναλογία βράχου νερού είναι 1/10 θεωρητικά, αλλά εξαρτάται πολύ και από την ποιότητα του βράχου. Γενικά είναι ένας καλός κανόνας για αρχή και στη συνέχεια βλέποντας και κάνοντας.

Για αραγωνίτη, μια νορμάλ ποσότητα που θα χρειαστείς είναι για 5-6 εκατοστά οπότε κανονίζεις ανάλογα με τις διαστάσεις σου.

Στρωμένο νερό δεν υπάρχει.

Τη φίλτρανση την κάνει ο βράχος. Αυτός πρέπει να είναι "στρωμένος" ή κουραρισμένος.

Ίσα ίσα μόνο πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει το νερό από το ενυδρείο μαγαζιού, γιατί όχι μόνο μπαίνουν σε αυτό ταλαιπωρημένα από ταξίδια κοράλια και ψάρια, αλλά και λόγω της χρήσης του, δεν θα είναι τόσο πλούσιο σε στοιχεία όσο το φρεσκοφτιαγμένο. Καλύτερα να βάλεις νερό βρύσης αν δεν έχεις χρήματα για αντίστροφη όσμωση.

Το νερό δεν χρειάζεται να το αλλάξεις όσο στρώνει ο βράχος (μέχρι να φτάσει 0 αμμωνία και νιτρώδη). Το αντίθετο μάλιστα, χρειάζεσαι την αμμωνία και τα νιτρώδη για να έχει φαγάκι η αποικία των βακτηριδίων για να αναπτυχθεί. Αλλαγή θα κάνεις λίγο πριν μπούν τα πρώτα ζωντανά.

δοσολογία νερού-αλατιού δεν υπάρχει. Θα χρειαστείς κάτι για να μετράς αλατότητα. Καλύτερη επιλογή το ρεφρακτόμετρο, και μέτρια το βυθιζόμενο αλατόμετρο.

Βακτηρίδια δεν χρειάζονται συνήθως, αν και πολλοί αναφέρουν θετικά αποτελέσματα από κάποια σκευάσματα.

Το στρώσιμο εξαρτάται από την κατάσταση του βράχου. Συνήθως πάει ένα μήνα και λίγο παραπάνω.

Για κοράλια, το βλέπεις όπως θα μαθαίνεις. Έχεις καιρό ακόμα να βρείς τι σου αρέσει, τι μπορείς να βάλεις και τι μπορείς να συντηρήσεις.

Για ανεμώνες, γενικά είναι καλύτερα να αποφεύγονται από άπειρους στη θάλασσα. Και τα 30 λίτρα σου είναι μάλλον απαγορευτικά.

Ένα ζευγάρι μικρά κλοουν είναι οκ υποθέτω, αν και μεγαλώνοντας θα ζοριστούν λιγάκι.

Καλό κουράγιο και ετοιμάσου για χέρι βαθιά στην τσέπη. Η θάλασσα θέλει τρόπο αλλά και κόπο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι 1 χρονο και κατι στα αλατια...Θελει επιμονη, υπομονη, και διαβασμα! Υπαρχει αντιστοιχο θεμα για το πως θα ξεκινησεις, καλα θα κανεις να το διαβασεις και φυσικα να ακολουθησεις τις οδηγιες ενος πιο εμπειρου. Κι εγω ενα 30λιτρο εχω, με 4,5 κιλα βραχο. Οσο περισσοτερο, τοσο το καλυτερο, αλλα τα 2 κιλα ειναι πολυ λιγα. Ο αραγωνιτης εμπειρικα να ειναι 2-2.5 δαχτυλα υψος, οποτε αναλογα με το ενυδρειο σου κρινεις ποσα κιλα, αλλα παλι 1 κιλο ειναι πολυ λιγο. Νερο απο το μαγαζι θα σου δωσει μια πολυ καλη αρχη, καθως θα μεταφερεις και τους μικροοργανισμους που θα σου επαιρνε πανω απο μηνα για να δημιουργηθουν απο το 0 απο εσενα κατα το αρχικο στρωσιμο...Για τη δοσολογια αλατιου-νερου, ερχεται το ρεφρακτομετρο. Πρεπει να φτιαξεις νερο με αλατι που να σου δινουν αλατοτητα 1.025. οποτε βαζεις αλατι, το αφηνεις να διαλυθει, μετρας. Ξαναβαζεις αλατι,διαλυεται, μετρας. Μεχρι να φτασεις στο 1.025, αλλα και παλι πρεπει να εχεις στην ακρη σκετο νερο με αντιχλωριο,για να συμπληρωνεις οταν σου εξατμιζεται (το αλατι παραμενει στο ενυδρειο, οποτε συμπληρωνεις μονο νερο) Μια αντριστροφη οσμωση θα βοηθουσε πολυ. Η πρωτη σου αλλαγη θα αργησει να γινει, καθως πρεπει να ολοκληρωθει ο κυκλος αζωτου. Αυτο θα το καταλαβεις με τις μετρησεις (τεστ νερου) οταν μηδενισουν τα ΝΟ2 και ΝΗ4, που θα παρει περιπου ενα μηνα, εισαι ετοιμος για να βαλεις ψαρακι. Θα χρειαστεις και βακτηρια για το στρωσιμο. Λογω των λιγων λιτρων οπως κι εγω, θα μπορεσεις να βαλεις μ****α κοραλια,δλδ Xenia, polyps, mushrooms κτλ. Ανεμωνη: ποιες και ποσες? Καμια και καμια :thumbup: ... ειναι απαγορευτικη, καθως ειναι απαιτητικη και ειμαστε αρχαριοι. Ενα ζευγαρακι Clown, καμια γαριδουλα η ερημητες θα δωσουν πολυ ωραια μορφη στο ενυδρειο σου. Να κοιταξεις να δεις την φωτοπεριοδο κατα το στρωσιμο. Δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη να σου πω (αν και αμυδρα θυμαμαι οτι κατα το στρωσιμο το φως παραμενει κλειστο για αρκετες μερες) ... Αυτα απο εμενα... Ειμαι σιγουρος οτι θα πεσουν ολοι πανω σου να σε βοηθησουν! Καλως ηρθες στην αλμυρα!

Καλυτερα να ακουσεις τον dimkasta, για το θεμα νερου απο μαγαζι, μιας και μου ακουγεται πιο λογικο... Thanks dim!

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

Καλός τον στ αλμυρά !!!

Εύλογες όλες οι ερωτήσεις σου... και όπως κάθε ερώτηση έχει παραπάνω από μια απαντήσεις.

Όλες αυτές οι απαντήσεις είναι συγκεντρωμένες εδώ (και στα λινκ που υπάρχουν μέσα στο άρθρο).

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50474

Είμαι σίγουρος ότι θα βοηθηθείς πολύ απ αυτά που θα διαβάσεις και ότι απορίες σου δημιουργηθούν εδώ είμαστε.

Το ενυδρειάκι που είδα στο βίντεο είναι πολύ αστεράκι !!!..

...με γεια σου αν το πήρες

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Και οι ερωτησεις συνεχιζονται :thumbup:

Αρα θα πρεπει να προμηθευτω και αλατι;Δοσολογια το πακετο αλτιου δεν εχει;Γιατι τωρα για ρεφρακτόμετρο λιγο δυσκολα.Για το φιλτρο,μεσα δεν χρειαζεται siporax ή κατι παρομοιω;Το συγκεκριμενο πακετο της aquel το εχει κανεις να μου πει εντυπωσεις;2 κιλα βραχου δεν φτανουν;και 1,5 κιλο αραγωνιτης;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτά που αναφέρονται στο λινκ.. θα σου λυθούν πολλές απορίες...

Link to comment
Share on other sites

Και οι ερωτησεις συνεχιζονται :thumbup:

Αρα θα πρεπει να προμηθευτω και αλατι;Δοσολογια το πακετο αλτιου δεν εχει;Γιατι τωρα για ρεφρακτόμετρο λιγο δυσκολα.Για το φιλτρο,μεσα δεν χρειαζεται siporax ή κατι παρομοιω;Το συγκεκριμενο πακετο της aquel το εχει κανεις να μου πει εντυπωσεις;2 κιλα βραχου δεν φτανουν;και 1,5 κιλο αραγωνιτης;

Δοσολογία υπάρχει και στο πακέτο του αλατιού. Υπολόγισε περίπου 1-1.5kg αλάτι για 30άρι ενυδρείο αναλόγως την μάρκα και σε τι πυκνότητα το θες.

Με τον αραγωνίτη μη πηγαίνεις με το βάρος αλλα το πόσο βαθύ θέλεις να είναι το υπόστρωμα σου.

Το ίδιο ισχύει και με τον βράχο. Θέλεις όσο γίνεται να υπάρχει επιφάνεια βράχου στο ενυδρείο σου. Δύο κιλά βράχο νομίζω είναι ΟΚ για ξεκίνημα, εξάλλου 30λίτρα ενυδρείο δεν σημαίνει ότι θα έχει 30λίτρα νερό.

Σε όλα αυτά υπάρχουν παιδιά που μπορούν να σου απαντήσουν καλύτερα, θα σου δώσω μια συμβουλή απο αρχάριο σε αρχάριο. Μη ξεκινήσεις reef αν δεν έχεις αντίστροφη όσμωση! Κάνε υπομονή, διάβασε σχετικά θέματα και ενημερώσου. Στο λέω για να σε γλυτώσω απο μελλοντικά μικροπροβλήματα τα οποία θα σε ταλαιπωρήσουν και θα κοστίσουν (χρήμα και χρόνο).

Link to comment
Share on other sites

Για μετρηση της αλατοτητας θα παρω μαλλον υδρομετρο.ποιο μου προτεινεται;Γιατι το ρεφρεκτομετρο ξεφευγει αρκετα.Ξερει κανεςι να μου απαντησει αν χρειαζεται siporax μεσα το φιλτρο;

Νερο καθε ποτε να αλλαζω;Καθε δυο βδομαδες φτανει μετα την πρωτη αλλαγη που θα γινει οταν ολοκληρωθει το στρωσιμο;

Τεστ νερου ποια ειναι βασικα και απο ποια εταιρια;

Έγινε επεξεργασία - riperakias
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την αντιστροφη οσμωση δεν ειναι και πολλη ενθαρυντικο.Καλα αργοτερο ισως παρω και οσμωση

:thumbup::thumbup::buttrock:

Αυτό ακριβώς έλεγα κι εγώ όταν μου το έλεγαν συμφορίτες...

Αν ξεκίναγα απο την αρχή το πρώτο που θα αγόρασα θα ήταν Α/Ο, μετά θα ψαχνώμουν με τα υπόλοιπα. :buttrock:

Νερο καθε ποτε να αλλαζω;Καθε δυο βδομαδες φτανει μετα την πρωτη αλλαγη που θα γινει οταν ολοκληρωθει το στρωσιμο;

Πλέον αλλάζω κάθε εβδομάδα 5lt στα ~45 καθαρά λίτρα νερού.

Είναι σχετική η απάντηση που θα σου δώσει κάποιος. Εξαρτάτε απο το στήσιμο του ενυδρείου, την βιοφόρτηση, αν χρησιμοποιεί συμπληρώματα ιχνοστοιχείων κτλ.

Μη ξεχνάς ότι κάθε μέρα μπορεί να εξατμίζεται μια μικρή ποσότητα νερού. Το οποίο βέβαια θα βάζεις νερό χωρίς αλάτι.

Απο ότι καταλαβαίνεις το νερό είναι ο πιο σημαντικός μεταβλητής της εξίσωσεις "καλό ενυδρείο"....

Έγινε επεξεργασία - BiggBilly
Link to comment
Share on other sites

Και οι χαζες ερωτησεις συνεχιζονται :thumbup::thumbup:

Λοιπον το νερο τις θαλασσας τι αλατοτιτα εχει;

Το Skimmer αι η αντιστροφη οσμωση τι κανουν;Θελω να πω πια ειναι η λειτουργια τους και θεωρουντα απαραιτητα σε μεγαλα ενυδρεια;

Link to comment
Share on other sites

Σε καθε μερος η αλατοτητα διαφερει. Ξεκινα το διαβασμα. θα παρεις περισσοτερες πληροφοριες αποτι απτις απαντησεις μας...

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα σε ενα αλλο post οτι το φιλτρο του ενυδρειου

χρειαζεται αντιφωσφορο και ανθρακα.Αυτα ειναι απαραιτητα;Και τι δουλεια κανει το skimmer ακομα δεν καταλαβα.

Μπορει να μου εξηγησει καποις;

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα 2 ειναι απαραιτητα. Υπαρχουν σκευασματα που στα προσφερουν μαζι και τα 2.Το σκιμερ φιλτραρει το νερο, με τις μπουρμπουληρθες που δημιουργει κολλανε πανω σαυτες οι ακαθαρσιες απο το νερο σου (εκκριματα ψαριων-κοραλλιων κτλ) και δημιουργειται αφρος (μπιχλα) ο οποιος συλλεγεται και πετιεται.

Επομενη ερωτηση!

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer κανει αυτο που κανει η θαλασσα με το κυμα της στις ακτες.Αφαιρει προτεϊνες και οργανικα απο το νερο,καθως ερχονται σε επαφη για αρκετη ωρα με τις μικρομπουρμπουληθρες.Οι "ακαθαρσιες" παγιδευονται στις φυσαλιδες και μεσα σε μια χοανη(reaction chambre)ανεβαινουν,μεχρι που πευτουν στο κυπελλο συλλογης.Επειτα τις πετας στο νεροχυτη,το πλενεις και παλι απο την αρχη.

Η αντιστροφη οσμοση αφαιρει βαραια μεταλλα και αλλες βλαβερες για τα κοραλλια ουσιες.

Το skimmer σε αυτα τα λιτρα δεν ειναι απαραιτητο.Αν διαβασεις το θεμα μικρο,γλυκο,φτηνο μου reef θα καταλαβεις.Το skimmer μπορει να αντικασταθει με εβδομαδιαιες αλλαγες του 10% του νερου σου.Βεβαι μπορεις να βρεις skimmerακια μικρα τα οποια θα σου λυσουν τα χερια και αν τα βαλεις κατω σε 3 μηνες αλλαγων με αλατι και λοιπα βγηκαν τα λευτα τους.

Αυτα..Προχωρα,ρωτα και μη μασας.

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας αυτός θεωρείται από τους πιο καλούς...

Το αντιφώσφορο προτίμησε να είναι με βάση το σίδηρο, ενώ αυτό που λες έχει ως βάση το αλουμίνιο, όχι ότι δεν είναι καλό, αλλά αυτά με βάση το σίδηρο θεωρούνται καλύτερα και διαρκούν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από τις συνεχόμενε ερωτήσεις που κάνεις το λινκ που σου έδωσα να διαβάσεις το φόρτωσες στο κόκορα !!!

Αν μελετήσεις το άρθρο οι ερωτήσεις που θα χρειαστεί να κάνεις θα είναι λιγότερες και πιο ουσιαστικές.

Πέσε με τα μούτρα γιατί μετά θα σου βάλω διαγώνισμα !!! :thumbup::thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις οτι το θαλασσινό απαιτεί πολλαπλάσια έξοδα απο το γλυκό.

Και στο στήσιμο του, αλλα και στην συντήρηση του.

Δεν είναι σαν το γλυκο, που γεμίζεις με νερό γεύσης και αντιχλωριο και βάζεις μέσα ψάρια....

Χρειάζεται και κάποιος εξοπλισμός, που για μένα δεν ειναι καλο να υπάρχει, είναι απαραίτητο να τον έχεις....

Δηλαδή σκέφτεσαι το Α και Ω του θαλασσινού, το Ρεφρακτομετρο.

Επίσης κάθε τόσο θέλεις αλλαγές νερού, οι οποίες θέλουν αλάτι, το οποίο και αυτο έχει κόστος.

Δεν τα λέω για να σε αποτρέψω, απλά μερικά πράγματα πρέπει να τα λέμε με το όνομα τους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μετρηση αλατοτητας θα αγορασω υγρομετρο.Επισης ας στρωσει με το καλο το ενυδρειο και μετα που θα χρεθιαστει να κακνω την πρωτη αλλαγη θα εχω ααλατι

Link to comment
Share on other sites

Να επαναλάβω για άλλη μια φορά, οτι το θαλασσινό χρειάζεται αρκετά περισσότερα χρήματα, απο ότι το γλυκό.

Καμια επαφη το ένα ποσό με το άλλο.

Ακομα και το ρευμα που θα καις δεν συγκρίνεται.

Φυσικά μιλάμε για καταστάσεις σωστές και σωστά οργανωμένες, οχι για ενυδρεια που σημερα τα στήνω και σε 2 μήνες έχουν 10ppm φωσφορικά και πεθαίνουν τα ψαρια το ένα μετά το άλλο...

Για σωστα λοιπόν ενυδρεία, πρέπει να εισαι αποφασισμενος οτι θα δίνεις κάποια χρήματα. Τόσο για εξοπλισμό όσο και για συντήρηση.

Αλλιώς δεν υπάρχει σωτηρία.

Εκτος και αν θελεις να παιξεις για 3-4 μήνες και μετα να τα παρατήσεις....

Για μένα, ειναι λάθος να σκέφτεσαι οτι δεν θα πάρω αλάτι τωρα, αλλα οταν χρειαστεί αλλαγή νερού θα το έχω.

Sorry, αλλα αυτη ειναι η γνώμη μου.

Και να σου πω και κατι τελευταιο.

Πιο ευκολα κρατας ενα ενυδρειο σαν το δικό μου(1000λτ), παρα ένα 30λτ nano, αν δεν μπορεις να διαθεσεις.

Το δικο μου εχει πλεον τοσο βιολογια στα 100+ κιλα βραχου σε συνδυασμο με το τερατωδες σκιμμερ, που συγχωρει καποια λαθακια.

Στα 30λτ, το παραμικρό παραστράτημα, θα σου φανει αστραπιαια, με καταστροφικά αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...