Jump to content

προβλημα με φυτα. τι μπορει να ειναι?


Recommended Posts

post-15138-1297537598_thumb.jpgεχω δει εδω και καιρο αυτα τα σημαδια στα φυτα. κυριος αυτα τα ασπρα στιγματα στην ανουμπια. τι μπορει να ειναι. ενυδειο 80 λιτ με 1 τ8 18 βατ κ 4000κ και μια τ5 13βατ 6400κ λιπανση με excel flurish και flurish
Link to comment
Share on other sites

γεια!πες λιγο τη φοτοπεριοδοσου,εχεις σαλιγκαρια μεσα η καπιο πλεκο?

πρεπει να εχεις και αλγες αν βλεπω καλα?

και καθε ποτε ριχνεις λιπανση?

Έγινε επεξεργασία - μηνας
Link to comment
Share on other sites

αυτη η φωτο ειναι ακυρη. δεν ειναι φυσικα για τα ασπρα στιγματα στην ανουμπια. παντος για αυτο το προβλημα: φωτοπερίοδος απο τις 11:00 εως τις 21:30. εχω εναν πλεκο αλλα αλγη δεν εχω εχω 2 σαε μεσα και την καθαρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

σαλιγκαρια εχω 3 χελενα. λιπανση 1 φορα τη βδομαδα φλουρισ και 2 φορες εχελ.

Link to comment
Share on other sites

η λιπανση που κανεις δεν ειναι σωστη.

το εξελ ειναι υποκαταστατο διοξειδιου,αρα η δοση του πρεπει να ειναι σε καθημερινη βαση και με προσοχη στη δοσολογια.

αυτο που χρειαζεται σε αρκετη ποσοτητα και γρηγορΑ ειναι το καλλιο,που στην εταιρεια που ηδη εχεις ονομαζεται potassium.επισης σε καθημερινη βαση.....

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα προφανως προερχεται απο περισσοτερους απο εναν παραγοντες.αυξησε το καλλιο,κανε σωστες αλλαγες νερου,εαν οι ανουμπιες ειναι κατω απο το φως αλλαξε τες σε πιο σκιερο μερος.

η λιπανση πετυχαινει εαν τηρουμε καποιο προγραμμα,εχουμε σωστες συνθηκες,σωστο φωτισμο σε φασμα και ωρες,αλλαγες νερου κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...