Jump to content

Juwel Lido 120


panos_d7

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(Κοινωνικό)

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):61 x 41 x 58

Συνολικά Λίτρα:120

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά: ΚΡΥΠΤΟΚΟΡΙΝΕΣ,ΚΕΡΑΤΟΠΕΡΤΙΣ,ΑΝUBIA NANO.VALISNERIES (ΔΙΑΦΟΡΕΣ),ANUBIA.........KAI ΑΛΛΑ.

Ψάρια:platy (απειρα :) ) ,sae (3 το συνολο)

Άλλα είδη:γαριδες amano (3 το συνολο)

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:ΓΑΛΑΖΙΟ ΧΑΡΤΟΝΙ

Πέτρες:ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΗ ΑΣΒΕΣΤΟΛΙΘΙΚΕΣ

Ξύλα:2

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:ΟΧΙ

Βυθός:-

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2 x 24 W Τ5 KAI 2 ΣΕΙΡΕΣ MOONLIGHT

Διάρκεια φωτισμού: 10,5 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: FLUVAL 105 (BIΟΛΟΓΙΑ) & JUWEL ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΑΜΑ (ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΜΟΝΟ)

Θέρμανση/ Ψύξη:ΜΑΜΑ ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑΣ JUWEL

Λίπανση:ΣΠΑΝΙΑ ΚΑΛΙΟ ΚΑΙ SERA FLORENA

Παροχή CO2: DIY (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ)

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΝΙΦΑΔΕΣ

Παράμετροι

pH:8

Γενική σκληρότητα (GH): -

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Φωσφορικά (PΟ4):-

Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: KΑΘΕ 15 ΜΕΡΕΣ

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: -

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

Φωτογραφίες:

dsc02912t.jpgdsc02837gt.jpg

dsc02825fz.jpgdsc02833wv.jpg

dsc02827hu.jpg26370137432135230610599.jpg

dsc02906g.jpgdsc02910a.jpg

Βίντεο:

Έγινε επεξεργασία - panos_d7
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο καιρο θα προσπαθησω να ανεβασω πιο προσφατες φωτο καθως με τα κλαδεματα εχουν αλλαξει λιγο θεση το κερατοπτερις.

Ακομα δεν εχω καταλαβει πως το κλαδευουν το ατιμο και οπου το κοψω σαν να μου μαραινεται μετα.Θα δειτε οτι αλλαζει χρωμα (γινεται καφε)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι πολύ ωραίο, μ αρέσει πολύ, όμορφα φυτά, ωραίο στήσιμο μπράβο!

Ευχαριστω γιαννη.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο :) πολυ ωραιο ενυδρειο :rasp:

το μονο που δεν μου αρεσει ειναι αυτο το γαλαζιο χαλικακι που υπαρχει σε μερικες μονο φωτογραφιες :D

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ενυδρείο, ζωντανά και καταπράσινα τα φυτά σου! Ποτέ δεν είχα ζωοτόκα και με ενθουσιάζουν ιδιαίτερα τα κόκκινα πλάτυ και οι κόκκινοι ξιφοφόροι (οι τελευταίοι για μεγαλύτερο ενυδρείο). Μου άρεσε πολύ το φόντι που έχεις βάλει! Τι είναι;

Στα αρνητικά το μπλε χαλικάκι, αλλά όταν φουντώσουν οι κρυοπτκορίνες δε θα φαίνεται και τόσο: :)

ΥΓ Κράτα λίγο χώρο για μερικες red cherry :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Το ηξερα οτι θα σας χαλαγε το μπλε χαλικι. :rasp: .Λογω οικονομικων το πηρα.Το μαυρο που εχω απο κατω ηταν πανακριβο(στη θεσ/νικη ισως και πιθανο λογω μαγαζιου) και το κακο με το μαυρο ειναι οτι πιανει ευκολα ΒΒΑ.Και εχω και λιγη στα ξυλα και στο φιλτρο οπως θα ειδατε.Ελπιζω τα sae να τιμησουν το ονομα τους και να βοηθησουν.

Με τις κρυπτοκορινες εχω ενα θεματακι λογω οτι αν τις αφησω θα καταλαβουν ολο τον μπροστα χωρο και δε ξερω αν θα ειναι αισθητικα ωραιο.

Θοδωρη το φοντο ειναι ενα απλο γαλαζιο χοντρο χαρτονι.Αν θες πλατυ πες.Γεννανε σαν τρελα και δε παιρνει κανεις πια.Ανυπομονω για τις γαριδες και σε ευχαριστω. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και προσεγμένο το ενυδρείο σου. Μπράβο. Μόλις καταφέρεις και αλλάξεις την άμμο θα είναι ΤΕΛΕΙΟ. :):rasp::D

Το CO2 το δουλεύεις;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και προσεγμένο το ενυδρείο σου. Μπράβο. Μόλις καταφέρεις και αλλάξεις την άμμο θα είναι ΤΕΛΕΙΟ. :):rasp::D

Το CO2 το δουλεύεις;

Για CO2 χρησιμοποιω το κλασικο DIY.Ψαχνω για ολοκληρωμενο κιτ,περιμενω απαντηση απο μια αγγελια και περιμενω και απαντηση απο αλλα post σχετικα με καποιες αποριες μου για μανομετρα μεσω ebay.

Link to comment
Share on other sites

Για CO2 χρησιμοποιω το κλασικο DIY.Ψαχνω για ολοκληρωμενο κιτ,περιμενω απαντηση απο μια αγγελια και περιμενω και απαντηση απο αλλα post σχετικα με καποιες αποριες μου για μανομετρα μεσω ebay.

To Lido είναι ένα ενυδρείο που προσφέρεται για κουκλίστικα στησίματα με ιδιαίτερες ιδέες. Νομίζω ότι ως ένα βαθμό το καταφέρνεις, μου άρεσαν οι χαμηλές κρυπτοκορίνες και η ποικιλία πράσινου χρώματος ενώ η αντίθεση που γίνεται με τα πορτοκαλί χρώματα των platies παραμένει ωραία όσα χρόνια κι αν περάσουν ό,τι ψάρι κι αν βάλουμε μέσα στα ενυδρεία μας. Το χαλικάκι θα κρυφτεί. Μπορείς ίσως να πάρεις ίδιας κοκκομετρίας μαύρο και να ρίξεις λίγο ακόμη ώστε να σπάσεις λίγο τη μονοτονία του μπλέ. Γενικά μπράβο στην καλή προσπάθεια. Πολύ ωραίο αποτέλεσμα και έχεις ακόμη πολλές προοπτικές. :):rasp:

Link to comment
Share on other sites

To Lido είναι ένα ενυδρείο που προσφέρεται για κουκλίστικα στησίματα με ιδιαίτερες ιδέες. Νομίζω ότι ως ένα βαθμό το καταφέρνεις, μου άρεσαν οι χαμηλές κρυπτοκορίνες και η ποικιλία πράσινου χρώματος ενώ η αντίθεση που γίνεται με τα πορτοκαλί χρώματα των platies παραμένει ωραία όσα χρόνια κι αν περάσουν ό,τι ψάρι κι αν βάλουμε μέσα στα ενυδρεία μας. Το χαλικάκι θα κρυφτεί. Μπορείς ίσως να πάρεις ίδιας κοκκομετρίας μαύρο και να ρίξεις λίγο ακόμη ώστε να σπάσεις λίγο τη μονοτονία του μπλέ. Γενικά μπράβο στην καλή προσπάθεια. Πολύ ωραίο αποτέλεσμα και έχεις ακόμη πολλές προοπτικές. :rasp::D

Ευχαριστω αντρεα.δυστηχως ο χωρος ειναι περιορισμενος στο 120αρι.

Το ιδανικο ενυδρειο για μενα θα ηταν το rio180.Ενα μετρο μηκος και πιο χαμηλο με δυνατοτερες λαμπες.Τελειο για ενα ομορφο φυτεμενο με ποικιλια φυτων.

Πρεπει να κατσταλαξω λιγο με την αγορα κιτ CO2 ωστε να προσπαθησω να βαλω και καποιο δυσκολο φυτο οπως cuba ή αλλο "γκαζον"(αν και με τις γαριδες δε ξερω αν ειναι καλη σκεψη :) ).

Εχω αλλαξει πολλα φυτα μεχρι τωρα με μεγαλες αποτυχιες (μαυριτανια,egeria densa,cuba,κερατοφυλλο)

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε για αυτο το φυτο?sagittaria subulata.Θελω καποιο αυτου του στυλ.

Sagittaria_subulata.jpg

Οι κρυπτοκορινες αρχιζουν και δε μου αρεσουν και σκεφτομαι να τις βγαλω.

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε για αυτο το φυτο?sagittaria subulata.Θελω καποιο αυτου του στυλ.

Οι κρυπτοκορινες αρχιζουν και δε μου αρεσουν και σκεφτομαι να τις βγαλω.

Για το μπροστινό μέρος θεωρείται καλύτερο σίγουρα και λόγω ύψους.

Δεν είναι όμως και όλες οι κρυπτοκορίνες πολύ ψηλά φυτά. Εσύ ποιες έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Για το μπροστινό μέρος θεωρείται καλύτερο σίγουρα και λόγω ύψους.

Δεν είναι όμως και όλες οι κρυπτοκορίνες πολύ ψηλά φυτά. Εσύ ποιες έχεις ?

Φαινονται στη τελευταια φωτο καθως και στις φωτο με ολοκληρο το ενυδρειο.Ειναι μπροστα.Cryptocoryne wendtii ειναι αν δε κανω λαθος.Στα δεξια δε ξερω πως λεγεται η ψηλη αλλα δε τη πειραζω,μου αρεσει.

Θελω καποιο φυτο για μπροστα να δινει την αισθηση "χαλιου".Μου αρεσε πολυ και η μαυριτανια που ειχα παλια αλλα πολυ αργο φυτο.

Επισης μου αρεσει πολυ και ταιριαζει και με το νερο μου το Echinodorus tenellus.Τι λετε?Τετοιο στυλ ψαχνω.

Link to comment
Share on other sites

Φαινονται στη τελευταια φωτο καθως και στις φωτο με ολοκληρο το ενυδρειο.Ειναι μπροστα.Cryptocoryne wendtii ειναι αν δε κανω λαθος.Στα δεξια δε ξερω πως λεγεται η ψηλη αλλα δε τη πειραζω,μου αρεσει.

Θελω καποιο φυτο για μπροστα να δινει την αισθηση "χαλιου".Μου αρεσε πολυ και η μαυριτανια που ειχα παλια αλλα πολυ αργο φυτο.

Επισης μου αρεσει πολυ και ταιριαζει και με το νερο μου το Echinodorus tenellus.Τι λετε?Τετοιο στυλ ψαχνω.

Όντως για wendti δείχνει και είναι από τις κρυπτοκορίνες μου μπορούν να διατηρηθούν σχετικά κοντές. Μπορείς να τις μαζέψεις σε μία συστάδα και να βάλεις είτε tenellus είτε sagittaria. Ανάμεσα στα δύο θα πρότεινα το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως για wendti δείχνει και είναι από τις κρυπτοκορίνες μου μπορούν να διατηρηθούν σχετικά κοντές. Μπορείς να τις μαζέψεις σε μία συστάδα και να βάλεις είτε tenellus είτε sagittaria. Ανάμεσα στα δύο θα πρότεινα το πρώτο.

Τις βαρεθηκα τις wendti.εκτος απο 2 "μαυρες" που εχω και εχουν ανοιξει πολυ ομορφα οι αλλες με εχουν κουρασει.Πιανουν και ευκολα αλγη λογω φυλλων.

Αντρεα αν ξερεις κανενα μαγαζι που να μπορω να βρισκω πολλα φυτα και να μη προσπαθουν να με κοροιδεψουν λες και ειμαι τελειως ασχετος οπως ο αλλος στην εκθεση (ονοματα δε λεμε) στειλε μου ενα Pm.Τα sae τα πηρα τελικα απο εκει που μου ειπες αλλα δεν ειχε φυτα (οταν πηγα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...