Jump to content

Κινεζικα φιλτρα


omegka

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.θελω να ρωτησω αν εχει παρει καποιος τα κινεζικα φιλτρα που εχει το petcumulus και να πει τη γνωμη του γι αυτα.Θελω να παρω ενα αλλα δε θελω να καταληξω να μαζευω νερα με κουβαδες.. :)

Link to comment
Share on other sites

για εξωτερικα μιλαμε ετσι;στη θεση σου δεν θα επαιρνα κινεζικο θα επερνα fluval η eheim τα οποια ειναι πολυ καλυτερης ποιοτητας και με ευκολα ανταλακτικα και εγγυυση.το κινεζικο εχει εγγυηση;ανταλακτικα εχει ευκολα αμα χρειαστεις η θα περιμενεις μηνες μεχρι να ερθει;

Link to comment
Share on other sites

για εξωτερικα μιλαμε ετσι;στη θεση σου δεν θα επαιρνα κινεζικο θα επερνα fluval η eheim τα οποια ειναι πολυ καλυτερης ποιοτητας και με ευκολα ανταλακτικα και εγγυυση.το κινεζικο εχει εγγυηση;ανταλακτικα εχει ευκολα αμα χρειαστεις η θα περιμενεις μηνες μεχρι να ερθει;

Λογικα ανταλλακτικα δυσκολα 8α βρεις,αν και δε το χω ψαξει.Αλλα και η τιμη ειναι 3 φορες κατω..και ειναι προκληση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τετοιο φιλτρο αλλα απο αλλους που τα πηραν ειναι ευχαριστημενοι.Εγω ειμαι επιφυλακτικος καλυτερα να επαιρνα καποιο επωνυμο που ειναι χρονια δοκιμασμενα (με καμια 30ευρο παραπανω) παρα να ειμαι με την αμφιβολια. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τετοιο φιλτρο αλλα απο αλλους που τα πηραν ειναι ευχαριστημενοι.Εγω ειμαι επιφυλακτικος καλυτερα να επαιρνα καποιο επωνυμο που ειναι χρονια δοκιμασμενα (με καμια 30ευρο παραπανω) παρα να ειμαι με την αμφιβολια. :)

[/quote

O "κινεζος" στα 300 λιτρα εχει 40 ευρω! :rasp:Αφου σου ειπαν οτι ειναι ευχαριστημενοι εμενα μου αρκει αν σκεφτω οτι και το ενυδρειο μου κινεζικο ειναι και 2 χρονια που το χω ειναι φτου μη το ματιασω.

Link to comment
Share on other sites

για εξωτερικα μιλαμε ετσι;στη θεση σου δεν θα επαιρνα κινεζικο θα επερνα fluval η eheim τα οποια ειναι πολυ καλυτερης ποιοτητας και με ευκολα ανταλακτικα και εγγυυση.το κινεζικο εχει εγγυηση;ανταλακτικα εχει ευκολα αμα χρειαστεις η θα περιμενεις μηνες μεχρι να ερθει;

Αρχηγέ για τα Eheim μην παίρνεις και όρκο :rasp:

Πρέπει να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ανταλλακτικών(του αντιπρόσωπου ή από την ίδια την Eheim) ή να είμαι γκαντέμης ή να μην θέλει κανένας πετσοπάς να μου πουλήσει :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω παίξει με δεκάδες φίλτρα, Εσωτερικά και εξωτερικά. Είτε ήταν μάρκα, είτε κινέζικα δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Άλλοτε τα έπαιρνα με βάση, τις ανάγκες μου, άλλοτε με την παρόρμηση, άλλοτε με τα οικονομικά μου.

Τώρα πλέον που όλοι σκεφτόμαστε τα οικονομικά μας, ας βλέπουμε λίγο καλύτερα όλους τους τομής όπως τα watt που καίνε !!!

Αν δείτε συγκριτικά... ΌΛΑ μα όλα τα κινέζικα είναι αρκετά φθηνότερα αλλά καίνε τα άντερά τους !!! Μήπως λοιπόν δεν συμφέρει σε βάθος χρόνου μια τέτοια αγορά;

Μπορεί να μην είναι τόσο αισθητό για έναν που έχει ένα μικρό ενυδρειάκι (αν και πιστεύω πως και πάλι βλέπει διαφορά) όσο σε κάποιον όπως το φίλο presvi που έχει 14 !!!

Link to comment
Share on other sites

ειχα παραγειλει απο ενα e-shop ενα φιλτρο για ενα ξαδερφο μου,δεν ηθελε να δωσει πολλα αλλα ηθελε να καλυπτει τα λιτρα του..αναγκαστηκα και του παραγγειλα κινεζο που μεχρι στιγμης του δουλεια του την κανει αψογα αλλα καιει το διπλασιο απο το δικο μου(eheim) :):rasp:

ολα πρεπει να τα σκεφτομαστε γιατι σε βαθος χρονου ενα φτηνο φιλτρο μπορει να μας βγει πολυ ακριβο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγέ για τα Eheim μην παίρνεις και όρκο :rasp:

Πρέπει να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ανταλλακτικών(του αντιπρόσωπου ή από την ίδια την Eheim) ή να είμαι γκαντέμης ή να μην θέλει κανένας πετσοπάς να μου πουλήσει :)

γιατι αναταλακτικο μιλαμε;

Link to comment
Share on other sites

Παντως στη περιπτωση φιλτρου που θελω ακομα και στα watt ο κινεζος συμφερει απο ενα eheim..!

εγγυυση να εχει παντως οπωσδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γνωρίζεις ότι τα κινέζικα προϊόντα (ως επί το πλείστον) και ειδικά τα φτηνά δεν καλύπτονται από εγγύηση κατασκευαστή... το πολύ πολύ να σου δώσει εγγύηση αντικατάστασης το κατάστημα και αυτό δεν είναι σίγουρο.

Επίσης ξεχνάς την περίπτωση ανταλλακτικού.

Συνήθως από το κατάστημα που θα το πάρεις σου λένε αν υπάρχει εγγύηση ή όχι.... αλλά ρώτησε κιόλας.

Έτυχε να αγοράσω κινέζικη αεραντλία με 3,5 ευρώ (τι εγγύηση και τι ανταλλακτικά να έχει !!!), η οποία δουλεύει σαν σκυλί εδώ και ένα χρόνο σε αντίθεση με κάποιες επώνυμες.... αλλά έτυχε να αγοράσω και φίλτρο που όταν είδα την κατανάλωση σε watt τρομάχτικα !!!

Link to comment
Share on other sites

γιατι αναταλακτικο μιλαμε;

Για φλάτζα κεφαλής για 3 διαφορετικά μοντέλα Eheim, για σφουγγάρια για τα δυο από αυτά, για τάπες για spray bar.

Που να ήθελα δλδ κάτι πιο σημαντικό, όπως άξονες κτλ. Ειλικρινά έχω πάθει πλάκα με την Eheim. Την διάλεξα στα φίλτρα μου γιατί υπήρχε κάλυψη ανταλλακτικών, αλλά τους τελευταίους μήνες βλέπω σοβαρότατο πρόβλημα.

Και δεν είναι παπάτζες των πετσοπάδων, γιατί δεν μπορεί σε παραγγελία το ένα ανταλλακτικό να έρχεται μετά από 15 μέρες και το άλλο να το περιμένω ακόμη :)

Υ.Γ Και το κραυγαλέο όλων είναι οτι παράγγειλα ένα ανταλλακτικό αξίας 4 ευρώ σε 5-6 καταστήματα και είπα οτι αν το φέρουν όλοι θα το πάρω απ'όλους και τελικά δεν το έφερε κανείς και το έφερα μόνος μου από Γερμανία....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...