Jump to content

Fish Only με ανεμώνη για τα Klown?


alexis 565

Recommended Posts

Είχα ενα f/o 200l. με νεκρό βράχο και αραγωνίτη και θέλω να στήσω ένα καινούργιο στα ίδια λίτρα,μέ ζωντανά αυτή τη φορά βράχο και αραγωνίτη και μία ανεμώνη για τα clown.Θα μπορέσει να τρέξει με τον εξοπλισμό του f/o ή θα χρειαστώ πρόσθετο εξοπλισμό reef μόνο για την ανεμώνη? Μήπως μπορεί να λειτουργήσει με τον ίδιο εξοπλισμό αλλά με διαφορετικό τρόπο λειτουργίας (πιό συχνές αλλαγές νερού,διαφορετικές λάμπες,πρόσθετα ζουμιά κ.τ.λ) ?Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα μιλαμε πως γινεται, αλλα θα πρεπει να αντιμετωπισεις σαν ριφ το ενυδρειο.δηλ μετρησεις ,αλλαγες νερου και σωστο και δυνατο φωτισμο για την ανεμωνη.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς ευχαριστώγια την άμμεση απάντηση.Στο προηγούμενο είχα δύο εξωτερικά φίλτρα.Και τα δύο είχαν βιολογικά υλικά,αλλά στο ένα έβαζα όταν χρειαζόταν,για λίγο χρονικό διάστημα ότι χρειαζόταν και απο χημεία.Νομίζεις οτι τα χρειάζομαι πάλι και τα δύο?Και μία καλή πρόταση για ένα καλό Skimmer γιατί αυτό που είχα δέν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς ευχαριστώγια την άμμεση απάντηση.Στο προηγούμενο είχα δύο εξωτερικά φίλτρα.Και τα δύο είχαν βιολογικά υλικά,αλλά στο ένα έβαζα όταν χρειαζόταν,για λίγο χρονικό διάστημα ότι χρειαζόταν και απο χημεία.Νομίζεις οτι τα χρειάζομαι πάλι και τα δύο?Και μία καλή πρόταση για ένα καλό Skimmer γιατί αυτό που είχα δέν κάνει.

Χρειαζεσαι ενα καλο σκιμερ κ ενα καλο φωτιστικο.Αν το ενυδρειο το εχεις αποκλειστικα για ανεμωνες τοτε θα ειναι σιγουρα λιγοτερο απαιτιτηκο απο ενα reef ενυδρειο.Μιας κ οι ανεμωνες απο το νερο τραβανε μονο τα στοιχεια της ιωδινης αφηνουν ολα τα υπολοιπα στοιχεια αθικτα.Δηλαδη δεν τραβανε ασβεστιο,μαγνησιο τα οποια χρειαζονται για να κρατας σταθερες τις τιμες σου στο kh,ph.Βλεπω οτι εισαι απο τα μερη μας...οποτε θελεις βοηθεια με ανεμωνες κ τετοια πολυ ευχαριστως να σε βοηθησω κ απο κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ενυδρείο θα το έχω f/o και θέλω μόνο μία ή άν γίνεται και δύο ανεμώνες για τους clown.Ευχαριστώ πάρα πολύ Andreas και όταν το ξεκινήσω θα ζητήσω σίγουρα την βοήθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ενυδρείο θα το έχω f/o και θέλω μόνο μία ή άν γίνεται και δύο ανεμώνες για τους clown.Ευχαριστώ πάρα πολύ Andreas και όταν το ξεκινήσω θα ζητήσω σίγουρα την βοήθειά σου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...