Jump to content

30l ενυδρείο


JOHN12345

Recommended Posts

:) για σας εχω εναν μικρουλι ενυδρειο 30 λ μικτα και ενα φιλτρακι της hydor.θα ηθελα να μου πειτε τις γνωμεσ σασ και να μου λυσεται τις εξης αποριες:

α)τι αλλο θα χρειαστω για ενα ρειφακι

β)μπορω να βαλω ενα μικρο κλοουνακι με την προιποθεση οτι θα βγει οταν μεγαλωσει

γ)καμια ευλολη ανεμονη μπορω :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Βιαζεσαι πολυ.Μεσα σε μια ωρα δεν πηρες απαντηση και ξανα εκανες post?

Ριξε μια ματια εδω να δεις οτι με αρκετο κοπο (οσο ειναι τα λιτρα λιγα...) ολα γινονται.

Τελος ανεμωνη και ευκολο ειναι δυο εντελως διαφορετικα πραγματα.Οποτε καλο ειναι να μην το σκεφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

κουραγιο και υπομονη και διαβασμα.και ολα γινονται

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω και τους δυο.φιλε μου ΑΚΗ μιας που ο χρονος ειναι αρκετος θα ηθελε να κανω πολλες ερωτησεις.αν σας φανουν χαζες θα ειναι λογικο γιατι θα ειναι η πρωτη μου προσπαθεια για νανο ρειφ.

α)θα ηθελα να ρωτησω τι προετημασια νερου χρειαζεται πχ.αλατι

β)θα μπορουσα να στησω και εγω ενα ενυδρειο σαν εκεινο του ποστ που ονομαζεται Aiolos.

γ)στο τελος εκεινου του ποστ που μας δινει κατι φυτα ενα που μοιαζει σαν ανεμονη και ειναι πρασινη θα μπορουσα να το βαλω στο ενυδρειο μου

δ)ζωντανο βραχο-αραγωνιτη μπορω να βαλω

και τελος ε)τι οργανισμοι θα μπορουσαν να μπουν(clownfish,αχινοι,γαριδες,γυμνα σαλιγκαρια,αστεριες)

Link to comment
Share on other sites

α)θα ηθελα να ρωτησω τι προετημασια νερου χρειαζεται πχ.αλατι

Βάζουμε αλάτι ώστε το νερό να φτάσει στην αλατότητα που θέλουμε.

Το νερό καλό είναι να είναι αντίστροφης όσμωσης.

β)θα μπορουσα να στησω και εγω ενα ενυδρειο σαν εκεινο του ποστ που ονομαζεται Aiolos.

Όλα γίνονται αρκεί να μη βιαστείς. Ψάξε τα θέματα στο forum για ότι έχει σχέση με θαλασσινά.

γ)στο τελος εκεινου του ποστ που μας δινει κατι φυτα ενα που μοιαζει σαν ανεμονη και ειναι πρασινη θα μπορουσα να το βαλω στο ενυδρειο μου

Εννοείς κοράλλι?

δ)ζωντανο βραχο-αραγωνιτη μπορω να βαλω

Βέβαια μπορείς και θα πρέπει να βάλεις.

και τελος ε)τι οργανισμοι θα μπορουσαν να μπουν(clownfish,αχινοι,γαριδες,γυμνα σαλιγκαρια,αστεριες)

Όσα προτείνεις μπαίνουν στα 30λ εκτός του αστερία.

Ξεκίνα το διάβασμα. :)

Link to comment
Share on other sites

για την ανεμώνη εννοώ την pachyclavularia sp

τι εννοείς αντίστροφης όσμωσης;

καμία άλλη ανεμώνη θα μπορούσε να μπει για το clown;

πόσα κιλά βράχος και πόσο αραγωνίτης;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε JOHN12345.. αν μελετήσεις καλά και με προσοχή το άρθρο "γλυκό μου και φτηνό μου reef" (σου έδωσε λινκ ο Άκης) θα διαπιστώσεις ακολουθώντας τα βήματα ότι θα φτάσεις σε ένα πολύ καλό τελικό αποτέλεσμα....

βουρ λοιπόν με τα μούτρα στο διάβασμα... και ότι δεν καταλάβεις εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε JOHN12345.. αν μελετήσεις καλά και με προσοχή το άρθρο "γλυκό μου και φτηνό μου reef" (σου έδωσε λινκ ο Άκης) θα διαπιστώσεις ακολουθώντας τα βήματα ότι θα φτάσεις σε ένα πολύ καλό τελικό αποτέλεσμα....

βουρ λοιπόν με τα μούτρα στο διάβασμα... και ότι δεν καταλάβεις εδώ είμαστε.

+1 αυτο ειναι και το νοημα του forum διαβασμα και ανταλαγη ιδεων!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...