Jump to content

Seachem Plant εβδομαδιαιο προγραμμα


Savou

Recommended Posts

http://www.seachem.com/support/PlantDoseChart.pdf

Εδω ειναι το εβδομαδιαιο πραγμαμμα που δινει η seachem.

Και εχω μια ερωτηση εγω εχω τα εξης:

flousish

flourish iron

flourish excel

flourish nitrogen

flourish phosphorus

flourosh potassium

Και μου λιπουν τα εξης:

flourish trance (μερα 4)

Και ολα απο την μερα 7

Equilibrium

Acid Buffer

Alkiline Buffer

Prime

Μπορω να ξεκινησω το προγραμμα με μονο αυτα που εχω?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο ενυδρείο θέλεις να ξεκινήσεις το πρόγραμμα αυτό ?

σε ενα 20 λιτρα χωρις ψαρια με μονο φυτα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια υπερβολη μου φενεται αυτο το προγραμα.αμα ειναι ετρι θελω 50 ευρω την βδομαδα στα 600 λιτρα..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια υπερβολη μου φενεται αυτο το προγραμα.αμα ειναι ετρι θελω 50 ευρω την βδομαδα στα 600 λιτρα..

Δεν νομιζω να ειναι υπερβολη γιατι εν φτειαξεις ενα φυτεμενο τετοιεσ ειναι η ποσοτητες στα 200 λιτρα.

Αλλα πυστευω χωρις ακομα να το εχω δοκιμασει οτι λειτουργει και μαλιστα πολυ καλα σε συνδιασμο με καλο φωτισμο και ενα καλο υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι υπερβολη γιατι εν φτειαξεις ενα φυτεμενο τετοιεσ ειναι η ποσοτητες στα 200 λιτρα.

Αλλα πυστευω χωρις ακομα να το εχω δοκιμασει οτι λειτουργει και μαλιστα πολυ καλα σε συνδιασμο με καλο φωτισμο και ενα καλο υποστρωμα.

το έχω ακολουθήσει πιστά με μόνο αυτά που έχεις (αλλά δια δύο όλες τις ποσότητες που έγραφε) και τα αποτελέσματα ήταν εκπληκτικά, απλά σε κάποια φάση βαρέθηκα να κλαδεύω κάθε βδομάδα και το σταμάτησα. Να ξέρεις ότι άμα βάλεις και CO2 και ρίχνεις και μέσα όλα αυτά πρέπει απαραιτήτως να έχεις φως 1w/λίτρο και πάνω αλλιώς τα φυτά σου θα χάσουν τη γεωμετρία τους κυνηγώντας το φως...

Link to comment
Share on other sites

το έχω ακολουθήσει πιστά με μόνο αυτά που έχεις (αλλά δια δύο όλες τις ποσότητες που έγραφε) και τα αποτελέσματα ήταν εκπληκτικά, απλά σε κάποια φάση βαρέθηκα να κλαδεύω κάθε βδομάδα και το σταμάτησα. Να ξέρεις ότι άμα βάλεις και CO2 και ρίχνεις και μέσα όλα αυτά πρέπει απαραιτήτως να έχεις φως 1w/λίτρο και πάνω αλλιώς τα φυτά σου θα χάσουν τη γεωμετρία τους κυνηγώντας το φως...

πειρα και το trace.Τωτα δεν εχω μονο τις Κυριακης.Co2 δεν εχω αλλα εχω 1 watt ανα λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

to exel εαν το βαζεις σε καθημερινη βαση,ειναι μορφη διοξειδιου,αρα βαζεις.....

να γνωριζεις επισης οτι παρα το γεγονος οτι εχεις δυνατο φως,χωρις τη σωστη λιπανση και το διοξειδιο ειναι σαν να εχεις ενα καλο και γρηγορο αμαξι χωρις ομως βενζινη.....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

to exel εαν το βαζεις σε καθημερινη βαση,ειναι μορφη διοξειδιου,αρα βαζεις.....

να γνωριζεις επισης οτι παρα το γεγονος οτι εχεις δυνατο φως,χωρις τη σωστη λιπανση και το διοξειδιο ειναι σαν να εχεις ενα καλο και γρηγορο αμαξι χωρις ομως βενζινη.....

Εχω ολη τη σειρα τις seachem εχω και black sand flourite και καλο φωτισμο.

Δηλαδη σαν να λεμε πυστευω οτι εχω και βενζινη.

Link to comment
Share on other sites

up.Παιδια καμια σιγκεκριμενη απαντηση.

Υπενθημιζω υπαρχουν ολα εκτος απο τις κυριακης.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα την ερωτηση.γινε πιο συγκεκριμενος για να σε βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Απλα ζηταω μια σιγκεκριμενη απαντηση βασικα.

Εχω ολα τα σκευασματα εκτος απο Alkaline buffer, Acid buffer, Equilibrium.

Που δεν γνωριζω και τη ειναι?

Μπορω να ξεκινησω με το προγραμα αυτο, χωρις να μην εχω αυτα τα 3 που σας ειπα?

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια μπορεις.τα πρωτα 2 μπαφερ που ειπες τα βρισκω περιττα και μπορεις μια χαρα με λιγη μαγειρικη σοδα να πετυχεις εφοσων χρειαζεται τα ιδια αποτελεσματα.

με εξαιρεση τον καλλιο-potassium που μπορεις να βαζεις ακομη και σε ιση η και μεγαλυτερη ποσοτητα απο την αναγραφομενη αφοβα,τα υπολοιπα τα ξεκινας σε μικροτερη απο την αναγραφομενη ποσοτητα αρχικα με ανοδικη ταση αργα και μετα απο περιπου 20 μερες αφου ισως αυξησεις παραλληλα και τη φυτομαζα σου.την εβδομη ημερα που γινεται η αλλαγη νερου δεν βαζουμε καθολου λιπασματα.

προμηθευσου λοιπον συριγγα και αρχισε να παιζεις με τα ml σε καθημερινη βαση αφου βεβαια πρωτα συμφωνα με τα λιτρα του ενυδρειου σου βγαλεις την συνολικη ποσοτητα που χρειαζεσαι σε καθε λιπασμα ανα βδομαδα(6 μερες και οχι 7).

ελπιζω να σε βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια μπορεις.τα πρωτα 2 μπαφερ που ειπες τα βρισκω περιττα και μπορεις μια χαρα με λιγη μαγειρικη σοδα να πετυχεις εφοσων χρειαζεται τα ιδια αποτελεσματα.

με εξαιρεση τον καλλιο-potassium που μπορεις να βαζεις ακομη και σε ιση η και μεγαλυτερη ποσοτητα απο την αναγραφομενη αφοβα,τα υπολοιπα τα ξεκινας σε μικροτερη απο την αναγραφομενη ποσοτητα αρχικα με ανοδικη ταση αργα και μετα απο περιπου 20 μερες αφου ισως αυξησεις παραλληλα και τη φυτομαζα σου.την εβδομη ημερα που γινεται η αλλαγη νερου δεν βαζουμε καθολου λιπασματα.

προμηθευσου λοιπον συριγγα και αρχισε να παιζεις με τα ml σε καθημερινη βαση αφου βεβαια πρωτα συμφωνα με τα λιτρα του ενυδρειου σου βγαλεις την συνολικη ποσοτητα που χρειαζεσαι σε καθε λιπασμα ανα βδομαδα(6 μερες και οχι 7).

ελπιζω να σε βοηθησα.

Την μερα που κανω αλλαγη βαζω λιπασματα, και την επομενη παλι δεν βαζω?

Η καταλαβα λαθος.

Μου εξιγεις τη κανουν αυτα τα 3 που δεν εχω για να καταλαβω?

Σε ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

δεν βαζεις λιπασματα τη μερα που κανεις αλλαγες νερου.

εαν θελεις να ανεβαζεις το kh σου για να εχεις σωστο επιπεδο στην κλιμακα του διοξειδιου χρησιμοποιεις σοδα φαγητου.

το equilibrium ειναι στην ουσια ηλεκτρολύτες για άνοδο της Γενικής Σκληρότητας. . Συμπληρώνει τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία και ηλεκτρολύτες στο νερό της αντίστροφης όσμωσης,εαν δουλευεις νερο οσμωσης στο ενυδρειο σου.αλλιως μαλλον ειναι αχρηστο.....

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν χρησιμοποιεισω ουτε σοδα θα υπαρχει κανενα προβλημα?

Σαν να λεμε οτι αυτα τα 3 που δεν εχω δεν χρειαζονται κιολλας σε εμενα.

Link to comment
Share on other sites

.......επισης εαν και εφοσων εχεις νιτρικα,δεν χρειαζεται να βαζεις ουτε το nitrogen ουτε το phosphorus(φωσφορικα)...αυτα τα 2 εαν διατηρεις σωστες τις παραμετρους του ενυδρειου σου ισως και να μην τα χρειαστεις επισης ποτε....

Link to comment
Share on other sites

οπως καταλαβες εαν ρωτουσες πριν αγορασεις θα σε γλυτωνα απο μερικα ευρω... :)

Link to comment
Share on other sites

η ανθρακικη σκληροτητα του νερου επηρεαζετασι απο μερικους παραγοντες που ο μεγαλυτερος ειναι ο συνδιασμος νερου οσμωσης και διοξειδιου.τοτε το kh γινεται αρκετα πιο χαμηλο απο οτι θελουμε και τοτε βαζουμε σοδα η μπαφερ για να το ανεβασουμε,αλλιως επισης ΔΕΝ χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

.......επισης εαν και εφοσων εχεις νιτρικα,δεν χρειαζεται να βαζεις ουτε το nitrogen ουτε το phosphorus(φωσφορικα)...αυτα τα 2 εαν διατηρεις σωστες τις παραμετρους του ενυδρειου σου ισως και να μην τα χρειαστεις επισης ποτε....

Νιτρικα δεν εχω οχι.

Για φοσφορικα δεν ξερω.

Οποτε nitragen πρεπει να βαλω τωρα για phosphorus θα βαζω γιατι δεν ξερω αν εχω.

Δεν μου απαντησες ομως μπορω να ξεκινησω χωρις κανενα προβλημα χωρις αυτα τα 3 πραγματα που εχω?

Link to comment
Share on other sites

η ανθρακικη σκληροτητα του νερου επηρεαζετασι απο μερικους παραγοντες που ο μεγαλυτερος ειναι ο συνδιασμος νερου οσμωσης και διοξειδιου.τοτε το kh γινεται αρκετα πιο χαμηλο απο οτι θελουμε και τοτε βαζουμε σοδα η μπαφερ για να το ανεβασουμε,αλλιως επισης ΔΕΝ χρειαζεται.

Οχι νερο απο βρυση χρησιμοποιω οχι απο οσμωση.!

Link to comment
Share on other sites

ναι ξεκινα.

δεν ριχνεις ποτεκατι στο ενυδρειο σου εαν πρωτα δεν εχεις μετρησει με σωστο αξιοπιστο τεστ.

προσοχη στα νιτρικα και στα φωσφορικα σου να εισαι οσο γινεται πιο σιγουρος για το τι κανεις καθως αλλαγη νερου κανουμε για να μειωσουμε τα νιτρικα που (λογικα) υπαρχουν στο ενυδρειο μας,και η χρηση πλεοναζοντος φωσφορικων οδηγει σε πολλες και ανεπιθυμητες αλγες...

παω να δω τωρα λιγη λυων..... :)

Link to comment
Share on other sites

ναι ξεκινα.

δεν ριχνεις ποτεκατι στο ενυδρειο σου εαν πρωτα δεν εχεις μετρησει με σωστο αξιοπιστο τεστ.

προσοχη στα νιτρικα και στα φωσφορικα σου να εισαι οσο γινεται πιο σιγουρος για το τι κανεις καθως αλλαγη νερου κανουμε για να μειωσουμε τα νιτρικα που (λογικα) υπαρχουν στο ενυδρειο μας,και η χρηση πλεοναζοντος φωσφορικων οδηγει σε πολλες και ανεπιθυμητες αλγες...

παω να δω τωρα λιγη λυων..... :)

Οποτε σαν να λεμε οτι χρειαζομαι πριν ξεκινησω τεστ φωσφορικων!!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε σαν να λεμε οτι χρειαζομαι πριν ξεκινησω τεστ φωσφορικων!!

ναι,και εγω προσωπικα και για το συγκεκριμενο τεστ εμπιστευομαι αποκλειστικα την απι.
Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

γεια σας κι απο εμενα.το ακολουθο προγραμμα λιπανσης ισχυει ακομη κι αν εχω ψαρια μεσα?

να προσθεσω οτι χρησιμοποιω και co2.

ενυδρειο1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...