Jump to content

Υπόστρωμα, άμμος...


krispie

Recommended Posts

Έχοντας διαβάσει αυτό Φυτεμένο ενυδρείο και βυθός καθώς και αυτό Φυτεμένα ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων, έχω αποφασίσει να φτιάξω ένα ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων στο 90άλιτρο ενυδρείο μου.

Οπότε, σύμφωνα με τα παραπάνω άρθρα χρειάζομαι άμμο 0,2-0,3 mm.

Θα βρω πουθενά την συγκεκριμένη κοκκομετρία;(το πιο κοντινό που έχω βρει είναι 0,1-0,5)

ΥΓ:Αποφάσισα να βάλω άμμο για να μην αποκλείσω κάποιο ψάρι του βυθού που να μπορεί να θέλει άμμο(δεν υπάρχει ψάρι που να μην θέλει την άμμο, έτσι;:)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, κάποιος;;;; :)

Link to comment
Share on other sites

:)
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει αυτό Φυτεμένο ενυδρείο και βυθός καθώς και αυτό Φυτεμένα ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων, έχω αποφασίσει να φτιάξω ένα ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων στο 90άλιτρο ενυδρείο μου.

Οπότε, σύμφωνα με τα παραπάνω άρθρα χρειάζομαι άμμο 0,2-0,3 mm.

Θα βρω πουθενά την συγκεκριμένη κοκκομετρία;(το πιο κοντινό που έχω βρει είναι 0,1-0,5)

ΥΓ:Αποφάσισα να βάλω άμμο για να μην αποκλείσω κάποιο ψάρι του βυθού που να μπορεί να θέλει άμμο(δεν υπάρχει ψάρι που να μην θέλει την άμμο, έτσι;:)

Φιλαράκι δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος να σου απαντήσει,όντας αρχάριος και αδαείς.

Άπο όσα μου έχει πεί πάντως φίλος,το πιό σημαντικό για την άμμο είναι η επεξεργασία της!

Αν έχεις σκοπό να βάλεις γατόψαρα στο ενυδρείο θα πρέπει η άμμος να είναι στρογγυλεμένη γιατί αλλιώς θα τους τραυματίσει τα μουστάκια τους.

Καλή συνέχεια σου εύχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, πάντως στρογγυλεμένη άμμο δεν έχω δει πουθενά... Χαλίκι, ναι αλλά άμμο πουθενά... :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, πάντως στρογγυλεμένη άμμο δεν έχω δει πουθενά... Χαλίκι, ναι αλλά άμμο πουθενά... :)

Όταν μιλάμε για διάσταση 0,3-0,5 δεν νομίζω ότι αποτελεί άμμο αλλά ψιλό χαλικάκι!Είναι πολύ μικρές οι διαφορές σε αυτά τα μεγέθη!

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε για διάσταση 0,3-0,5 δεν νομίζω ότι αποτελεί άμμο αλλά ψιλό χαλικάκι!Είναι πολύ μικρές οι διαφορές σε αυτά τα μεγέθη!

Αν δεις εδώ, ο φίλος θεωρεί ψιλό χαλικάκι όταν είναι >0,5 και προτείνει 0,2-0,3.

Εδώ βέβαια άλλος φίλος αναφέρει ότι ψιλό χαλίκι σύμφωνα με τα διεθνή στάνταρ είναι 2-4mm και 1-2 είναι χοντρή άμμος...

Ένας άλλος φίλος μου πρότεινε από 0,3 και πάνω για να μην έχω πολλές αναερόβιες περιοχές...

Γι'αυτό είπα να πάω σε αυτό το μέγεθος μήπως βρω...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλή σου μέρα!

Αν προσέξεις,στο θέμα σου,μιλάμε μόνο οι δυό μας όταν και οι δύο είμαστε αρχάριοι!

Περίμενα να γράψει και κάποιος πιό έμπειρος για να μάθουμε και τίποτα!!!

Ψάξε και σε ξένα site και ρώτα και κάποιον γνωστό σου,αν ασχολείται με ενυδρεία!

Εγώ δεν νομίζω οτι μπορώ να βοηθήσω παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλή σου μέρα!

Αν προσέξεις,στο θέμα σου,μιλάμε μόνο οι δυό μας όταν και οι δύο είμαστε αρχάριοι!

Περίμενα να γράψει και κάποιος πιό έμπειρος για να μάθουμε και τίποτα!!!

Ψάξε και σε ξένα site και ρώτα και κάποιον γνωστό σου,αν ασχολείται με ενυδρεία!

Εγώ δεν νομίζω οτι μπορώ να βοηθήσω παραπάνω!

Εντάξει και οι δύο μαθαίνουμε ακόμα...

Για να δούμε τι θα μας πουν...

Εμπειρότεροι;;;;;;;; :):rasp::D

Link to comment
Share on other sites

είναι από 0,1 που είναι μικρή και θα πετρώνει, επίσης δεν τη θέλω λευκή... κάτι πιο φυσικό... προς το μπεζ...

Link to comment
Share on other sites

:)
Link to comment
Share on other sites

:)
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα τηλέφωνο εδώ: http://stroumboulis.gr/index.php?pid=8

Πουλάνε χονδρική αλλά ίσως να σε βοηθήσει στην έρευνα...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα τηλέφωνο εδώ: http://stroumboulis.gr/index.php?pid=8

Πουλάνε χονδρική αλλά ίσως να σε βοηθήσει στην έρευνα...

Πήρα τηλέφωνο και μόλις τους είπα για ενυδρεία μου είπαν να πάω στο WaterInn... Εκεί βέβαια δεν υπήρχε χαλαζιακή άμμος συν ότι μου είπαν ότι η χαλαζιακή άμμος δεν είναι ουδέτερη... :)

Τελικά πήρα μια άμμο από οικοδομικά υλικά επί της Μεσογείων...

Το θέμα μπορεί να κλείσει...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο και μόλις τους είπα για ενυδρεία μου είπαν να πάω στο WaterInn... Εκεί βέβαια δεν υπήρχε χαλαζιακή άμμος συν ότι μου είπαν ότι η χαλαζιακή άμμος δεν είναι ουδέτερη... :)

Τελικά πήρα μια άμμο από οικοδομικά υλικά επί της Μεσογείων...

Το θέμα μπορεί να κλείσει...

Ποιος ήρθε; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ,δεν το ήξερες, μόνο της Dennerle η πράσινη και η κίτρινη, συγγεκριμένα το χαλίκι είναι ουδέτερα...

Μόνο αυτά, η χαλαζιακή έχει μέσα κάτι άσπρες πετρούλες που είναι ασβέστιο... :)

Μας έβαλε τα γυαλιά ο τύπος... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θες να γελάσω τώρα ή μετά;Μόνο για ανέκδοτο κάνει... :)

Link to comment
Share on other sites

Θες να γελάσω τώρα ή μετά;Μόνο για ανέκδοτο κάνει... :lol:

Μα μόνο για γέλια είναι...

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΑΜΜΟ ΜΕ ΑΣΠΡΕΣ ΠΕΤΡΟΥΛΕΣ!!!!! ΜΟΝΟ DENNERLE!(KITΡΙΝΗ, ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΗ....)

:lmao::hysterical::hysterical:

:lmao::)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...