Jump to content

ΕΙΝΑΙ ΚΥΑΝΟΒΑΚΤΗΡΙΔΙΟ ????


nag

Recommended Posts

Καλησπερα,

Εχω ενα 75αρι ενυδρειο το οποιο προετοιμαστηκε σχεδον 2 μηνες.

Εστρωσα με αντιχλωριο και βακτηρια επι 3 εβδομαδες εριχνα επιπλεον βακτηρια και καθε 2 μερες 2-3 flakes.

Μετα τον μηνα συνεχιζα πιο αραια τα flakes και πριν μπουν τα ψαρια αλλαξα 50% με νερο προετοιμασμενο με βακτηρια και αντιχλωριο.

Οι τιμες αμμωνιας no2 και no3 μηδενικες.

Το φιλτρο ειναι eheim2217 με αρκετο siporax και κανονικη ροη.

Φωτοπεριοδος: 12ωρο

Εδω και 15 περιπου ημερες παρατηρω πρασινη αλγη στην αμμο. Αρχικα δεν υπεθεσα πως ειναι ανησυχητικο σημαδι. Με το περασμα των ημερων ομως το πρασινο ολο και επεκτεινοταν (κυριως στην μπροστινη οψη του ενυδρειου). Αρχισα να το ψαχνω στο φορουμ και διαπιστωσα πως μαλλον εχω bga.

Προληπτικα αφαιρεσα μερικη ορατη τριχοειδη αλγη πανω απο φυτα με το χερι μου,καθως και μερικη απο την αμμο. Δεν εκανα συσκοτιση οπως διαβασα σε αλλες περιπτωσεις μελων στο φορουμ. Ηθελα πρωτα να ακουσω την γνωμη σας.

ps: ριχνω καθε 2 μερες flourish και 1 φορα την εβδομαδα excel,nitrogen,pottasium και iron(σε σωστες ποσοτητες).

ειδη ψαριων:

10 neon

1 corydora

2 golden apple snails (τα αλλα 2 ψοφησαν πριν λιγες ημερες για αγνωστο λογο)

Παραθετω ενα φωτογραφικο δειγμα :

11/2 :

IMG_4029.jpg

17/2 :

IMG_4108.jpg

Η ερωτηση μου ειναι αν ειναι οντως bga σε τι κινησεις πρεπει να προβω ?

Eυχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε!Εγω οπως τη βλεπω μου κανει για bga..ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με bga και η 4ημερη συσκοτιση που εκανα την εξαφανησε..Παντως κανε κατι τωρα που ειναι νωρις γιατι εξαπλωνετε πολυ γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε!Εγω οπως τη βλεπω μου κανει για bga..ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με bga και η 4ημερη συσκοτιση που εκανα την εξαφανησε..Παντως κανε κατι τωρα που ειναι νωρις γιατι εξαπλωνετε πολυ γρηγορα

δλδ μου συνιστας 4ημερη συσκοτιση με κουβερτα? :)

Link to comment
Share on other sites

δλδ μου συνιστας 4ημερη συσκοτιση με κουβερτα? :)

Εγω θα σου πω τι εκανα.εβγαλα οσο μπορουσα με το χερι μου και με σκουπα βυθου,ταισα τα ψαρια,εκλεισα φωτα και σκεπασα με μια κουβερτα το ενυδρειο για 4 μερες και δεν το ανοιξα για κανενα λογο.μετα τις 4 μερες εβγαλα κουβερτα,ανοιξα τα φωτα και εκανα μια αλλαγη νερου 50-60% μαζι με σκουπα βυθου για να μαζεψω την νεκρη bga.Εχει περασει ενας μηνας απο τοτε και μεχρι στιγμης ειναι ολα καλα..Επεισης νομιζω οτι θα πρεπει να μειωσεις λιγο τις ωρες φωτισμου σου.Σου βαζω το link απο το θεμα μου για τη bga να το διαβασεις

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54610

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πω τι εκανα.εβγαλα οσο μπορουσα με το χερι μου και με σκουπα βυθου,ταισα τα ψαρια,εκλεισα φωτα και σκεπασα με μια κουβερτα το ενυδρειο για 4 μερες και δεν το ανοιξα για κανενα λογο.μετα τις 4 μερες εβγαλα κουβερτα,ανοιξα τα φωτα και εκανα μια αλλαγη νερου 50-60% μαζι με σκουπα βυθου για να μαζεψω την νεκρη bga.Εχει περασει ενας μηνας απο τοτε και μεχρι στιγμης ειναι ολα καλα..Επεισης νομιζω οτι θα πρεπει να μειωσεις λιγο τις ωρες φωτισμου σου.Σου βαζω το link απο το θεμα μου για τη bga να το διαβασεις

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54610

σ ευχαριστω :rasp: (αν κ το διαβασα ηδη καθως εψαχνα στο φορουμ για bga :))

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω :rasp: (αν κ το διαβασα ηδη καθως εψαχνα στο φορουμ για bga :))

Ελπιζω να τα καταφερεις απλα οτι ειναι να κανεις καντο γρηγορα για να μην εξαπλωθει! :D

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να τα καταφερεις απλα οτι ειναι να κανεις καντο γρηγορα για να μην εξαπλωθει! :)

προσθήκη αντιφωσφώρου στο φίλτρο πιστεύω θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

προσθήκη αντιφωσφώρου στο φίλτρο πιστεύω θα βοηθούσε.

Ποιο σκευασμα μου προτεινετε ? δοσολογια ? κ καθε ποτε θα πρεπει να κανω αλλαγη ? θα υποστει αλλαγη το ph?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο σκευασμα μου προτεινετε ? δοσολογια ? κ καθε ποτε θα πρεπει να κανω αλλαγη ? θα υποστει αλλαγη το ph?

δ χρειαζεται να ριξεις αντιφωσφορο.

κανε μια αλλάγη νερου, σκεπασε το ενυδρειο να μην μπαινει ιχνοσ φως,βαλε αεραντλια,βαλε αν εχεις επιπλεον κυκλοφοριτι (αν υπαρχει την ξεκολλαει πιο ευκολα) και αστο ετσι 4-5-6 μερες οσο χρειαστει για να φυγει τελειος.

(ριχνε μια μαρια στα κρυφα)

Οταν φυγει κανε παλι αλλαγη νερου και για να μην σου ξαναερθει κοιτα να εχεις σε κανονικα επιπεδα τα νιτρικα σου,οποσδηποτε.

αν θελεις κανε μια παρουσιασει στο ενυδρειο με φωτος για να δουμε τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις αντιφώσφορο.

Κάνε την συσκότιση που είπαν τα παιδιά και θα είσαι εντάξει.

Αν μπορεί ο φίλος myaquarium ας αιτιολογήσει την πρόταση του για αντιφώσφορο θα την άκουγα με μεγάλη προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να τα καταφερεις απλα οτι ειναι να κανεις καντο γρηγορα για να μην εξαπλωθει! :)

Ξεκινησα σημερα συσκοτιση (αφου τα ταισα) . Μεχρι Πεμπτη καλα δεν ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις αντιφώσφορο.

Κάνε την συσκότιση που είπαν τα παιδιά και θα είσαι εντάξει.

Αν μπορεί ο φίλος myaquarium ας αιτιολογήσει την πρόταση του για αντιφώσφορο θα την άκουγα με μεγάλη προσοχή.

Καλησπερα,

Ναι ξεκινησα σημερα. Ελπιζω να πανε ολα καλα. Ηδη ειχε αρχισει κ εξαπλωνοταν καθως το πρασινο χρωμα γινοταν ολο και πιο εντονο.

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Ναι ξεκινησα σημερα. Ελπιζω να πανε ολα καλα. Ηδη ειχε αρχισει κ εξαπλωνοταν καθως το πρασινο χρωμα γινοταν ολο και πιο εντονο.

ευχαριστω!

Κρατα το 4 μερες και μη το ανοιξεις για κανενα λογο.το σκεπασες με κουβερτα?Οταν το ανοιξεις μετα απο 4 μερες μερες κανε μια αλλαγη νερου 50-60% και βαλε και μια σκουπα βυθου για να μαζεψεις την νεκρη bga.Αλλαξε και το ενυδρειακο βαμβακι γιατι μπορει να εχει και εκει μαζεμενη νεκρη bga :)

Link to comment
Share on other sites

Κρατα το 4 μερες και μη το ανοιξεις για κανενα λογο.το σκεπασες με κουβερτα?Οταν το ανοιξεις μετα απο 4 μερες μερες κανε μια αλλαγη νερου 50-60% και βαλε και μια σκουπα βυθου για να μαζεψεις την νεκρη bga.Αλλαξε και το ενυδρειακο βαμβακι γιατι μπορει να εχει και εκει μαζεμενη νεκρη bga :)

Ναι ειναι απο παντου καλυμμενο.. θα δειξει τι αποτελεσμα θα χουμε. Επιπτωσεις στα φυτα θα ειναι αισθητες?

Link to comment
Share on other sites

Μπα οχι δεν θα εχεις προβλημα ουτε με φυτα ουτε με ψαρια!εμενα ειχαν κιτρινισει λιγο αλλα μετα συνηλθαν

Link to comment
Share on other sites

Μπα οχι δεν θα εχεις προβλημα ουτε με φυτα ουτε με ψαρια!εμενα ειχαν κιτρινισει λιγο αλλα μετα συνηλθαν

Εγινε! και παλι ευχαριστω για το ενδιαφερον ! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγινε! και παλι ευχαριστω για το ενδιαφερον ! :)

Τιποτα!Ετσι και αλλιως οταν ξερουμε την λυση πρεπει να την λεμε και στους αλλους!Περιμενουμε να μας πεις τα αποτελεσματα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το να δίωξης το κυανοβακτήριο είναι εύκολο το να μην ξανά έρθει όμως είναι λιγάκι δύσκολο.

Πρέπει οπωσδήποτε να προσπαθήσουμε να βρούμε τα αίτια και εκ πρώτης όψεως φαίνεται πως είναι τα μηδενικά νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...