Jump to content

Yγρασιομετρο


Recommended Posts

καλησπερα παιδια! Πηρα προσφατα το υγρασιομετρο που βγαζει η eliwell. Θελω να κλεισω με ντουλαπια τη βαση του ενυδρειου μου και μεσα θα ειναι το sump και φοβαμαι για υγρασια. Ετσι ειπα να βαλω κανα δυο ανεμηστηρια ωστε οταν ανεβει η υγρασια πανω απο καποιο ποσοστο να αναβουν αυτα και να γινεται καποια κυκλοφορια.

Επι της ουσιας, ξερει κανεις πως θα το κανω καλιμπραρισμα? :)

Link to comment
Share on other sites

Τι στιγμή που θα βάλεις το sump σε κλειστό ντουλάπι η υγρασία θα είναι σε υψηλά επίπεδα. Το να ελέγχεις με τον τρόπο αυτό την υγρασία στην ουσία είναι δώρο άδωρο γιατί απλά θα σου δουλεύουν συνεχώς οι ανεμιστήρες, πράγμα που σημαίνει ότι θα μπορούσες να τους έχεις και σε μόνιμη λειτουργία εξ αρχής

Απλά για να έχεις μια ένδειξη και μόνο, θα μπορούσες να πάρεις ένα απλό υγρασιόμετρο από τα ηλεκτρονικά με 10 ευρώ.

Επίσης πρακτικό θα ήταν να μονώσεις κάποια σημεία που η υγρασία θα έχει άμεση επαφή με το ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα σημαζεψω μεσα πριζες και γενικοτερα ηλεκτρικα θα ηθελα για να ειμαι ησυχος να το κανω καλυτερα μ αυτο τον τροπο...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να αποφύγεις να τοποθετήσεις τα ηλεκτρολογικά στο ίδιο ντουλάπι με το sump.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω αν βαλεις καπακι στο σαμπ δεν θα εχεις υγρασια.

Και εγω αυτό βλέπω απο την δική μου τωρινή κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να αποφύγεις να τοποθετήσεις τα ηλεκτρολογικά στο ίδιο ντουλάπι με το sump.

με ένα 12ρι ανεμιστήρα από pc με χαμηλές στροφές δε θα έχει απολύτως κανένα πρόβλημα :)

πιστευω αν βαλεις καπακι στο σαμπ δεν θα εχεις υγρασια.

λόγο σκίμερ που εξέχει, καλωδίων κτλ κτλ υπάρχουν σημεία που δεν εφαρμόζει τέλεια το καπάκι οπότε και πιστεύω σε κλειστά ντουλάπια με sump είναι μονόδρομος ο ανεμιστήρας (έχει δεν έχει καπάκι) εάν σκέφτεστε να κρατήσετε τα σίδερα/ξύλα σας καιρό :rasp:

Link to comment
Share on other sites

εχει γραψει στο γλυκο νερο οποτε υπεθεσα οτι δεν εχει σκιμερ κτλ...

στο δικο μου σαμπ απο οταν εβαλα καπακι δεν ειδα την παραμικρη σταγονα στο επιπλο.

χτεσινο τεστ: υγρασια δωματιου 42 υγρσια μεσα στο επιπλο 44.

πριν το καπακι ξεπερναγα το 70 μεσα και πολλες φορες και το 65 στο δωματιο.

Έγινε επεξεργασία - annateo
Link to comment
Share on other sites

Γλυκου ειναι... Αν ειναι θα το κανω ετσι, κλειστο το σαμπ με δυο ανεμηστιρια να δουλευουν συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

εχει γραψει στο γλυκο νερο οποτε υπεθεσα οτι δεν εχει σκιμερ κτλ...

στο δικο μου σαμπ απο οταν εβαλα καπακι δεν ειδα την παραμικρη σταγονα στο επιπλο.

χτεσινο τεστ: υγρασια δωματιου 42 υγρσια μεσα στο επιπλο 44.

πριν το καπακι ξεπερναγα το 70 μεσα και πολλες φορες και το 65 στο δωματιο.

δικό μου το φάουλ νόμιζα ότι μιλάμε για θάλασσα :blink:

αλλά όπως και να το κάνουμε αποκλείεται το καπάκι να έχει 100% εφαρμογή, και 99% να είναι χρειάζεται μια μικρή ροή αέρα :D

Γλυκου ειναι... Αν ειναι θα το κανω ετσι, κλειστο το σαμπ με δυο ανεμηστιρια να δουλευουν συνεχεια :)

μην είσαι υπερβολικός :rasp: με ένα ανεμιστήρα 12V τον οποίο μπορείς να τον ρίξεις στα 6-7V για να μην κάνει φασαρία είσαι υπερκαλυμμένος :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...