Jump to content

μονομαχοενυδρειο


IndustrialMusic

Recommended Posts

γεια σας!εχω και γω σα παιδακι ενα είκοσιεννιάλιτρο ενυδρειακι που προορίζετε για μονομαχο. πως σας φαίνεται μεχρι στιγμής?σκεφτομαι να βαλω και κανενα φυτακι σπιραλ αφου αφερεσω μερικα κερατοφιλα γιατι φανταζομαι θα πυκνώσουν πολυ!.εφτιαξα και μια φολιτσα γιατι σκεφτομαι να βαλω 2 γαριδουλες.εσεις ποσες γαριδουλες προτείνετε να βαλω?η και καθολου?γιατι το κερατοφιλο ειναι ταχειας αναπτύξεις.

για το sera black water τι προτείνετε?με τα φυτα που εχω μπορω να το χρησιμοποιησω?

οι μετρησεις μου ειναι:

nh4,nh3: 0,5

ph: 7

kh: 3

gh: 7

no2: 5

no3: 100

post-40078-1298052280_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

όμορφο το ευδρείο σου, μόλις μεγαλώσει και το κερατόφυλλο θα γίνει ακόμα πιο όμορφο, άφησέ το να μεγαλώσει και μετά βγάζεις λίγο. Βάλε κι άλλα φυτάκια, θα γίνει ωραίο.

Το ενυδρείο δεν έχει στρώσει ακόμα από ότι φαίνεται από τις μετρήσεις, πόσο καιρό τρέχει?

Αφησέ το να στρώσει και μετά βάζεις το ψαράκι.

Τι γαρίδες σκέφτεσαι να βάλεις? Δεν ξέρω αν γίνετε να βάλεις, θα σου πει κάποιος εμπειρότερος. Εγώ πάντως έκανα το λάθος και έβαλα στο μονομάχο μου red cherry και δεν τις άφηνε σε ησυχία! Κι όλα αυτά σε 100 λίτρα! Που τις έβρισκε και τις κυνηγούσε δεν μπορώ να καταλάβω. Τελικά τις έβγαλα γιατί θα τις σκότωνε.

Το blackwater το χρησιμοποιείς και με φυτά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Τι γαρίδες σκέφτεσαι να βάλεις? Δεν ξέρω αν γίνετε να βάλεις, θα σου πει κάποιος εμπειρότερος. Εγώ πάντως έκανα το λάθος και έβαλα στο μονομάχο μου red cherry και δεν τις άφηνε σε ησυχία! Κι όλα αυτά σε 100 λίτρα! Που τις έβρισκε και τις κυνηγούσε δεν μπορώ να καταλάβω. Τελικά τις έβγαλα γιατί θα τις σκότωνε.

Καλά ο δικός σου ο Μονομάχος ήταν και μεγάλος τσαμπουκάς άμα θυμάμαι καλά :)

Όσο για τον φίλο θα μπορούσε να βάλει γαρίδες αμάνο(μέχρι 3 θα έβαζα στο δικό σου ενυδρείο) που γίνονται μεγάλες(θα πρότεινα να μην τις πάρεις πολύ μικρές) και δεν τις πειράζει βέβαια μπορεί να βάλει και red cherry και να μην τις πειράζει όπως πχ ο δικός μου.Πάντως το γεγονός ότι έχεις λίγα φυτά δεν βοηθάει στο να μην πειράζει τις γαρίδες ο μονομάχος :rasp:Επίσης προσωπικά θα έβγαζα την στάμνα και θα έβαζα κανένα ξύλο,βέβαια αυτό είναι δικό μου γούστο>επίσης πρέπει να περιμένεις να στρώσει το ενυδρείο σου και άμα τελικά βάλεις γαρίδες να περιμένεις 2-3 βδομάδες ακόμα αφού στρώσει το ενυδρείο

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!!

Βακτηρία λογικά έχεις βάλει για αυτό βλέπω νιτρικά 100...

Περίμενε να μηδενίσουν no2-NH3 και με αλλαγές να φέρεις τα νιτρικά κάπου στα 15 :rasp:

Θα σου πρότεινα να το φυτέψεις το ενυδρείο να το αφήσεις φυτεμένο για κανένα μήνα και μετά βάλε γαρίδες.

Έπειτα δοκιμάζεις ένα μονομάχο. Συνήθως πρώτα οι γαρίδες και μετά ο μονομάχος δεν υπάρχουν προβλήματα. :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις.

σκέφτομαι να βαλω ξύλο αλλα ακουσα πως χαλαει μετα απο καποιο καιρο και καπου κομπιασα.

οσο για τα φυτα σκέφτομαι να βαλω αλο ενα είδος και να μη το παραγεμίσω.

εαν βαλω γαριδες ποσες μπορω να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη φιλε :)

οχι τα ξυλα δεν χαλανε.παρε ξυλο απο ενυδρειακο καταστημα βραστω για καμια ωρα

και βαλτο μεσα μετα.θα χρωματισει καπως το νερο αλλα θα σου βγαλει και διαφορες ουσιες οπως τανινες που αρεσουν στα ψαρια και ειδικα στους μονομαχους!

μπορεις να βαλεις και ξυλα απο την φυση αλλα θελουν καποια προσεκτικη επεξεργασια πρωτα για να γινουν

ασφαλη για το ενυδρειο σου.

αν βαλεις ξυλο θα σου προτεινα να βγαλεις την σταμνα που εχεις :lol:

Έγινε επεξεργασία - she'sinpanties
Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη φιλε :)

οχι τα ξυλα δεν χαλανε.παρε ξυλο απο ενυδρειακο καταστημα βραστω για καμια ωρα

και βαλτο μεσα μετα.θα χρωματισει καπως το νερο αλλα θα σου βγαλει και διαφορες ουσιες οπως τανινες που αρεσουν στα ψαρια και ειδικα στους μονομαχους!

μπορεις να βαλεις και ξυλα απο την φυση αλλα θελουν καποια προσεκτικη επεξεργασια πρωτα για να γινουν

ασφαλη για το ενυδρειο σου.

αν βαλεις ξυλο θα σου προτεινα να βγαλεις την σταμνα που εχεις :lol:

Ξύλο ενυδρειακό αγορασμένο από pet shop δεν χρειάζεται βράσιμο, ξέπλυμα με νερό για να φύγουν οι σκόνες και είσαι οκ. Αν το βράσει θα φύγουν οι περισσότερες ουσίες που αναφέρεις και δεν θα χρωματίσει και το νερό ή θα το χρωματίσει πολύ λίγο.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω και παλι παιδια για την διαθεση σας να απαντήσετε.

θα παρω ξιλο και θα βλαλω το κεραμικο.

οσο για την επεξεργασια του θα προτιμησω να το βρασω για να αποφυγω εκπληξεις.

Για τις ταινινες θα προτιμησω να αποξηρανω φιλα.

Ωστόσο στη περιοχη μου εχω ενα ρεμα το οποιο εχει αρκετα δεντρακια αρα και φυλα :) τι λετε? αμα τα βαλω στον φουρνο θα φυγουν τυχών μικροβια?

υ.γ :hysterical: δεν ειμαι φιλος αλλα φιλη :lol::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω και παλι παιδια για την διαθεση σας να απαντήσετε.

θα παρω ξιλο και θα βλαλω το κεραμικο.

οσο για την επεξεργασια του θα προτιμησω να το βρασω για να αποφυγω εκπληξεις.

Για τις ταινινες θα προτιμησω να αποξηρανω φιλα.

Ωστόσο στη περιοχη μου εχω ενα ρεμα το οποιο εχει αρκετα δεντρακια αρα και φυλα :) τι λετε? αμα τα βαλω στον φουρνο θα φυγουν τυχών μικροβια?

υ.γ :thumbup: δεν ειμαι φιλος αλλα φιλη :lmao::hysterical::hysterical:

:lol: καλη αρχη τοτε φιλη :lmao:

και εγω εχω βρασει ολα τα ξυλα που εχω αγορασει και παλι εχουν βγαλει πολυ χρωμα και ακομα βγαζουν

τα ξερα φυλλα θα πρεπει να ειναι πεντακαθαρα πραγμα λιγο αδυνατο ..καποιος που το εχει κανει μπορει να σε κατατοπισει :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο! Καλη αρχη και απο μένα!

Φροντισε να δημιουργήσεις ενα μέρος που θα πηγένει για να κρύβετε το ψαρακι σου για να νιωθει ασφαλης! Αυτο μπορεί να είναι ξυλο είτε φυτα κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

να εισαστε καλα παιδια :) !δε σας εχω αφήσει σε ησυχία!αλλα θελω το καλλιτερο για τον ιακωβο :lmao:

πως σας φαινετε ετσι?

post-40078-1298312319_thumb.jpg

πως μπορω να μειωσω τη ρωη?ειναι δυνατη.

επίσης εβαλα στην αρχη του φιλτρου filtrerwatte(οπως φαινεται και στη φωτογραφια) για να μη παρασυρει τα πτερύγια του.καλα εκανα?η να το βγαλω?

αυτα και για σημερα :lol:

Link to comment
Share on other sites

να εισαστε καλα παιδια :) !δε σας εχω αφήσει σε ησυχία!αλλα θελω το καλλιτερο για τον ιακωβο :hysterical:

πως σας φαινετε ετσι?

post-40078-1298312319_thumb.jpg

πως μπορω να μειωσω τη ρωη?ειναι δυνατη.

επίσης εβαλα στην αρχη του φιλτρου filtrerwatte(οπως φαινεται και στη φωτογραφια) για να μη παρασυρει τα πτερύγια του.καλα εκανα?η να το βγαλω?

αυτα και για σημερα :lmao:

πιο ωραίο έτσι :lmao: αλλά έβαζα ακόμα ένα ξύλο πιο ψιλό :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...