Jump to content

On Line Diy…


Aiolos

Recommended Posts

Συνήθως, όταν μας πιάνουν τα DIYμας, ξεκινάμε γεμάτοι ενθουσιασμό ξετρυπώνοντας διάφορα «χρήσιμα περισσεύματα» και πέφτουμε με τα μούτρα στο νέο μας δημιούργημα.

Κάποιες φορές τα καταφέρνουμε, κάποιες άλλες ανακαλύπτουμε στη πορεία ότι αν το είχαμε κάνει κάπως αλλιώς θα ήταν καλύτερα…. και φτου πάλι από την αρχή !!!

Οι συμβουλές φίλων και σχετικών με το αντικείμενο είναι πάντα χρήσιμες.

Βέβαια υπάρχει μια παροιμία που λέει… «όπου λαλούν πολλά κοκόρια αργεί να ξημερώσει»…. , αλλά υπάρχει και η άλλη που αναιρεί την πρώτη… «το ένα χέρι νίβει το άλλο» και στη περίπτωση αυτή βολεύει η δεύτερη !!!

Το θέμα λοιπόν έχει ως εξής…

Την κατασκευή ενός μικρού skimmer για τα pico reef και θα το προχωρήσουμε εδώ μαζί on line βήμα προς βήμα, με τις προτάσεις σας, το κατά πόσο είναι σωστή αυτή η ενέργεια (έτσι όπως σκέφτηκα να την κάνω) ή είναι σωστότερη κάποιες από τις ιδέες σας που θα γίνονται εδώ.

db0a1b18.jpg

Δείτε το σαν ένα δημιουργικό παιχνίδι…. που όπως είπα θα το προχωράμε βήμα-βήμα αρχίζοντας με την αντλία που θα παράγει τον αφρό.

Βήμα πρώτο

Αν στη φτερωτή ανοίξω πολλές μικρές τρύπες και με την προσαρμογή ενός λεπτού σωλήνα εισέρχεται αέρας, θα παράγει το ζητούμενο?

1.jpg

Αφού αποφασίσουμε ποιος τρόπος θα είναι ο καλύτερος, υλοποιηθεί και δοκιμαστεί, θα προχωρήσουμε στο δεύτερο βήμα.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

O neon είχε κάνει κάτι παρόμοιο κόβοντας αν θυμάμαι καλά τα πτερύγια στα 2 με ένα κοφτάκι.

Σε κάποια φόρουμ στο εξωτερικό είχα δεί τρύπες στα πτερύγια, αλλά για να περαστεί από μέσα πετονιά η οποία στη συνέχεια ενίσχυε πολύ περισσότερο το σπάσιμο των φυσαλλίδων.

Link to comment
Share on other sites

:) καλό ακούγεται !!!

Δηλαδή να πλεχτεί πετονιά ανάμεσα από τις τρύπες... να δημιουργηθεί κάτι όπως ο ιστός της αράχνης ε?

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Αν στη φτερωτή ανοίξω πολλές μικρές τρύπες και με την προσαρμογή ενός λεπτού σωλήνα εισέρχεται αέρας, θα παράγει το ζητούμενο?

(χμ πιο ειναι το ζητούμενο)

Προκαταβολικά σας λέω πως δεν έχω ιδέα περί σκίμερ. (Μέχρι να καταλάβω το πως δουλεύει)

Για να μπορέσω να μπω στο πνεύμα ή θα πρέπει κάποιος να μου εξηγήσει ή θα πρέπει να καταλάβω απο τα συμφραζόμενα.

Θα πω την δική μου σκέψη άσχετα αν κινδυνέψω να πω καμιά μαμακία.

Γιατί ο αέρας να μην βγει από την αρχή από κάποια λεπτόκοκκη πορόπετρα αφού το ζητούμενο είναι να παραχθούν μικρές φυσαλίδες?

Link to comment
Share on other sites

Nα ενα ωραιο diy pico skimmer....

http://www.63alfred.com/picoskimmer/instructions.pdf

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτός ο τρόπος, τον έχουν πολλά skimmer του εμπορίου, αλλά αυτός με την αντλία δημιουργεί πολύ περισσότερο αφρό και κατά συνέπεια καλύτερα αποτελέσματα στο skimming..... θεωρητικά πάντα στη δικιά μας κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι Αίολε

Για την αερόπετρα είναι και αυτός ένας τρόπος, αλλά με τον καιρό ξεχειλώνουν οι τρύπες της και βγαίνουν μεγαλύτερες φυσσαλίδες.

Εκτός αυτού, γιατί να χεις μια έξτρα συσκευή όταν μπορείς να το κάνεις με μία μόνο, την αντλία που θα την έχεις έτσι κι αλλιώς?

Link to comment
Share on other sites

Nα ενα ωραιο diy pico skimmer....

http://www.63alfred.com/picoskimmer/instructions.pdf

Ναι "εκεί έξω" υπάρχουν πολλές ιδέες... ο σκοπός του θέματος είναι να πειραματιστούμε εδώ όλοι μαζί για το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θέλεις τη φυσαλίδα αρκετή ώρα μέσα στο νερό και σε σχετική ηρεμία.

Οπότε συνήθως έχεις ένα χώρο που δημιουργούνται οι φυσαλίδες και ανακατεύονται με το νερό, και στη συνέχεια κάποιον άλλο χώρο στον οποίο κινούνται σχετικά αργά προς τα πάνω και το δοχείο συλλογής.

Link to comment
Share on other sites

αλλά με τον καιρό ξεχειλώνουν οι τρύπες της και βγαίνουν μεγαλύτερες φυσσαλίδες.

Εφόσον δεν είπα μαμακία ας προχωρήσω.

Πως σας φαίνεται η λευκή πορόπετρα που χρησιμοποιούμε στην διάχυση του co2?

Κρατάει απείρως περισσότερο από μια νορμάλ αερόπετρα.

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Οι αερόπετρες συνήθως βγάζουν πολύ πιο χοντρές φυσαλίδες απ ότι οι ξυλόπτρες που χρησιμοποιούμε στο θαλασσινό που είναι πιο κατάλληλες γ αυτή τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Οι αερόπετρες συνήθως βγάζουν πολύ πιο χοντρές φυσαλίδες απ ότι οι ξυλόπτρες που χρησιμοποιούμε στο θαλασσινό που είναι πιο κατάλληλες γ αυτή τη δουλειά.

Εχω αερόπετρα (απο DIY κατασκευή) που βγάζει ιδιο μέγεθος φυσσαλίδας με την ξυλόπετρα

Να συμπληρώσω ότι αυτές οι αερόπετρες υπάρχουν στα ιατρικά είδη.

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

To καλό με την αερόπετρα/ξυλόπετρα είναι ότι έχει λιγότερο θόρυβο το σύστημα.

Το κακό είναι ότι χρειάζονται πραγματικά μικρές και πολλές φυσαλίδες για να είναι αποτελεσματικό.

Ίσως με έντονη κυκλοφορία στο πρώτο στάδιο της ανάμειξης. Ίσως βάζοντας και κάτι σαν πλέγμα μέσα στην κυκλοφορία για να τις σπάει ακόμα πιο πολύ?

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι όσο περισσότερο πορώδες είναι μια πέτρα τόσο μεγαλύτερη πίεση θέλει για να περάσει ο αέρας από την πέτρα.

Θα μπορούσαμε ίσως να δανειστούμε λίγη τεχνολογία από τα μίξερ χειρός που κάνουν την σαντιγύ.

Κάτι τέτοιο ας πούμε.....

g_00696650.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατάρα... Το είχα για συνέχεια αυτό, αλλά με πόρωσες...

Έχω στο μυαλό μου κάποια πράματα και υπολόγιζα μετά το φωτιστικό να κάνω και ένα skimmer.

Ένα καλό link που δίνει ωραίες συμβουλές είναι αυτό.

http://www.hawkfish.org/snailman/skimmer101.htm

Χοντρικά υπολόγιζα τα εξής.

  • Είσοδος του νερού από ψηλά με μικρή αντλία για να είναι αργή η κίνηση του νερού.
  • Όσο πιο ψηλή στήλη γίνεται.
  • Είσοδος του αέρα από αεραντλία στο κάτω μέρος.
  • Δεύτερη δυνατή αντλία στο κάτω μέρος μόνο για ανακάτεμα του αέρα με το νερό μέσα στο σκίμμερ, όχι για είσοδο καινούριου νερού.
  • Πλέγμα ή κάτι που να διαλύει τις φυσαλίδες με την κυκλοφορία ακόμα περισσότερο
  • διαχωρισμός του πάνω από το κάτω μέρος με καλαμάκια, ώστε να μειώνονται οι στροβιλισμοί στο πάνω μέρος και οι φυσαλίδες να ανεβαίνουν αργά και ίσια προς τα πάνω.

Ελπίζω να βοηθήσουν :)

Link to comment
Share on other sites

Eγώ το σκέφτομαι κάπως ετσι.Με bubble difuser,εξωτερική αντλία (pinwheel*) για εύκολη συντηρηση και τετραγωνισμένο για να κολiέται ευκολα το πλέξι.

Ανδρέα γρήγορα το dremel!

post-9769-1298154773_thumb.jpg

*pinwheel

Ειδικά διαμορφωμένη φτερωτή αντλίας για χρήση στα skimmer.

post-13206-1298187322_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Ά και πάντα διαφανές υλικό για να μπορείς να ελέγχεις τη λειτουργία και την απόδοση

Link to comment
Share on other sites

Eγώ το σκέφτομαι κάπως ετσι.Με bubble difuser,εξωτερική αντλία(pinwheel) για εύκολη συντηρηση και τετραγωνισμένο για να κολiέται ευκολα το πλέξι.

Ανδρέα γρήγορα το dremel!

post-9769-1298154773_thumb.jpg

Nαι αυτο ευκολα γινεται...

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλάβατε τους "όρους του παιχνιδιού" και δεν το παίζεται σωστά.... :)

Θα προχωράμε βήμα-βήμα.... ας τελειώσουμε πρώτα το θέμα της αντλίας στο πρώτο βήμα και μετά πάμε για τ άλλα !!!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Εχω αερόπετρα (απο DIY κατασκευή) που βγάζει ιδιο μέγεθος φυσσαλίδας με την ξυλόπετρα

Να συμπληρώσω ότι αυτές οι αερόπετρες υπάρχουν στα ιατρικά είδη.

Την δοκίμασες σε θαλασσινό νερό? Η σύσταση του νερού είναι τέτοια που στο θαλασσινό οι φυσαλίδες παράγονται πολύ πιο λεπτές απ ότι στο γλυκό.

Με την ξυλόπετρα δεν χρειάζεται ιδιαίτερα ισχυρή πίεση αέρα, ενώ με τις πέτρες CO2 νομίζω ότι μια απλή αεραντλία δεν θα παράγει την απαιτούμενη πίεση ώστε να δημιουργηθεί τέτοιος αριθμός φυσαλίδων για να λειτουργήσει σωστά το skimmer.

Κάνε το εξής...

Σε ένα ποτήρι νερό ρίξε μια κουταλιά του γλυκού αλάτι. Η αλατότητα που θα προκύψει θα είναι περίπου στα 1020-1025, (τόσο είναι και στα θαλασσινά ενυδρεία) και δοκίμασε εκεί την αερόπετρα. Η φυσαλίδες πρέπει να είναι πολύ λεπτότερες σε σχέση με το γλυκό νερό και φυσικά να υπάρχει ισχυρός "αναβρασμός"

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλάβατε τους "όρους του παιχνιδιού" και δεν το παίζεται σωστά.... :)

Θα προχωράμε βήμα-βήμα.... ας τελειώσουμε πρώτα το θέμα της αντλίας στο πρώτο βήμα και μετά πάμε για τ άλλα !!!!

Μα αν δεν αποφασίσεις πρώτα για το γενικό σχεδιασμό, πώς θα αποφασίσεις για το τι αντλία θα χρειαστείς και τι μετατροπές σε αυτή? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αν θα δουλέψει η αντλία μ αυτόν το τρόπο, ο γενικός σχεδιασμός θα "χτιστεί" απ όλους εμάς με ιδέες και προτάσεις που θα γίνουν... είναι ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα για το πως θα γίνει.

Θεωρώ την αντλία ως "θεμέλιο" και πάνω σ αυτήν να γίνει ο υπόλοιπος σχεδιασμός του skimmer

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω εαν ειμαι εκτος παιχνιδιου, :)

Θα σας γραψω την εμπειρια μου σχετικα με τα pico Skimmers καταρχην δουλεψα/πειραματιστηκα μονο με αντλια και ποτε με ξυλο/αεροπετρα κτλ.

Εχω μια απορια σχετικα με αυτην ξυλο/αεροπετρες, ειδα οτι κανουν 1-1.5Ε και απλα τις συνδεεις με εναν σωλινακι με αερα και βγαζουν μπουρμπουλιθρες? Η θελουν και μια αντλια να χτυπαει κατα πανω τους?

1.Καταρχην το να εχουν μικρες φυσαλιδες εχω να πω οτι δεν το θεωρω τοσο σημαντικο γιατι σε ενα pico reef 12λτ ενα σκιμμερ με αποδοση 400λτ/ωρα (μικρη αντλια) κανει overskimming απο μονη της. Σιγουρα οι μικροτερες φυσσαλιδες θα κανουν καλητερη δουλεια ομως μιλαμε για overskimming ηδη.

2.Παμε παρακατω για να βγαζει αερα μεσα η αντλια θα πρεπει η εισαγωγη αερος να ερχεται απο την μερια που η αντλια ρουφαει νερο, ομως αντιμετωπισα προβληματα με το υψος του σωλινα αερα, δηλαδη εαν ητανε πολυ μακρια απο την επιφανεια δεν εβλεπα ποτε φυσσαλιδες. Μολις το εφερνα προς την επιφανεια γινονταν ο χαμος.

3. Κατα την εξοδο του νερου απο το skimmer ειχα υπερβολικες φυσσαλιδες μεσα στο pico με αποτελεσμα να μην φαινετε τιποτα, Απο την αλλη ομως μεσα σε ενα 10λεπτο το σκιμμερ εβγαλε τα αντερα του απο αφρο.

Μερικες φωτος απο το project του πειραματισμου μου...

skimmprjall.jpg

Εισαγωγη αερος στην αντλια.

skimmairin.jpg

Τρυπες στο κατω μερος ειναι η αποτυχημενη εξαγωγη.

skimout.jpg

Εαν ομως με την αεροπετρα απλα και με σωλινα δεν χρειαζεται αντλια και βγαζει φυσσαλιδες τοτε πιστευω οτι για το 12λτ pico μου μπορει να δουλεψει παρα πολυ καλα ειδηκα εαν πει κανεις οτι το pico μου δουλευει τοσο καιρο χωρις skimmer.

Αναμενω απαντησεις και προτασεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν.... η δοκιμή της φτερωτής με μικρές τρύπες δεν απέδωσε τα αναμενόμενα με το σωληνάκι όπως φαίνεται στο πρώτο σχέδιο.

Όταν στο σωληνάκι συνδέθηκε αεραντλία υπήρξε μεγάλη παραγωγή πολύ λεπτών φυσαλίδων.

Στη δεύτερη δοκιμή θα πλεχτεί πετονιά στη φτερωτή ανάμεσα στις τρύπες για καλύτερη διάσπαση των φυσαλίδων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...