Jump to content

Εσωτερικο Skimmer ισως??


kyriakos_

Recommended Posts

Συγνωμη για την ζαλουρα!

Επειδη ειμαι πολυ νεος σε reef ενυδρειο...θα ηθελα να κανω ακομα μια ερωτηση!

Εχω ενα trigon 190 juwel και θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει και εσωτερικο skimmer (να μπαινει μεσα στο ενυδρειο) και αν ναι,ποιο προτινετε εσεις??

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την ζαλουρα!

Επειδη ειμαι πολυ νεος σε reef ενυδρειο...θα ηθελα να κανω ακομα μια ερωτηση!

Εχω ενα trigon 190 juwel και θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει και εσωτερικο skimmer (να μπαινει μεσα στο ενυδρειο) και αν ναι,ποιο προτινετε εσεις??

Skimmer υπάρχουν εσωτερικά και εξωτερικά.Να ξέρεις πάντως ότι αν βάλεις εσωτερικό skimmer θα έχεις να χάσεις ένα αρκετό χώρο από το ενυδρείο.Θα σου πρότεινα να βάλεις ένα εξωτερικό κρεμαστό skimmer,εκτός και αν υπάρχει sump. :)

Link to comment
Share on other sites

Skimmer υπάρχουν εσωτερικά και εξωτερικά.Να ξέρεις πάντως ότι αν βάλεις εσωτερικό skimmer θα έχεις να χάσεις ένα αρκετό χώρο από το ενυδρείο.Θα σου πρότεινα να βάλεις ένα εξωτερικό κρεμαστό skimmer,εκτός και αν υπάρχει sump. :)

Δυστυχως δεν υπαρχει sump.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη δουλευω το blueskimmer 550 της ferplast και ειμαι υπερ ευχαριστημενος.

Η αποδοση του υπερ ικανοποιητικη στα 180 λιτρα που το εχω,και ειναι και εντελως αθορυβο :)

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη δουλευω το blueskimmer 550 της ferplast και ειμαι υπερ ευχαριστημενος.

Η αποδοση του υπερ ικανοποιητικη στα 180 λιτρα που το εχω,και ειναι και εντελως αθορυβο :)

Σε ευχαριστω ΔΙΑΣ...αυριο παω να το τσιμπισω κιολας!

Link to comment
Share on other sites

σε τι τιμη το εχεις βρει ( εαν επιτρεπεται ) ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το σκίμερ είναι το βασικότερο στο ενυδρείο :) .Πήγαινε να πάρεις ένα deltec ή ένα atb κρεμαστά και τα δυο γιατί πολύ σύντομα θα ψάχνεσαι γιατί έχεις νιτρικά γιατί το ένα γιατί το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το σκίμερ είναι το βασικότερο στο ενυδρείο :lol: .Πήγαινε να πάρεις ένα deltec ή ένα atb κρεμαστά και τα δυο γιατί πολύ σύντομα θα ψάχνεσαι γιατί έχεις νιτρικά γιατί το ένα γιατί το άλλο.

Φιλε Νικο,εχεις δοκιμασει το 550;

Το δουλευω ηδη,γι'αυτο απαντησα οπως απαντησα :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει αρκετά σκίμερ.Τα εσωτερικά είναι περιορισμένων δυνατοτήτων και τα κρεμαστά πέρα από τα παραπάνω που ανέφερα και ίσως και το remora όλα τα άλλα είναι για τα μπάζα.Μπορείς βέβαια να πας και σε h&s αλλά δεν είναι κρεμαστό και θέλει βάση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει αρκετά σκίμερ.Τα εσωτερικά είναι περιορισμένων δυνατοτήτων και τα κρεμαστά πέρα από τα παραπάνω που ανέφερα και ίσως και το remora όλα τα άλλα είναι για τα μπάζα.Μπορείς βέβαια να πας και σε h&s αλλά δεν είναι κρεμαστό και θέλει βάση.

Αρα το συγκεκριμενο δεν το εχεις δουλεψει.

Εγω εχω δουλεψει και το MCE600.Kαι το εχω δουλεψει και κρεμαστο,αλλα και in sump.

Αναμεσα στα δυο αυτα κλινω πλεον προς το blueskimmer 550.

Γνωμη μου :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω δουλεψει και το MCE600.Kαι το εχω δουλεψει και κρεμαστο,αλλα και in sump.

Αναμεσα στα δυο αυτα κλινω πλεον προς το blueskimmer 550.

Γνωμη μου :)

Ουδέν σχόλιο για την σύγκριση.

Επειδή κάποιος ξεκινάει κάτι και νομίζω ότι δεν πρέπει να κάνει λάθη και να πετάει τα λεφτά του ας κάνουμε μία δημοσκόπηση ανάμεσα στο http://www.ferplast.com/bluskimmer_eng.php

και στο http://www.theaquariumsolution.com/deltec-...0-skimmer-turbo

γιατί εσύ θα μας τρελάνεις με την καλή έννοια βέβαια.

Γνώμη μου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω δουλεψει και το MCE600.Kαι το εχω δουλεψει και κρεμαστο,αλλα και in sump.

Αναμεσα στα δυο αυτα κλινω πλεον προς το blueskimmer 550.

Γνωμη μου :)

Ουδέν σχόλιο για την σύγκριση.

Επειδή κάποιος ξεκινάει κάτι και νομίζω ότι δεν πρέπει να κάνει λάθη και να πετάει τα λεφτά του ας κάνουμε μία δημοσκόπηση ανάμεσα στο http://www.ferplast.com/bluskimmer_eng.php

και στο http://www.theaquariumsolution.com/deltec-...0-skimmer-turbo

γιατί εσύ θα μας τρελάνεις με την καλή έννοια βέβαια.

Γνώμη μου :lol:

:lmao:

Αμα ειναι να τρελλαθουμε να σταματησουμε εδω :lmao:

Εξ'αλλου προσωπικες γνωμες καταθετουμε

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...