Jump to content

Επανεμφανιση αλγης μετα απο 2 μηνες χορηγησης της μεθοδου (οξυζενε)


xyma

Recommended Posts

Ειναι η δευτερη φορα που εμφανιζετε αλγη πανω στα φυτα και διακοσμιτικα του ενυδρειου

. Την πρωτη φορα εγινε καταπολεμιση με τη χορηγιση οξυζενε σε διάλειμμα 3% οπου ειχε καταπληκτικα αποτελεσματα.περασαν 2 μηνες απο τοτε οπου η αλγη τις δυο τελευτεες βδομαδες εχει εξαπλωθει παντου εμποδιζοντας τα φυτα να αναπτυχθουν.Μπορω να χρησιμοποιήσω αυτη τη μεθοδο μετα απο δυο μηνες ξανά?

Σημειωση: το ενυδρειο ειναι 300λ, με φωτισμό 4 χ 54w διάρκεια φωτισμού 8 ώρες, παροχή Co2, φυσικό υποστρωμα με φιλλόχωμα λατερίτη και χαλαζιακό χαλίκι.

post-17100-1298313365_thumb.jpgpost-17100-1298313384_thumb.jpgpost-17100-1298313373_thumb.jpgpost-17100-1298313400_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δωσε περισσοτερες γενικες πληροφοριες και ολες τις μετρησεις, καθε ποτε αλλαζεις νερο; χρησημοποιεις λιπασματα;

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, το ενυδρειο τρεχει 9 μηνες , αλλαγη νερου γινεται δυο φορες το μηνα το 22% σε δοχειο με αντιχλωριο, αεραντλια, θερμοστατη και προετημασια ενα 24ωρο. την 8ωρη διαρκεια φωτισμου την διατειρω απο το ξεκεινημα. Μετρησεις δεν εχω κανει προσφατες λογο ελειψης, ξερω το ph οτι ειναι 7,1 απο το μονιμο test του Co2, εντος του ενυδρειου που διχνει και τιμη ph. Εχω αυξημενη ποσοτητα σαλιγκαριων, αυτο το αναφερω για να ρωτησω αν ο υπερπληθυσμος των σαλιγκαριων μπορει να επιρεαζειι τα νιτρικα. εχω δυο γλυφτες και ενα Guppy, ο πληθυσμος των φυτων ειναι μικρος, τρια απο τα ειδη ειναι γρηγορης αναπτυξης απο τα οποια τα κλαδεματα τους τα ξαναφυτευω για να αυξησω τον ογκο τους.Η αλγη εχει εξαπλωθει πανω στα φυτα με αποτελεσμα να εχει επιρεασει την αναπτυξη τους. Κατα την γνωμη σας θα ηταν υπερβολικο να κανω την μεθοδο του οξυζενε για δευτερη φορα μετα απο δυο μηνες? ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, το ενυδρειο τρεχει 9 μηνες , αλλαγη νερου γινεται δυο φορες το μηνα το 22% σε δοχειο με αντιχλωριο, αεραντλια, θερμοστατη και προετημασια ενα 24ωρο. την 8ωρη διαρκεια φωτισμου την διατειρω απο το ξεκεινημα. Μετρησεις δεν εχω κανει προσφατες λογο ελειψης, ξερω το ph οτι ειναι 7,1 απο το μονιμο test του Co2, εντος του ενυδρειου που διχνει και τιμη ph. Εχω αυξημενη ποσοτητα σαλιγκαριων, αυτο το αναφερω για να ρωτησω αν ο υπερπληθυσμος των σαλιγκαριων μπορει να επιρεαζειι τα νιτρικα. εχω δυο γλυφτες και ενα Guppy, ο πληθυσμος των φυτων ειναι μικρος, τρια απο τα ειδη ειναι γρηγορης αναπτυξης απο τα οποια τα κλαδεματα τους τα ξαναφυτευω για να αυξησω τον ογκο τους.Η αλγη εχει εξαπλωθει πανω στα φυτα με αποτελεσμα να εχει επιρεασει την αναπτυξη τους. Κατα την γνωμη σας θα ηταν υπερβολικο να κανω την μεθοδο του οξυζενε για δευτερη φορα μετα απο δυο μηνες? ευχαριστω για τον χρονο σας.

Η μεθοδος του οξυζενε είναι μια λυση προσωρηνη και είναι στην κριση σου το τη θα κανεις, αλλα το προβλημα είναι άλλο και η περηγραφη σου δεν μας βοηθαει ιδιαιτερα.

Καταρχας θα πρεπει να κανεις γενικες μετρησεις και φοσφωρικα. Θερμοκρασια; Προφανος εχεις πολλες θρεπτικες ουσιες που τα φυτα σου δεν προλαβενουν να τις αποροφησουν λογο του ότι το CO2 σου δεν θα είναι σταθερο πιθανοτατα και σε πολύ χαμηλα επιπεδα ετσι ώστε τα φυτα σου δεν μπορουν να φοτωσυνθεσουν αναλογα για να αποροφυσουν όλα αυτά τα θρεπτικα με αποτελεσμα να το εκμεταλευοντε αυτό οι αλγες. Οι γλυφτες γενικος παραγουν πολλα αποβλητα και εξαρτατε και σε τη μεγεθος είναι , οι τροφες σου μπορουν επισης να επιβαρυνουν επιπλεων το νερο αναλογα με την ποιοτητα της και ποσοτητα στην καθημερινη διατροφη. Τα σαλιγκαρια όταν και αυτά παραπλθηνουν επιβαρυνουν επισης. Και αλλα χιλια δυο μπορουν να παιζουν. Οι αλλαγες του νερου στα λιτρα σου θα μπορουσαν και να είναι φυσιολογικες αλλα πιστευω πως στην περιπτωσει σου ότι δεν επαρκει ανα 15 ημερες το 20% λογο του ότι θα εχεις ανεβασμενες τιμες. Καλο είναι να το παρακολουθησεις με μετρησεις για καποιο χρονικο διαστημα για να μπορεις να βγαλεις καποια συμπερασματα ετσι ώστε να μπορεσεις να βρεις την χρυση τομη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...