Jump to content

Προβλημα με το Ectopur;;;


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

Επειδη ειχα καπια συμπτοματα στα ψαρια μου(guppy,xipho) του στυλ να τριβονται στην αμμο, στα φυτα κ.λ.π.

Πηγα στο πετ και τους ρωτησα τι μπορει να ειναι για να το προλαβω και μου εδωσαν το Ectopur και μου ειπαν να ριχνω σε καθε αλλαγη σαν σηντηρηση...

Ετσι λοιπον ηρθε εχτες η στιγμη να κανω την δευτερη αλλαγη νερου μετα την αγορα του προιοντος(την πρωτη φορα ειχα βαλει δοσολογια σαν μετρο προληψης δηλ. 1κουταλακι του γλυκου για 50 λιτρα).

Καποια αλλαγη δεν ειδα στα συμτοματα οποτε εχτες ειπα να βαλω την δοσολογια που ειναι για ελαφριες καταστασεις ή καπως ετσι τελος παντων δηλ. 1κουταλακι του γλυκου για 25 λιτρα.

Αμεσως παρατηρησα το αρσενικο ξιφοφορο να ειναι "ζαλισμενος" και το πρωι το ψαρι να λειπει...(Το εφαγαν τα υπολοιπα; Δεν ξερω δεν το βρισκω πουθενα!!!)

Και ρωτω εκανα λαθος που αυξησα την δοσολογια ή κατι αλλο;

Ή το Ectopur μου την εκανε την ζημια...;

Παντως απο οτι διαβασα πειραζει η χρηση του την βιολογια του ενυδρειου οπου δεν το ηξερα :) και δεν το θελω, ασε που λετε οτι ανεβαζει και την σκλυροτητα... :lol::lmao:

Λεω να μην το συνεχισω για συνεχεια αλλα εαν δω κατι ξανα...

Μου προτεινετε καπιο σαν μετρο προλυψης χωρις αρνητικα στοιχεια;

Το Ektozon κανει για αυτο που θελω;

Υ.Γ. Ο ξιφοφορος μετα την πρωτη χρηση του φαρμακου απο πορτοκαλι χρωμα ζωηρο περατηρησα να εχει ξανοιξει σεν σχεση με το πως ηταν αλλα και με την θυληκια... Αλλα μονο αυτο ουτε απωλεια ορεξης, ουτε περιεργη κολυμβηση ουτε τιποτα αλλο...

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία - orestispap2001
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε ενα νέο θέμα με συμπληρωμένη τη φόρμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση με την φορμα αλλα δεν εχω τις πληροφοριες που ζηταει για να τις συμπληρωσω.

Η ερωτηση ειναι για το παρασκευασμα που αναφερω αν μπορει να προξενισε το αποτελεσμα του να μου πεθανει το ψαρι αμεσως μετα την χρηση του. Το ψαρι απο οτι ξανα εγραψα ηταν κομπλε σε ολα του εκτος του οτι ειχα παρατηρησει ενα ξανοιγμα στο χρωμα του πιο πριν αλλα αυτο μονο, τιποτα αλλο.

Και ρωτω αν ειναι καλυτερο το εκτοζον απο το εκτοπουρ;

Πιστευω οτι απο το πρωτο ποστ ειναι ξεκαθαρο το ερωτημα μου. :)

Φιλικα παντα.

Ευχαριστω για την φορμα θα την εχω κρατημενη για μελλοντικα "προβληματα".

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το ένα φάρμακο και άλλο το άλλο . Το Εκτοζόν είναι απο τα ασφαλή φάρμακα ακόμα και σε υπερδοσολογία .

Δεν είναι εύκολο να πούμε κατά πόσο μπορεί να φταίει το φάρμακο αν δεν έχουμε πληροφορίες ικανές που να μπορούν να μας δίνουν τα αίτια .

Link to comment
Share on other sites

Οκ σιγουρα δεν ειμαστε 100% απολυτοι οτι θα εφταιγε το το εκτοπουρ...

Απλα μου φαινεται περιεργο αμεσως μετα την χρηση του(ισως να φταιει υπερδοσολογια που να εδωσα...)

το ψαρι αρχισε να δειχνει συμτωματα...

Τεσπα, διαβασα οτι πειραζει την βιολογια και οτι σκληρενει το νερο. Ισχυει;

Αν ναι το εκτοζον εχει τετοιου ειδους αρνητικα;

Εγω το θελω για "συντηρηση" θα κανει το εκτοζον;

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουμε υπερδοσολογία αν δεν γνωρίζουμε .

Στο Ξιφοφόρο σε τι σε ενοχλεί να ανέβει η σκληρότητα ;

Προληπτικά το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάσεις και να ενημερωθείς .

Οταν έχουμε καλές συνθήκες διαβίωσης των ψαριών μας δεν χρειάζεται κανενα φάρμακο να έχεις .

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ ρε Σταματη αλλα δεν καταλαβες...

Δεν εκανα του κεφαλιου μου...

Στις οδηγιες λεει διαφορες δοσολογιες αναλογα τα "προβληματα".

Εγω απλα αλλαξα την δοσολογια για ποιο εκτεταμενα προβληματα που αναγραφει 1 κουταλακι για 25λτ...

Δεν εκανα οτι ηθελα και μου κατεβασε...

Και επειδη διαβασα και ενημερωθηκα, το εκτοπουρ πειραζει την βιολογια και σκληρενει το νερο.

Δεν τα θελω αυτα...

Για τις αρωστιες δεν παιζει ρολο μονο η ποιοτητα του νερου μπορει να ειναι ηδη αρρωστο το ψαρακι απο το καταστημα...

Ο πιο απλος τροπος πιστευω...

Τεσπα ξανα λεω οτι θεμα που θελω απαντηση ειναι αν το εκτοζον κανει αυτες τις παρενεργειες που δεν θελω;

Φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΚΤΟΖΟΝ, τουλάχιστον μέχρι και το διπλάσιο της συνιστώμενης δοσολογίας, δεν επηρεάζει τις σκληρότητες παρά μόνο το TDS. Όπως προανέφερε ο Σταμάτης, είναι ακίνδυνο στις περισσότερες των περιπτώσεων ακόμα και σε υπερδοσολογία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...