Jump to content

260 λιτρα κοινωνικο -σκαλαρια


thanos459

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(Κοινωνικό, Νότια Αμερική γενικά, )

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):1,20*40*50

Συνολικά Λίτρα:240 μικτα

Sump (λίτρα):οχι

Οργανισμοί

Φυτά:σε ολο το μηκος και το πλατος του φυτα anubia nana 2 ,anubia barteri 3 valliseneria gigantea 2,valliseneria americana 2 ,javamoss,hygrophila polysperma,echinodorus bleheri 3,Echinodorus tenellus 1,και ενα αγνωστο φυτακι με κοκκινα φυλλα

Ψάρια:4 σκαλαρια(1 ζευγαρι με 3 γεννες στο ενεργητικο του),6 καρδιναλιους,5 νεον τετρα, 1 common pleco,1 ζευγαρι ramirezi,1 cory albino,2 serpae tetra

Άλλα είδη:κοινα σαλιγκαρακια

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:αφισσα με κορμους δεντρων σε σκουρες αποχρωσεις

Πέτρες:οχι

Ξύλα:4 ριζες red moor wood

Άλλα διακοσμητικά :οχι

Υπόστρωμα:οχι

Βυθός:25 κιλα γκριζο χαλικακι για φυτεμενο της dennerle

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 T8 X 40 WATT ,105 CM

Διάρκεια φωτισμού:13 ωρες καθημερινα

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:dolphin c900 εξωτερικο φιλτρο

Θέρμανση/ Ψύξη:1 θερμοστατης fluval 300 w

Λίπανση:ταπλετες της serra florence μια φορα τον μηνα

Παροχή CO2:οχι

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:--

Διατροφή:τροφες της tropica και της sera για τροπικα ψαρακια,σκαλαρια ,σε χαπακια,φυλλαρακια καθως και αποξηραμενη αρτεμια.

Παράμετροι

pH:6.8

Γενική σκληρότητα (GH):10

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):8

Αμμωνία (ΝΗ3):0,002

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):15

Φωσφορικά (PΟ4):δεν εχω μετρησει

Μέση Θερμοκρασία (°C):28

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:30% ανα 20 μερες

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:χρησιμοποιηση αντιχλωριου,βακτηρια,sera morena,purigen ,χρηση τυρφης

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:ανα 20 μερες -ενα μηνα καθαρισμος βυθου,με σκουπα βυθου,

Φωτογραφίες: η προ τελευταια φωτογραφια ειναι ειναι πριν περιπου 6 μηνες,,,,και οι επομενες πριν λιγες μερες μετα απο ενα κλαδεματακι,μιας και τα φυτακια μου μεγαλωνουν και κλαδευονται

παρακαλω καποιος moderator να διορθωσει τον τιτλο γιατι εκανα λαθος,,240 λιτρα

post-12363-1298402912_thumb.jpg

post-12363-1298402925_thumb.jpg

post-12363-1298402938_thumb.jpg

post-12363-1298402968_thumb.jpg

post-12363-1298402984_thumb.jpg

post-12363-1298403094_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

στην πρωτη φωτο ειναι το νερο μετα απο την τυρφη? δεν ειναι και πολυ σκουρο τρωγεται.

Link to comment
Share on other sites

ναι,,,,το νερο δεν μου σκουραινει πολυ....και απορω γιατι,,,,,

τα σκαλαρια τα πανε μια χαρα με τα μικροτερα ειδη ,,,βλεπε καρδιναλιους,,,βεβαια να πω οτι προυπηρχαν,,,,δηλαδη,,,πρωτα εβαλα τα μικροτερα ειδη και στο τελος εβαλα τα σκαλαρια,,,και αυτα τα πηρα μωρα,

ευχαριστω για τα καλα σας λογια,

Link to comment
Share on other sites

ναι,,,,το νερο δεν μου σκουραινει πολυ....και απορω γιατι,,,,,

τα σκαλαρια τα πανε μια χαρα με τα μικροτερα ειδη ,,,βλεπε καρδιναλιους,,,βεβαια να πω οτι προυπηρχαν,,,,δηλαδη,,,πρωτα εβαλα τα μικροτερα ειδη και στο τελος εβαλα τα σκαλαρια,,,και αυτα τα πηρα μωρα,

ευχαριστω για τα καλα σας λογια,

μπραβο ρε φιλε ομορφο το ενυδρειο σου!

βασικα αν θελεις να κανεις πιο σκουρο το νερο σου μπορεις να χρισιμοπιεισεις black water(δεν ξερω αν γνοριζεις)

και κατι αλλο με τις αλαγες ανα 20-30 ημερες,δεν σου σηκωνει αμωνιες και τετια?

Link to comment
Share on other sites

το ξερω το black water,,,,,,,,σε παλιοτερο ενυδρειο μου το ειχα,,,,αν το αποφασισω καποια στιγμη η θα βαλω περισσοτερη τυρφη,,η θα βαλω καποια μικρη ριζα μοπανι να βγαλει λιγο καφετιλα,,,,χρησιμοποιω οπως θα διαβαζες ενα συστατικο ,,το purigen το οποιο το προτεινουν για δισκαδικα και βοηθαει στην καθαροτητα του νερου,,,,,θα ανεβασω νεες φωτο με καλυτερη μηχανη,,,μιας και εχω δει εκπληκτικα αποτελεσματα,,,,

βεβαια μου ανεβασε λιγο το ph,,αλλα μετα απο λιγο καιρο το ισσοροπησα με χρηση τυρφης,,,(σε μικρες ποσοτητες μιας και εβλεπα τις μετρησεις μου οκ!)

Οι μετρησεις αμμωνιας ειναι μια χαρα!!μετραω ανα βδομαδα με υγρα τεστ της sera.και απ οτι δειχνουν οι μετρησεις μου ειμαι οκ.

ταιζω προσεκτικα μια φορα καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

μμμμμ καλα ενταξει εγω ελεγα οτι ειναι πολυς ο καιρος 20-30ημερες....συμφωνα παντα με τον τροπο που λειτουργω εγω στο δικο μου,απο την αλλη με μια φορα ταΪσμα και περιορισμο ελενχετε....

καλη συνεχια!

Link to comment
Share on other sites

ναι,,,,το νερο δεν μου σκουραινει πολυ....και απορω γιατι,,,,,

τα σκαλαρια τα πανε μια χαρα με τα μικροτερα ειδη ,,,βλεπε καρδιναλιους(νεον ειναι δεν ειναι καρδιναλιοι),,,βεβαια να πω οτι προυπηρχαν,,,,δηλαδη,,,πρωτα εβαλα τα μικροτερα ειδη και στο τελος εβαλα τα σκαλαρια,,,και αυτα τα πηρα μωρα,

ευχαριστω για τα καλα σας λογια,

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε συμφορουμιτη,,,,εχω οπως δεις στο αρχικο ποσταρισμα μου και cardinal tetra,και neon tetra,,,,

και μια φωτο απο το ενυδρειο μου για τις διευκρινησεις,,,,,,,,

αν λεω κατι λαθος σχετικα με την αναγνωριση των ειδων να μου το πειτε

και επισης ευχαριστω για τα καλα σου λογια

μμμμμ καλα ενταξει εγω ελεγα οτι ειναι πολυς ο καιρος 20-30ημερες....συμφωνα παντα με τον τροπο που λειτουργω εγω στο δικο μου,απο την αλλη με μια φορα ταΪσμα και περιορισμο ελενχετε....

καλη συνεχια!

ευχαριστω Μηνα!

post-12363-1298496431_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε συμφορουμιτη,,,,εχω οπως δεις στο αρχικο ποσταρισμα μου και cardinal tetra,και neon tetra,,,,

και μια φωτο απο το ενυδρειο μου για τις διευκρινησεις,,,,,,,,

αν λεω κατι λαθος σχετικα με την αναγνωριση των ειδων να μου το πειτε

και επισης ευχαριστω για τα καλα σου λογια

ειχα μεινει στις φωτο που εβλεπα και ηταν νεον για αυτο οποτε σορρυ

αλλα ετσι οπως βλεπω στην φωτο την τελευταια που εβαλες και τα 2 φαινονται για νεον

η διαφορα στους καρδιναλιους ειναι οτι η κοκκινη γραμμη ειναι σε ολο το μηκος του ψαριου ενω στα νεον απο την μεση και πισω.

ετσι βλεπω και στην φωτο

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε συμφορουμιτη,,,,εχω οπως δεις στο αρχικο ποσταρισμα μου και cardinal tetra,και neon tetra,,,,

και μια φωτο απο το ενυδρειο μου για τις διευκρινησεις,,,,,,,,

αν λεω κατι λαθος σχετικα με την αναγνωριση των ειδων να μου το πειτε

και επισης ευχαριστω για τα καλα σου λογια

ευχαριστω Μηνα!

νεον ειναι αδελφε :)

Link to comment
Share on other sites

ειχα μεινει στις φωτο που εβλεπα και ηταν νεον για αυτο οποτε σορρυ

αλλα ετσι οπως βλεπω στην φωτο την τελευταια που εβαλες και τα 2 φαινονται για νεον

η διαφορα στους καρδιναλιους ειναι οτι η κοκκινη γραμμη ειναι σε ολο το μηκος του ψαριου ενω στα νεον απο την μεση και πισω.

ετσι βλεπω και στην φωτο

γνωριζα για την κοκκινο χρωμα,,,,αν δεις ειναι μεγαλυτερο στο πανω,,,,,,οπως ειπα ειναι λιγο μεγαλυτερα τα χρωματος γαλαζια τετρα,,,,απο εκεινα του πρασινου

ρε παιδια ,,,,ειναι νεον σιγουρα???το χρωμα κανει μπαμ ειδικα στο ενυδρειο,,,,,,,,,,,,κατευθειαν ξεχωριζουν

τα μισα ειναι γαλαζια απο πανω τα αλλα μισα πρασινα

ισως να χετε δικιο αλλα σιγουρα διαφερουν στο φωσφοριζον χρωμα,,,,θα προσπαθησω να τραβηξω φωτο

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο,,,διαβασα οτι και οι μικροι ακομα καρδιναλιοι ειναι ολοκοκκινοι απο κατω,,,,,οποτε αν καποιος μπορει να μας εξηγησει την διαφορα χρωματος θα ειμασταν happy!αντε,,,ας μιλησουν οι συμφορουμιτες που το κατεχουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

μια πιο προσφατη φωτο,,,,,,updating

αυτα ειναι!!!!φυτο και αγιος ο θεος!!! :P:thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

μια πιο προσφατη φωτο,,,,,,updating

super!! Αυτο το φυτο στον βυθο πιο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό.

Πολύσπερμα είναι το φυτό. Ίσως το καλύτερο φυτό για φυτεμένα. Μπορείς να κάνεις ότι θες.

Το θέαμα είναι πολύ όμορφο. Έχεις πετύχει τέλεια τις ρίζες.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια,,,να τονισω πως οτι βλεπετε ειναι χωρις co2

τα φυτα που εχω μεσα ειναι

anubia nana k barteri,,εχινοδορους bleheri,polysperma hydrophylla,,και καποια αγνωστου ταυτοτητας,,(μου τα ειχε παρει δωρο ο αδερφος μου απο τα ικεα,,,ηταν μεσα σε ποτηρακια διαφανα)

με καθε αλλαγη νερου προσθετο λιγο υγρο λιπασματακι της σερα,,αεραντλια δεν υπαρχει και οξυγονωση του νερου γινεται απο τις εξοδους των 2 φιλτρων μου,,,,

οσο για την πολυσπερμα,,,

λογο ελλειψης co2 δεν μπορουσα να βαλω καποιο ειδος χορταριου στον πατο του ενυδρειου,,,ετσι λοιπον εκοβα μικρες μικρες ριζουλες και τις φυτευα με αποσταση 2-3 εκατοστων,,,οταν μεγαλωνουν,,,τις κορυφες,,,τις παιρνω και τις βαζω κατω απο τα διπλανα φυτα,,,ετσι αρχιζουν και αναπτυσονται κατα μηκος και ταυτοχρονα βγαζουν καινουργιες κορυφουλες που παιρνουν υψος,,,,παραθετω μια εικονα για να καταλαβετε,,,στην 1 εικονα ειναι οπως μεγαλωνει κανονικα το φυτο,,,εγω τα εχω φυτεψει και μεγαλωνουν οπως στην 2 εικονιτσα,,,

post-12363-1310112237_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...