Jump to content

πληφοριες για τροπικο


Giw133

Recommended Posts

παιδια θελω την γνωμη σας!!! εχω ενα ενυδρειο 285 λ. και εχω μεσα 2 καρχαριακια μικρα 4 δισκακια ενα γλυφτη και καμια 20αρια γκαπυ!!! εχω ακουσει πως ειναι καλο να ριχνω μοσχαρισια καρδια μαζι με την τροφη!!! ειναι οντως καλο για τα ψαρια αυτο? και αν οχι τι προτεινετε???

Link to comment
Share on other sites

ξεχασε τις καρδιες και τις σπληνες. απο οτι μας ειπες νομιζω οτι εχεις αλλα αντ'αλλων εκει μεσα. κανε σε παρακαλω μια κανονικη παρουσιαση τι ψαρια ακριβως εχεις μετρησεις ph, nh3 no2 no3 gh kh διαστασεις ενυδρειου καθως και τροπο προετοιμασιας νερου τυρφη α/ο ρουτινες αλλαγης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ξεχασε τις καρδιες και τις σπληνες. απο οτι μας ειπες νομιζω οτι εχεις αλλα αντ'αλλων εκει μεσα. κανε σε παρακαλω μια κανονικη παρουσιαση τι ψαρια ακριβως εχεις μετρησεις ph, nh3 no2 no3 gh kh διαστασεις ενυδρειου καθως και τροπο προετοιμασιας νερου τυρφη α/ο ρουτινες αλλαγης κλπ.

κοιτα ειμαι αρχαριος ακομα και δεν ξερω απο αυτα που μου ειπες για τις μετρησεισ κλπ

το ενυδρειο ειναι 1.5 μηκος 35 φαρδος και 50 υψος

στο ενυδρειο μεσα το εριξα 3 χαπακια για τα βακτηρια αντιχλωριο και το αλλο για να γυαλιζει το νερο!!!! το αφισα μια εβδομαδα και μετα ερικσα τον γλυφτη για αρχη και μετα τα υπολοιπα!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ειμαι αρχαριος ακομα και δεν ξερω απο αυτα που μου ειπες για τις μετρησεισ κλπ

το ενυδρειο ειναι 1.5 μηκος 35 φαρδος και 50 υψος

στο ενυδρειο μεσα το εριξα 3 χαπακια για τα βακτηρια αντιχλωριο και το αλλο για να γυαλιζει το νερο!!!! το αφισα μια εβδομαδα και μετα ερικσα τον γλυφτη για αρχη και μετα τα υπολοιπα!!!!

Τα ψαρια που εχεις δεν ''συμβαδιζουν''.Κανε μια αναλυτικη παρουσιαση των ψαριων,του ενυδρειου,της φιλτρανσης και των βηματων που ακολουθησες εως τωρα,ωστε να υπαρξει μια βαση στην συζητηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή εδώ η φόρμα παρουσίασης θα σε βοηθήσει! :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50683

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω αγορασα ενα ενυδρειο το οποιο λειτουργουσε περιπου 5 χρονια και ι διακοσμηση που ειχε μεσα και τα ψευτικα λουλουδια ειχαν ειδη πιασει καποια βακτηρια κλπ

εγω μολις εβαλα το ενυδρειο αυτο στο σπιτι το καθαρισα μεσα εξω πολυ καλα εκτος απο τα διακοσμιτικα που ειχε!!!

μετα τα εστησα ετσι οπως ιθελα και το γεμισα με νερο!!!! εριξα μεσα 3 χαπακια για τα βακτυρια και μετα απο λιγες μερες εβαλα και τα ψαρια!!!!

τα ψαρια μου αν και δεν πατανε μαζι οπως λετε ειναι μια χαρα!!!!

εκανα και τις μετρησεις σημερα και ειναι οι εξης: pH= 8 KH=15 CH=21 NO2=1 NO3= 25

λοιπον? σε τι κατασταση βρισκετε το ενυδρειο μ???

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου με ΝΟ2 = 1 θα εχεις σε λιγο προβληματα με καποια ψαρακια οπως δηλητηριασμους αποχρωματισμουσ να μην τρωνε και να κρυβονται (αν εχουν καπου να κρυφτουν). Βασικο ειναι το ΝΟ@ να μηδενισει. Ξανακανε μετρηση και πες μας. Δες και ημερομηνιες ληξης....

Το μια χαρα ειναι τα ψαρακια στο ειπαν αυτα ή το βλεπεις εσυ?

Εχεις αρκετα σκληρο νερο οπως ολοι η Θεσσαλονικοι και αν δεις στο προφιλ των Δισκων θα δεις τι νερο πρωτιμαναι. Αυτο δεν το λεω εγω αλλα ολος ο κοσμος που ασχολειται με αυτα τα πλασματακια. Κατι ξερουν παραπανω απο εμας.... Δεν νομιζεις? Αλλο ενα ψαρι να ζησει ενα χρονο και αλλο 10 χρονια......

Ριξε λιγο διαβασμα ακομα και διαβασε και το προφιλ του καθε ψαριου.... Για εμας τα γραψανε....

:)

Link to comment
Share on other sites

χμμμ!!! ποσο νερο να αλλαξω ομως!!! 285 λ ειναι περιπου!!! και μετρηση να κανω κατευθειαν?

Link to comment
Share on other sites

Κανε πρωτα αλλη μια μετρηση....

Αν αλλαξεις το 40% θα μειωθει το ΝΟ2 κατα 40%... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...