Jump to content

ασθενια σε Clown???


Recommended Posts

εχθες πήρα το κλόουν και φενοταν καλα σήμερα έγινε ετσι :) τι εχει θα παθανει ???

το άλλο το ψαράκι ειναι μια χαρά δεν έχει πρόβλημα....είναι αυτό που εχει 3μαυρες και 3 άσπρες γραμμές σαν παοκτσις...

η θερμοκρασια ειναι στους 26

το ph στα 7,6

αλλατοτιτα 1023

no2 0

no3 5

δεν εχω αλλα τεστακια.

ταξίδεψα απο θεσσαλονικη Μυτιλήνη με αεροπλάνο λέτε να φταίει αυτό....

Link to comment
Share on other sites

στην ουρα βλεπετε.....που ειναι σαν ξεφτισμενη

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι κάποια ασθένεια (θα στο πουν οι ειδικοί επί του θέματος) ίσως να είναι από καυγά στον χώρο που ήτανε πριν το αγοράσεις. (δεν το είδες όταν το πείρες?)

Αν είναι έτσι με καλές συνθήκες νερού και σωστή διατροφή με βιταμίνες θα επανέλθει.

Δείχνει σημάδια αρρώστιας? ή κινείται και τρώει κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

οταν τον αγορασα δεν ηταν ετσι σημερα ξυπνισα και τον ειδα....κινιτε...κυκλους κανει στο ιδιο σιμιο...

δεν νομιζω να εφαγε γιατι επερνε τιν τροφη και τιν εφτινε.... ενο το αλλο δεν καταλαβενει τιποτα.... τρωει κινιτε σε ολο το ενυδριο και ειναι ενεργιτικο...ειναι αγορασμενα απο διαφορετικο μαγαζι ισως φτενε οι συνθικες που το ειχανε....

θα κανω σημερα μια αλλαγη νερου γυρο στα 10 λιτρα αργισα να τιν κανω γιατι δεν ημουν μυτιλινη... και ελπιζω να μην ειναι τιποτα γιατι τον αγωρασα και 12 ευρο και εκανα φασαρια στο αεροδρομιο γιατι λεγανε οτι απογορευετε να τον βαλω στις αποσκευες και οτι δεν επιτρεποντε υγρα στο αεροπλανο...ενω τα σκυλια επιτρεποντε.... :)

Link to comment
Share on other sites

ξέφτισε και αλλο η ουρα του.επίσης έχει και απο τις δυο πλευρές κοντά στιν ουρα πάλι έχει μια γρατζουνιά κόκκινη.

μάλλον το χάνω???? ελπίζω πως οχι......... πείτε κατι να κάνω βρε παιδιά....

Link to comment
Share on other sites

απεβίωσε..... :) σήμερα το πρωί τον είδα ηταν κολλημένο ανάμεσα σε δυο βραχάκια με τελείως ξεφτισμένη την ουρά....

ελπίζω να μη κινδυνεύει και το άλλο το ψαράκι μου...προς το παρόν ειναι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Έπαθα κάτι παρόμοιο με κλοουν και με πέθανε σε 2 μέρες μέσα χωρίς να προλάβω να κάνω τίποτα απολύτως! Αλλά εμένα είχε άσπρο σημάδι πάνω στο σώμα του που έμοιαζε με fungus αλλά δεν ήτανε. Ποτέ δεν έμαθα τι είχε... Εν τω μεταξύ πήρα 2 απ'το ίδιο κατάστημα απ'το ίδιο ενυδρείο... Τα έβαλα μέσα και ήτανε υγιέστατα και την επόμενη το ένα παρουσίασε αυτό. Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ... Ψάρια είναι και ποτέ δεν θα μπορέσουμε να μάθουμε τι ακριβώς συμβαίνει στο κεφάλι τους :)

Link to comment
Share on other sites

δίκιο έχεις αλλα νευρίασα με αυτον που με το πούλησε γιατι πήγα την προηγουμενη μερα πριν το αγορασω και με λέει κάνει 9 και μετα τιν επόμενη τον πηρα και με λεει 12 κανονικα δεν επρεπε να τον παρω αλλο επειδή ηθελα απο πάντα να εχω ενα νεμο τον αγόρασα και μου εβαλε οποιον ηθελε αυτος ενω εγω τον ειπα να μου δόση ενα που ειχα σταμπαρη...τελος πάντων δεν πειράζει.... γιατι δεν κάνετε ένα ποστ να βαθμολογούμε τα μαγαζια πχ συνθήκες διαβιωσεις, τιμές , εξυπηρετικότιτα και αλλα????θα ηταν πολυ καλό και να γράφουμε κριτικές από κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Κακως του επετρεψες φιλε μου να σε εμπαιξει με την τιμη,οπως παλι κακως τον αφησες να σου δωσει το ψαρι που εκεινος ηθελε.

Με το που σου ειπε αλλη τιμη σε μια μερα μεσα,επρεπε να ειχες φυγει.

Link to comment
Share on other sites

Κακως του επετρεψες φιλε μου να σε εμπαιξει με την τιμη,οπως παλι κακως τον αφησες να σου δωσει το ψαρι που εκεινος ηθελε.

Με το που σου ειπε αλλη τιμη σε μια μερα μεσα,επρεπε να ειχες φυγει.

+1000 Να διαλέγετε το ψάρι που θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

δίκιο έχεις αλλα νευρίασα με αυτον που με το πούλησε γιατι πήγα την προηγουμενη μερα πριν το αγορασω και με λέει κάνει 9 και μετα τιν επόμενη τον πηρα και με λεει 12 κανονικα δεν επρεπε να τον παρω αλλο επειδή ηθελα απο πάντα να εχω ενα νεμο τον αγόρασα και μου εβαλε οποιον ηθελε αυτος ενω εγω τον ειπα να μου δόση ενα που ειχα σταμπαρη...τελος πάντων δεν πειράζει.... γιατι δεν κάνετε ένα ποστ να βαθμολογούμε τα μαγαζια πχ συνθήκες διαβιωσεις, τιμές , εξυπηρετικότιτα και αλλα????θα ηταν πολυ καλό και να γράφουμε κριτικές από κάτω...

Αυτο θα ήταν το καλύτερο φίλε μου, αλλα απο οτι έχω καταλάβει, δεν το θέλουν αυτο μερικοί, γιατί θα κλαίνε με μαύρο δάκρυ μερικά μαγαζιά.... :)

Απο εκει και πέρα, ο καθένας πράτει μόνος του και μπορεί να ανοίγει ένα post, που να αναπτύσει τις απόψεις του και τα θετικά ή αρνητικά που έχει συναντήσει σε κάποια μαγαζιά...

Δυστηχώς, μερικοί δεν μπορούν να καταλάβουν, οτι οι χρυσές εποχές έχουν περάσει και δεν θα επανέλθουν ξανά.

Μόνο με επαγγελματική αντιμετώπιση και σωστή συμπεριφορά, θα επιβιώσουν. Και αυτο ειναι στο χέρι μας.

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα ήταν το καλύτερο φίλε μου, αλλα απο οτι έχω καταλάβει, δεν το θέλουν αυτο μερικοί, γιατί θα κλαίνε με μαύρο δάκρυ μερικά μαγαζιά.... :lol:

Απο εκει και πέρα, ο καθένας πράτει μόνος του και μπορεί να ανοίγει ένα post, που να αναπτύσει τις απόψεις του και τα θετικά ή αρνητικά που έχει συναντήσει σε κάποια μαγαζιά...

Δυστηχώς, μερικοί δεν μπορούν να καταλάβουν, οτι οι χρυσές εποχές έχουν περάσει και δεν θα επανέλθουν ξανά.

Μόνο με επαγγελματική αντιμετώπιση και σωστή συμπεριφορά, θα επιβιώσουν. Και αυτο ειναι στο χέρι μας.

:)

Link to comment
Share on other sites

ει.... γιατι δεν κάνετε ένα ποστ να βαθμολογούμε τα μαγαζια πχ συνθήκες διαβιωσεις, τιμές , εξυπηρετικότιτα και αλλα????θα ηταν πολυ καλό και να γράφουμε κριτικές από κάτω...

Κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό διότι τα κριτήρια μπορεί να μην είναι αντικειμενικά για πολλούς και διάφορους λόγους....

Να μερικοί....

Από προσωπικές συμπάθειες ή αντιπάθειες..

Από λάθος εκτιμήσεις ή και φόρτιση της στιγμής για κάποιο γεγονός...

..και κάτι "τραβηγμένο" θα μπορούσε κάποιος/κάποιοι, να έχουν παραπάνω από έναν λογαριασμό στο ΑΖ και να διαφημίζουν ή να δυσφημίζουν κάποιο κατάστημα.

Τη στιγμή που τα περισσότερα καταστήματα έχουν βήμα μέσα εδώ, το πιο σωστό θα ήταν να γίνεται εκεί η συζήτηση και τα παράπονα του καθενός, ή και τα θετικά σχόλια ακόμη.

Και σε περιπτώσεις σοβαρών καταγγελιών, το σωστότερο θα ήταν η καταγγελία να είναι επώνυμη.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Να σου δώσω ένα παράδειγμα....

Αγόρασα πρόσφατα από πολύ γνωστό κατάστημα κάποιο προϊόν το οποίο δεν ήταν αξιόπιστο, το ίδιο κατάστημα όμως έχει δείξει τρομερή επαγγελματική εξυπηρέτηση.... (που μακάρι να ήταν έτσι όλοι οι επαγγελματίες στην Ελλάδα)

Φαντάζεσαι από την φόρτιση της στιγμής λόγο προβληματικού προϊόντος να έγραφα αρνητικά σχόλια για το μαγαζί?.... που αν έγραφα εδώ που τα λέμε, θα έτρωγα ΤΟ κράξιμο απ όλους, διότι λίγο πολλοί όλοι γνωρίζουν τον επαγγελματισμό του καταστήματος αυτού.

Απλά ήρθα σε τηλεφωνική επικοινωνία, μου αντικατέστησαν το προϊόν... και τέλος καλό όλα καλά.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Αίολε όταν ανοίγουμε θέματα με προβλήματα δεν το κάνουμε επειδή βλέπουμε φαντάσματα.

Και δεν είμαστε χθεσινοί σε σχέση με το φόρουμ,ώστε να θέλουμε να το δυσφημίσουμε.

Ποιότητα ζωής ζητάμε και γι αυτό πληρώνουμε.

Άλλωστε αν έχεις μάθει-πληροφορηθεί η δική μου τουλάχιστον καταγγελία ( που εκφράσανε παράπονα και άλλοι )δείχνει ότι τάραξε λίγο τα νερά του καταστήματος.Και αυτός ήταν ο σκοπός μου να προστατεύσω τους φίλους χομπίστες.

Δεν είχα διαφορετική πρόθεση εγώ προσωπικά παρά μόνο αυτήν.

Όσο για το βήμα που έχουν εδώ τα καταστήματα και το αν απαντούν σε προβλήματα που τα αφορούν,αρκεί να ψάξεις λίγο και να διαπιστώσεις πως είναι ελάχιστα που θα ενδιαφερθούν για να απαντήσουν.

Και όσον αφορά την ονομαστική καταγγελία είμαστε όλοι φακελωμένοι κανονικά ειδικά οι παλιοί.

Και αν δεν μας ξέρουν μπορούν να μας βρουν σε ελάχιστο χρόνο με απλές διασταυρώσεις.

Οπότε είναι ανούσιο.

Δεν θα συνεχίσω στο θέμα εδώ γιατί δεν είναι σωστό.

Να είσαι σίγουρος πως θα ανοιχτούν πολλά θέματα με μαγαζί-ιά και αν με αφορά θα είμαι παρών στη συζήτηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο ψάρι φαίνεται ότι η ουρά του και λίγο πιο μπροστά έχει νεκρώσει.Δεν ξέρω από τι μπορεί να δημιουργήθηκε αυτό καθώς μπορεί να είναι από αρκετά διαφορετικά πράγματα.Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι αν η ουρά του είχε κίνηση διαφορετική από αυτή του σώματος.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το βήμα που έχουν εδώ τα καταστήματα και το αν απαντούν σε προβλήματα που τα αφορούν,αρκεί να ψάξεις λίγο και να διαπιστώσεις πως είναι ελάχιστα που θα ενδιαφερθούν για να απαντήσουν.

Όπως καταλαβαίνεις μιλάω γενικά και δεν αμφισβητώ κανενός τις προθέσεις....

Αλλά θα σταθώ στην παραπάνω παράγραφό σου.

Το ότι κάποιο κατάστημα που παρόλο που έχει βήμα δεν "συμμετέχει" στη συζήτηση, θα μπορούσε να το χαρακτηρίσει κιόλας κατά πόσο ενδιαφέρεται ή όχι και οι χρήστες βγάζουν τα συμπεράσματά τους.

Πρόσφατα θέματα απέδειξαν (με απαντήσεις ή χωρίς, κάποιον καταστημάτων), το κατά πόσο ενδιαφέρονται ή όχι και κατά πόσο υπήρχε αντικειμενικότητα και από ποια πλευρά.

Για κάποιο μέλος ένα ατυχές γεγονός μπορεί να σημαίνει κάτι, αλλά κάποιο άλλο μέλος/μέλη να είναι απόλυτα ικανοποιημένοι...

Βάση ποιας κριτικής θα γίνει η αξιολόγηση?

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά χαλαρώστε μια πρόταση κάναμε....πχ σαν το ebay που εχει και βαθμολογείς... δεν είναι κακό να γίνει κατι τέτοιο και να συζητάμε γιατι βαθμολογήσαμε ετσι.....τπ........

Στο συγκεκριμένο ψάρι φαίνεται ότι η ουρά του και λίγο πιο μπροστά έχει νεκρώσει.Δεν ξέρω από τι μπορεί να δημιουργήθηκε αυτό καθώς μπορεί να είναι από αρκετά διαφορετικά πράγματα.Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι αν η ουρά του είχε κίνηση διαφορετική από αυτή του σώματος.

την κουνούσε κανονικά αλλα προς τα τελευτεα του ειχε ξεφτιση και το ασπρο μερος

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ... συζήτηση στο χαλαρό κάνουμε άλλωστε

Αυτό με τη βαθμολογία δεν είναι κακή ιδέα, αλλά είναι κάτι που θα πρέπει να το κάνουν μόνα τους τα καταστήματα στο βήμα που έχουν.... αν έχουν δηλαδή τη διάθεση να δεχτούν την όποια βαθμολογία.

Link to comment
Share on other sites

δίκιο εχεις και να χαίρονται και να το δείχνουν αν εχουν υψηλή βαθμολογία....

άντε αν είναι να πούμε σε κάποιον υπεύθυνο την πρόταση και να υλοποιηθεί γαιτι δυστυχώς μονο στα λόγια είμαστε στις πράξεις ουδείς

Link to comment
Share on other sites

Αίολε όταν ανοίγουμε θέματα με προβλήματα δεν το κάνουμε επειδή βλέπουμε φαντάσματα.

Και δεν είμαστε χθεσινοί σε σχέση με το φόρουμ,ώστε να θέλουμε να το δυσφημίσουμε.

Ποιότητα ζωής ζητάμε και γι αυτό πληρώνουμε.

Άλλωστε αν έχεις μάθει-πληροφορηθεί η δική μου τουλάχιστον καταγγελία ( που εκφράσανε παράπονα και άλλοι )δείχνει ότι τάραξε λίγο τα νερά του καταστήματος.Και αυτός ήταν ο σκοπός μου να προστατεύσω τους φίλους χομπίστες.

Δεν είχα διαφορετική πρόθεση εγώ προσωπικά παρά μόνο αυτήν.

Όσο για το βήμα που έχουν εδώ τα καταστήματα και το αν απαντούν σε προβλήματα που τα αφορούν,αρκεί να ψάξεις λίγο και να διαπιστώσεις πως είναι ελάχιστα που θα ενδιαφερθούν για να απαντήσουν.

Και όσον αφορά την ονομαστική καταγγελία είμαστε όλοι φακελωμένοι κανονικά ειδικά οι παλιοί.

Και αν δεν μας ξέρουν μπορούν να μας βρουν σε ελάχιστο χρόνο με απλές διασταυρώσεις.

Οπότε είναι ανούσιο.

Δεν θα συνεχίσω στο θέμα εδώ γιατί δεν είναι σωστό.

Να είσαι σίγουρος πως θα ανοιχτούν πολλά θέματα με μαγαζί-ιά και αν με αφορά θα είμαι παρών στη συζήτηση. :lol:

Βασιλη εξηγησε το πως το εννοεις αυτο σε παρακαλω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλο Στρατο.

Ειμαστε ενας κυκλος που αυτοματος σημαινει πως εχουμε τα τηλεφωνα ο ενας του αλλου,οπως επισης και το που μενουμε.

Δεν θελει και πολυ ψαξιμο οταν καποιοι εχουν ιδιαιτερες σχεσεις με μερικα απο τα καταστηματα.

Δεν θελω να μπω πιο βαθεια στο θεμα γιατι εχω και παραδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι που το θέτεις Βασίλη, κάποιος μπορεί να το εκλάβει και ότι δεν θέλεις ή αποφεύγεις την επωνυμία (για καταγγελία στην προκειμένη περίπτωση) και ότι κάποιος που θα θελήσει να σε βρει θα το ψάξει από άλλους δρόμους και με άλλους τρόπους.

Άρα την στιγμή που έχει αυτή τη... "δυνατότητα" (με όποιον θεμιτό ή αθέμιτο τρόπο), ποιος ο λόγος η καταγγελία να γίνεται ανώνυμα?

... και δεν εννοώ να δημοσιοποιήσει κάποιος τα προσωπικά του στοιχεία στο forum, (αν δεν το θέλει), υπάρχουν και άλλοι τρόποι.

(δεν είναι προσωπικό.. αναφέρομαι στον κάθε Βασίλη)

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Βλεποντας και μονο την υπογραφη μου θα καταλαβεις πως τουλαχιστον εγω δεν ειμαι ανωνυμος :)

Παντως τα υπολοιπα που ειπα ειναι πραγματικοτητα.

Και δεν νομιζω να ειναι υποχρεωμενος ο καθενας που κανει την οποια καταγγελια να αναρτει τα προσωπικα του στοιχεια,ωστε να τα βλεπει ο καθενας.

Μπορειτε κανοντας καποιο παιδι μια καταγγελια να του ζητατε με πμ εσεις τα προσωπικα του στοιχεια για να ειναι και καλυμενο το καταστημα και οχι να τα βγαζει φατσα φορα να τα βλεπουν ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...