Jump to content

120 L Pseudotropheus Acei


MakChem

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

εδώ και 2 μήνες έχω στήσει ένα Juwell 120 l με 5 Pseudotropheus Acei. Με αρχικές τιμές νερού βρύσης KH=6, GH=10, PH=7,5 και χρησιμοποιώντας τα προϊόντα της Seachem, αυτή τη στιγμή οι ενυδρειακές τιμές είναι ΚH=9, GH=16, ΡΗ=7,9. Θα ήθελα να ρωτήσω ποιές είναι οι ιδανικές τιμές για το συγκεκριμένο ενυδρείο, δεδομένου ότι υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις για τα ενυδρεία Malawi, κυρίως όσον αφορά στην GH. Τέλος θα ήθελα τη γνώμη σας για την ιδανική φωτοπερίοδο, χρησιμοποιώντας αυτή τη στιγμή 2 Τ8 18W με ανακλαστήρες, μία daylight/Sylvania και μία white marine/Arcadia.

Σας ευχαριστώ, Μάκης.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φυτά μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Απο GH είσαι καλά και κοντά στο PH8.2

Οσο για την φωτοπερίοδο μην αγχώνεσαι αφού δεν υπάρχουν φυτά, αρκεί να είναι σταθερές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

εδώ και 2 μήνες έχω στήσει ένα Juwell 120 l με 5 Pseudotropheus Acei. Με αρχικές τιμές νερού βρύσης KH=6, GH=10, PH=7,5 και χρησιμοποιώντας τα προϊόντα της Seachem, αυτή τη στιγμή οι ενυδρειακές τιμές είναι ΚH=9, GH=16, ΡΗ=7,9. Θα ήθελα να ρωτήσω ποιές είναι οι ιδανικές τιμές για το συγκεκριμένο ενυδρείο, δεδομένου ότι υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις για τα ενυδρεία Malawi, κυρίως όσον αφορά στην GH. Τέλος θα ήθελα τη γνώμη σας για την ιδανική φωτοπερίοδο, χρησιμοποιώντας αυτή τη στιγμή 2 Τ8 18W με ανακλαστήρες, μία daylight/Sylvania και μία white marine/Arcadia.

Σας ευχαριστώ, Μάκης.

Φιλε MakChem καλως ήλθες στην Αφρική! :)

Να ξέρεις πως περισότερη σημασία εχει η σταθερότητα των τιμών του νερου σου.Αν χρησιμοποιείς τα προιόντα που αναφέρεις καθε φορα που κάνεις αλλαγη νερού, σιγα σιγα θα δεις πως οι τιμες και οι σκληρότητες θα ερθουν στα επιθυμητά επιπεδα.

Θα συμφωνήσω και εγω με τις τιμές που σου αναφέρει ο φιλος MIHALHS :lol:

Εχε υπ'οψη οτι στην Αφρική δεν εχουμε ιδιαίτερες απαιτησεις στον φωτισμό!Καλυτερα αποτελέσματα στα χρώματα των ψαριών εχουμε πάρει με λάμπες απο 4000-6000kelvin και αυτές που είναι τυπου "plant".

Θεωρω πως μπορείς να κρατήσεις τα ψαράκια σου και χωρις την white marine και χωρις τους ανακλαστήρες.

Για παραδειγμα εγω διατηρω το Rio 400 με μια λάμπα των 39 watt. Φωτοπερίοδος 8 ωρες περιπου είναι καλά νομίζω και σημαντικό είναι να είναι σταθερή.

Μια παρατήρηση μόνο...θα προτιμούσα μεγαλύτερο ενυδρείο για τα συγκεκριμένα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

120 λιτρα ειναι πολυ λιγα γενικα για ψαρια απο τη λιμνη Malawi.

Ποσο μαλλον για 5 Pseudotropheus Acei,που χρειαζονται και χωρο για τσαρκες.

Καλη συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...