Jump to content

Περι Led....


nikoloutso

Recommended Posts

Φιλοι ψαροκαμμμμενοι....

Οπως εχουμε πλεον δει ολοι η νεα τεχνολογια για το φωτισμο του θαλασσινου ενυδρειου ειναι ο φωτισμος με led.

Αυτο ειναι οντως μια νεα τεχολογία ή απλα μια μοδα που θα ξεχαστει σε λιγο καιρο?

Ειιναι τελικα κατι που θα εξελιχτει στον αντικαταστατη του ηλιακου φωτός ή σε κατι εντελως λάθος??

Θα ήθελα τη γνωμη σας αλλα και την εμπειρία σας όσοι τα έχετε δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να γίνει διαχωρισμός για ποια led πρόκειται...

Οι έτοιμες προτάσεις από εταιρίες του χώρου?

Ή DIY κατασκευές με λεντοταινίες?

Στη πρώτη περίπτωση πιστεύω ότι ναι μεν είναι σε καλό δρόμο, αλλά έχει ακόμη και άλλον !!!

Στη δεύτερη περίπτωση θέλει πολύ μελέτη η κατασκευή ειδάλλως είναι πεταμένα λεφτά ειδικά για τα απαιτητικά ενυδρεία.

Σε κάποια ενυδρεία μικρού όγκου, με μαλακά κοράλλια χαμηλών απαιτήσεων (δεν γνωρίζω για φυτεμένα), θα μπορούσε κάποιος να ασχοληθεί.

Η εμπειρία μου πάνω σ αυτού του τύπου φωτισμού μου έδειξε (έστω τους 2-3 μήνες που κράτησε), ότι οι οργανισμοί τον δέχτηκαν καλά, δεν εμφανίστηκε κυανό (σε αντίθεση με τις Τ5 που κατά καιρούς συμβαίνει).

Απλά η επιλογή της ποιότητας των Led ήταν ο λόγος που τα αφαίρεσα, διότι θερμαίνονταν πολύ (14,4 watt) με αποτέλεσμα σιγά-σιγά να χάνουν την φωτεινότητά τους και να καίγονται.

Επέστρεψα και πάλι στις Τ5 μιας και υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία στο φάσμα έναντι των λεντοταινιών.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Aiolo (αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία ακόμα), από το διάβασμα που έχω κάνει φαίνεται ότι πολλοί με φτηνές diy κατασκευές είχαν διάφορα προβλήματα.

Από την άλλη, αρκετοί με επώνυμα Led και προσεγμένη δουλειά είχαν αρκετή επιτυχία ακόμα και με δύσκολα κοράλια.

Επιφυλάσσομαι να μοιραστώ βήμα βήμα την εμπειρία μου με DIY επώνυμα LED της CREE όταν φτάσουν και ξεκινήσω να στήνω το φωτιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ΔΕΝ ειμαστε ακομα σε θεση με DIY κατασκευες απο ledοταινιες να εχουμε αξιπιστο αποτελεσμα.

Για δωστε κι αλλες απαντησεις. Ξερω οτι αρκετοι τα δουλευουν τα led.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποσοι απο εσας φιλοι συνχομπιστες εχετε led??

Εισαστε ικανοποιημενοι?? Για ενημερωστε κι εμας για την πορεία του ενυδρείου σας οσο αφορα τον φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειδες σημερα στο μικρο το σκληρο και παει σουπερ τι αλλο θες δλδ να δεις πρεπει να εξελισομαστε χωρις να φοβομαστε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειδες σημερα στο μικρο το σκληρο και παει σουπερ τι αλλο θες δλδ να δεις πρεπει να εξελισομαστε χωρις να φοβομαστε!!!!

Δεν ειπα το αντιθετο Γιαννη μου. Απλα υπαρχουν πολλα ερωτημα. Υπαρχουν αρκετα ειδη led και δεν ξερουμε ακομα πια ειναι τα αξιοπιστα. Ακομα ομως και αν βρουμε τα αξιόπιστα το ερωτημα ειναι ποσα led στα ποσα λιτρα, αλλα και τι είδους led.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια καινουργια τεχνολογια και δεν υπαρχει μπουσουλας δυστηχως!! Οποτε βλεποντας και κανοντας προσοπικα μαρεσει να ειμαι πρωτοπορος δειχως φοβο και παθος εχει και αυτο τα ρισκα του αν και δε βλεπω ρισκα στα led μιλαω παντα για ετοιμες συσκευες που προοριζονται για ενυδρεια!!

Link to comment
Share on other sites

Απο την προσωπική μου εμπειρία εχω να πώ πως στον 1,5 χρόνο που δουλευει με led το ενυδρείο μου δεν έχω παρατηρήσει ανεπιθύμητα αποτελέσματα, υπάρχει ικανοποιητική ανάπτυξη, χρώματα και διύσδηση μέχρι τον αραγωνίτη (υψος νερού 68 εκ περίπου).Στον πυθμένα φιλοξενώ clams και lps!Αυτά με έτοιμα κινέζικα φωτιστικά :D Τα μειονεκτήματα είναι η διάχυση (τα led εχουν αρκετή συγκέντρωση) και το φάσμα το οποίο το διόρθωσα με 2 Τ5!

Έγινε επεξεργασία - Kostasfdg
Link to comment
Share on other sites

Νικο πιστευω οτι τα led είναι το μέλλον.Στο θέμα του ενυδρείου και πιο ιδιαίτερα σε reef,μάλλον πρέπει να κοιτάμε προς τα high power.Η αξιοπιστία απ΄οτι βλέπω είναι περισσότερο θέμα ψυξης,καθώς τα led στην πίσω πλευρά βράζουν.Επίσης μεγαλο ρόλο παίζει και δεσμη διαχυσης.Στα high power υπάρχουν φακοι με διαφορες γωνίες 60,70, κτλ.Οσο πιο στενή η δεσμη τόσο μεγαλύτερη διυσδηση έχουμε.Στα απλά η γωνία είναι συνήθως 110 με 120,γεγονός που σε ένα fish only,aφρικάνικο,δισκάδικο,βοηθάει γιατί απλώνει το φως.Σημαντικό επίσης είναι το efficiency ενός Led,δηλαδή τα λουμεν ανά βατ που βγάζει(σε λευκό χρωμα πάντα).Τα απλά κινέζικα ξεκινούν με περίπου 70-80 λουμεν/βατ και φτάνουν σε εταιρείες όπως η cree,seoul τα 130 λουμεν/βατ.(βέβαια και η τιμή είναι σχεδόν τριπλάσια).Τέλος αφησα το θέμα του φάσματος.Η εταιρείες φωτιστικών φτιάχνουν το επιθυμητό φάσμα με ανάμειξη άσπρων και μπλε.Το θέμα είναι οτι τα άσπρα συνηθως βγαίνουν σε 7500κ,χρώμα αρκετά κιτρινο για θαλασσινό.Το πρόβλημα αυτό βέβαια σιγά σιγά ξεπερνιέται καθώς πλέον αρχίζουν να κυκλοφορουν led με 10000κ,15000κ,Μωβ,ενώ πολλοι πειραματίζονται και με την προσθήκη κόκκινων και πρασινων για να πάρουν ενα πιο πλήρες φάσμα.

Απο προσωπική εμπειρία(key led-κινέζικο φωτιστικό με cree led),βλέπω πως η δυναμή τους είναι πολύ μεγάλη,η απόδοση τους δεν εχει πέσει καθόλου και τα μαλακά ανοιγουν μια χαρά.Μένει τώρα να τα δοκιμάσω και σε σκληρά.Από φάσμα,όταν τα τζάμια είναι απολύτως καθαρά,είναι ικανιποιητικό(γυρω στα 12000κ) αν και θα το ήθελα ελαφρώς πιο μπλε.Οταν πιάσουν λίγη άλγη το αποτέλεσμα ελαφρώς κιτρινιζει.Τέλος προσοχή θέλει όταν τα πρωτοβάζουμε(κυρίως αν έχουμε τ5 φωτιστικό) καθώς αν το αφήσουμε στην ίδια φωτοπερίοδο,το πιθανότερο είναι να γεμίσουμε αλγες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τη σειρά μου χρεισημοποιώ τα MAXSPECT led-g2-800-230watt και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και τα αποτελέσματα είναι ορατά.Μια φωτογραφία θα σας πείσει.

post-19240-1299326553_thumb.jpg

post-19240-1299326635_thumb.jpg

post-19240-1299326680_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Ποσοι απο εσας φιλοι συνχομπιστες εχετε led??

Εισαστε ικανοποιημενοι?? Για ενημερωστε κι εμας για την πορεία του ενυδρείου σας οσο αφορα τον φωτισμο.

σε σχεση με τις 4 τ5 χ 24 βατ που ειχα , πολυ καλυτερος ο φωτισμος ....

τωρα σε θεμα αναπτυξης ο καιρος θα δειξει .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα ,εγω δε μπορω κάτι αρνητικό πάνω στα led. Έχω ανάπτυξη,διάρκεια, και γενικά όσοι έχετε δει απο κοντά το ενυδρειο μου ξέρετε το φως και ότι φιλοξενω όλων των ειδών τα κοράλια.

nikoloutso: δε σε έχω ξεχάσει αλλα έχω μπλέξει με το γνωστό μου πρόβλημα,θα σου απαντησω σύντομα :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...