Jump to content

Πρόβλημα με Anubia Barteri


Recommended Posts

Γεια σας φίλοι μου,

Εχω ένα ενυδρειάκι 54λ με μια λαμπα 11 watt. Τα φυτά που εχω ειναι anubia barteri, cryptocorini, egeria densa, ozelot red. Την τελευταια βδομαδα εχει εμφανίσει σε καποια φυλαρακια της κατι μαβρα στίγματα.Απο λιπάσματα ριχνω: Florimulti και Florinaxis. Η φωτοπερίοδος ειναι 12 ώρες. Τώρα σας δίχνω μερικές φωτογραφίες:

post-38974-1298753950_thumb.jpg

post-38974-1298753962_thumb.jpg

post-38974-1298754019_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο εμενα.καταρχην την ανουμπια την εχεις φυτεψει?η την εχεις δεσει?

η ανουμπια θελει σκιερο μερος.και ελατωσε τις ωρες φωτισμου καντες 8-9.

απο μετρησεις του νερου σου τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα που αναφερεις δεν χρειαζονται λιπασματα με τον φωτισμο που εχεις.

Ειδκα η ανουβια και εγερια δεν θελουν τιποτα. Μονο φρεσκο νερο..

Ελατοσετα στο ελαχιστο και βαλε κατω απο σκια την ανουβια.... :D

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας φίλοι μου την annubia την έχω φυτέψει στο χαλίκη με την μεγάλη ρίζα απ΄ έξω όπως πρέπει. Να ελατώσω τις ώρες φωτισμού δεν γίνεται γιατι θα μπούν δυσκολότερα φυτά, αλλά θα την βάλω σε σκιερό μέρος. Απο μετρήσεις έχω:

- PH:7.7 περιπου

- KH:-

- GH:15

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):<0.25

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία:26οC

Ευχαριστώ πολύ,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Τη βλεπει πολυ φως μαλλον.Μη μασας,ειναι πολυ σκληρο φυτο για να πεθανει. :D

Link to comment
Share on other sites

Τη βλεπει πολυ φως μαλλον.Μη μασας,ειναι πολυ σκληρο φυτο για να πεθανει. ;)

:blink::D

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου σας ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια σας και την αφοσίωση σας :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::rasp::rasp::rasp::D;):blink::hysterical::hysterical::hysterical::bigemo_harabe_net-105::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Τη βλεπει πολυ φως μαλλον.Μη μασας,ειναι πολυ σκληρο φυτο για να πεθανει. :D

μαλλον αυτο ειναι συμφωνω και εγω σε αυτο που λες! :blink:;):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Στήν τρίτη φωτο βλέπω και μια τρυπούλα?

Αν ναι είναι δείκτης έλειψης σιδήρου.

Link to comment
Share on other sites

Δές και εδώ:http://www.aquazone.gr/index.php?pid=26

Link to comment
Share on other sites

Στήν τρίτη φωτο βλέπω και μια τρυπούλα?

Αν ναι είναι δείκτης έλειψης σιδήρου.

μπορει και σαλιγκαρι

Link to comment
Share on other sites

Στήν τρίτη φωτο βλέπω και μια τρυπούλα?

Αν ναι είναι δείκτης έλειψης σιδήρου.

Ναι έχει τρυπα. Το Σιδηρο πως το ανεβάζω;;; Σαλιγκαρια εχω και νομιζω οτι ειναι ramshorn snail

Έγινε επεξεργασία - gpapas152
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει τρυπα. Το Σιδηρο πως το ανεβάζω;;; Σαλιγκαρια εχω και νομιζω οτι ειναι ramshorn snail

Λογικα τα λιπασματα που χρησιμοποιεις ειναι γενικα το ποιο πιθανο ειναι να εχουν μεσα σηδηρο ..οποτε δες αν βαζεις τις σωστες ποσοτητες ..υπαρχουν αρκετα λιπασματα που περιεχουν μονο σηδηρο αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται να παρεις αποκλειστικα για τις ανουμπιες σιδηρο αφου ειναι αρκετα ανθεκτικα και μη απαιτητικα φυτουλια ...ας τοποθετηθει και κανενας εμπειροτερος! :D

Link to comment
Share on other sites

Λιπασματα

σχετικα με το Brightwell Aquatics Florin Axis διαβαζα πως εχει αντιστοιχη δραση με το Excel οποτε ας πει κανενας εμπειρος για σιγουρια μιας και εγω δεν εχω ιδεα

Brightwell Aquatics Florin Axis : bioavailable Carbon Source and Krebs Cycle Stimulator

For all Planted Aquaria

A concentrated source of bio-available carbon, Krebs cycle intermediates, humic & amino acids and naturally occurring phytohormones.

May be used as a supplementary source of carbon (compatible with Co2 supplementation).

It provides components of the Krebs cycle that is responsible for converting complex organic molecules into energy in all aerobic organisms.

The benefits are more efficient metabolism of foods and available nutrients for fish and plants alike, as well as enhanced decomposition of latent organic material and cleaner aquaria.

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή

Ερώτηση: Τα στίγματα που υπάρχουν πάνω στα φύλα φεύγουν με το τρίψιμο ή είναι αποχρώσεις;

Ο φωτισμός σου είναι υπερβολικά λίγος ακόμη και για της ανουμπιες (όχι ότι θα χαλάσουν)

Με τόσο λίγο φωτισμό η ανάπτυξη τους είναι ακόμη ποιο αργή από το κανονικό οπότε δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα λίπανσης.

Τώρα με μια τρύπα σε ένα φύλο σίγουρα δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα περί έλλειψης σιδήρου. Εκτός αυτού η έλλειψη σιδήρου εκδηλώνετε με κιτρίνισμα των φίλων.

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή

Ερώτηση: Τα στίγματα που υπάρχουν πάνω στα φύλα φεύγουν με το τρίψιμο ή είναι αποχρώσεις;

Ο φωτισμός σου είναι υπερβολικά λίγος ακόμη και για της ανουμπιες (όχι ότι θα χαλάσουν)

Με τόσο λίγο φωτισμό η ανάπτυξη τους είναι ακόμη ποιο αργή από το κανονικό οπότε δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα λίπανσης.

Τώρα με μια τρύπα σε ένα φύλο σίγουρα δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα περί έλλειψης σιδήρου. Εκτός αυτού η έλλειψη σιδήρου εκδηλώνετε με κιτρίνισμα των φίλων.

Φιλε μου Χρήστο τα στιγματα δεν φευγουν με το τριψιμο και τρυπουλες υπαρχουν σε ακομα δυο φυλλα της annubias. Οσο για τον φωτησμο τον διπλασιασα την προηγουμενη βδομαδα ( 22watt). Αυτες ειναι μερικες ακομα πληροφοριες. Τωρα περιμένω τα φώτα σας :hysterical::bigemo_harabe_net-105::rasp::blink::hysterical::hysterical::D;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...