Jump to content

Βοήθεια για Refugium...


BiggBilly

Recommended Posts

Λοιπόν, μετά απο σκεψη αποφάσησα να φτιάξω ένα ενυδρείο 18lt το οποίο θα χρησιμοποιώ σαν refugium. Βασική του λειτουργεία θα είναι η αποβολή/συγκράτηση θρεπτικών ουσιών, δηλαδή μακροάλγη. Έχω μερικές απορίες όμως...

- Στο refugium θα μεταφέρω το θερμοστάτη και το skimmer (MCE-300). Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο να τρέχει το μικρό αυτό refugium με τέτοιο skimmer απο πάνω του?

- Θα χάσει σε απόδοση το skimmer σε σχέση με τώρα που είναι στο κυρίος ενυδρείο?

- Θα είναι καλό περιβάλλον για pods? Η όλη σκέψη ενός τόσο μικρό ενυδρείο με skimmer, νερό απο κεντρικό ενυδρείο και η ροή της τρόμπας επιστροφής μου φαίνεται τσουνάμη.

- Τέλος έχοντας υπόψειν τα παραπάνω θα προτείνατε γρήγορη ή αργή μεταφορά νερού μεταξύ ενυδρείο? Γενικα υπάρχει κάποιος κανόνας το οποίο δείχνει τι flow rate είναι καλό να υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικές σκέψεις....

Αν η επιστροφή του refugium δεν είναι ίση ή και μεγαλύτερη απ ότι η κυκλοφορία (ΧΧL/h) του skimmer το νερό του refugium θα κάνει περισσότερους κύκλους μέσα στο refugium.

Και όπως είπα θεωρητικά, δεν γνωρίζω αν αυτό θα έχει θετικά η αρνητικά αποτελέσματα.

Κάποιοι που χρησιμοποιούν sump θα έχουν πιο πλήρη εικόνα του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Οντως θεωρητικές σκέψεις.

Η υπερχείληση που με ενδιαφέρει φτάνει έως 1,200lt/h, η τρόμπα του skimmer 1,000lt/h. Σκεφτόμουν για αντλία επιστροφής 300lt/h ωστε να μένει λίγο το νερό στο refugium. Για παράδειγμα αν βάλω αντλία επιστροφής 1,000lt/h θα προλαβαίνει η μακροάλγη να αποσπάση ουσίες απο το νερό?

Link to comment
Share on other sites

Να στο θέσω αλλιώς... παλιότερα είχα ένα skimmer (MCE-600) στο ενυδρείο και την chaeto στο refugium και η ανάπτυξή της ήταν σε "φυσιολογικά" επίπεδα..... χάριζα συνεχώς !!!

Εδώ και ένα χρόνο χρησιμοποιώ το Red Sea skimmer 1800, πολύ πιο ισχυρό (και αυτό στο κεντρικό ενυδρείο).

Το αποτέλεσμα είναι να έχω μηδενικά νιτρικά παρόλο που ταΐζω περισσότερο και η άλγη να μην αναπτύσσεται καθόλου έως και να χαλάει μη έχοντας τροφή.

Με τη λογική αυτή λοιπόν όταν το skimmer το τοποθετήσεις στο refugium (με χαμηλότερη επιστροφή), η άλγη δεν θα έχει με τι να τραφεί..... εκτός αν και υπάρχει κάποιο διαχωριστικό (όπως στα sump) με το skimmer στο τελευταίο διαμέρισμα, αλλά αν κρίνω από το μέγεθος που θες να το κάνεις δεν θα υπάρχει χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε γρήγορη επιστροφή ώστε να μη "παραδουλεύει" το skimmer αφαιρώντας τροφή για την άλγη. Η απορία μου είναι αν με περισσότερα λίτρα/ώρα μιας αντλίας επιστροφής προλαβαίνει καθόλου η μακροάλγη να τραφει?

Σήμερα θα ξεκινήσω το ενυδρείο που τελικά θα είναι 32lt. Επίσης διάβασα μερικά άρθρα στο διαδίκτυο που προτείνουν αρκετή κυκλοφορία εντός refugium για chaeto (σε σχέση με άλλες άλγες που θέλουν ελάχιστη εως καθόλου).

Link to comment
Share on other sites

Η chaetto θέλει πολύ έως πάρα πολύ κυκλοφορία, για να αναπτυχθεί και καλό φωτισμό.

Μια λάμπα οικονομίας 10watt στα 6000 Κelvin και είσαι άρχοντας. Απλα έχε υπόψην σου λόγω του φωτισμού, οτι μαζί με την chaetto, θα αναπτυχθουν και άλλες άλγες και η κοραλλίνη θα γεμίσει το refugium σου

Link to comment
Share on other sites

Η chaetto θέλει πολύ έως πάρα πολύ κυκλοφορία, για να αναπτυχθεί και καλό φωτισμό.

Μια λάμπα οικονομίας 10watt στα 6000 Κelvin και είσαι άρχοντας. Απλα έχε υπόψην σου λόγω του φωτισμού, οτι μαζί με την chaetto, θα αναπτυχθουν και άλλες άλγες και η κοραλλίνη θα γεμίσει το refugium σου

Γιάνναρε αυτό έχω καταλάβει απο το διάβασμα που έκανε της τελευταίες μέρες. Δηλαδή να μη με αγχώνει το γεγονός ότι το refugium θα είναι μικρό και θα γίνεται λίγο τσουνάμη με τα εξαρτήματα?

Για φωτιστικό ξέρω τι θα ψάξω οπότε γιαυτό και δεν ανέφερα το θέμα φως. Περισσότερο για την αντλία επιστροφής κάθομαι και υπολογίζω. Μάλλον θα πάω για 1.000lt/h και απο εκει και πέρα πράττω αναλόγος...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι να σου πω, δεν ξερω τι εννοεις οταν λες τσουναμι.

Βασικά η chaetto θελει πολύ καλή ροή και καλό φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τέλιωσα το ενυδρειο, βγήκε 35lt. Τώρα που το βλέπω κατασκευασμένο μου έφυγε λίγο το άγχος. Απλά η ιδέα μιας υπερχείλησεις +1.000lt/h μου ακουγόταν λίγο υπερβολικό για αυτό το μέγεθος, τελικά νομίζω θα είναι μια χαρά. Δεν είχα σκοπό να βάλω βράχο αλλα μπορεί να προσθέσω κάνα κιλό για να γεμίσει.

Τα pods σε τι περιβάλλον πολλαπλασιάζονται? Για παράδειγμα θέλουν ήρεμα νερά?

Πληροφοριακά και ακαδημαικά να πω ότι ο λόγος που θέλει κυκλοφορία το chaeto είναι γιατί θέλει πολύ φωτισμό. Οπότε με έντονη κυκλοφορία το ματσάκι στριφογυρίζει, αναποδογυρίζει και πηγαινοέρχεται με αποτέλεσμα το φως να χτυπάει παντού το chaeto. Αν δεν υπήρχε κυκλοφορία και έμενε στάσιμο δεν θα έπερνε φως το κάτω μέρος για παράδειγμα.

Άνοιξα που άνοιξα καινούργειο θέμα ας πω και τίποτα χρήσιμο ε? :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες για το στριφογύρισμα της chaeto πρώτη φορά τ ακούω :D

Μου θυμίζει κάτι θάμνους που κάνουν βόλτες στην έρημο της Αριζόνα :D:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...