Jump to content

Ιδεα για να μην θελει παρακολουθηση εξωτερικη υπερχειλιση


Recommended Posts

καλισπερα. στην δικη μου τουλαχιστον εξωτερικη υπερχιλιση μετα απο λιγο καιρο πρεπει να ξαναρουφιξω τον αερα για να γεμισουν μεχρι πανω πανω τα U-Pipes. χρισημοποιω της τunze. αυτο που σκεφτικα είναι αν βάλω αρκετα μικρης ισχύως εξωτερικη αντλια που απο αυτα τα σωλινακια να τραβαει νερο και να το ριχνει πισω στο ενυδρειο. θα υπαρχει σιγουρα μια μικρη απωλεια στα λιτρα/ωρα που κατεβαζει αλα δεν νομιζω μετα να ξαναχρειαστει να ασχολιθω. δεν ξερω αν καταλαβατε τι ενοω αλα πιστεβω πως οποιος χρησημοπιει εξωτερικη υπερχιλιση θα μπορει να δωσει μια γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι πως θα πρεπει η αντλια της επιστροφης να γεμιζει καλα την υπερ. ετσι ωστε το νερο να κατεβαινει με αρκετη ταχυτητα παρασερνωντας και τις φυσαλιδες αερα προς τα κατω .. δηλ. 1500λ μπορει να κατεβασει η υπερχ; βαλε μια ρυθμηζομενη 2000λ επιστροφης να ανεβαζει 1400 με 1500λ

Link to comment
Share on other sites

οποιος εχει εξωτερικη υπερχειλιση θα ηθελα να μου αν γεμιζει τακτικα τα u-pipes η εχει βρει την χρυση τομη και δεν ασχολειται. αυτο παντος με την αντλια θα το κανω γιατι εχω εντυπωση οτι είναι λιγα λιτρα αυτη που εχω. 1200 και κατεβαζει η υπερχειλιση 1500 (2 U)

Link to comment
Share on other sites

Τι διάμετρο έχουν τα "U"?

Αν αντί για δύο έβαζες 3-4 μικρότερα μπορεί λόγου ροής να μη σου κρατάει φυσαλίδες. Λέω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλισπερα. στην δικη μου τουλαχιστον εξωτερικη υπερχιλιση μετα απο λιγο καιρο πρεπει να ξαναρουφιξω τον αερα για να γεμισουν μεχρι πανω πανω τα U-Pipes. χρισημοποιω της τunze. αυτο που σκεφτικα είναι αν βάλω αρκετα μικρης ισχύως εξωτερικη αντλια που απο αυτα τα σωλινακια να τραβαει νερο και να το ριχνει πισω στο ενυδρειο. θα υπαρχει σιγουρα μια μικρη απωλεια στα λιτρα/ωρα που κατεβαζει αλα δεν νομιζω μετα να ξαναχρειαστει να ασχολιθω. δεν ξερω αν καταλαβατε τι ενοω αλα πιστεβω πως οποιος χρησημοπιει εξωτερικη υπερχιλιση θα μπορει να δωσει μια γνωμη.

υπάρχει ειδική αντλία για αυτή τη δουλειά (περισταλτική), οι απλές δεν κάνουν γιατί δε μπορούν να τραβήξουν αέρα :(

δες πως δουλεύουν οι υπερχειλίσεις της CPR Aquatics και παράγγειλε την περισταλτική αντλία που χρησιμοποιούν ως ανταλλακτικό και είσαι κομπλέ :D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εχω βαλει ενα ορθογωνιο κομματι απο πλεξι ετσι ωστε να ανεβει η σταθμη του νερου απο το σημειο εξοδου.(αναμεσα απο σωληνες U και την εξοδο του νερο προς σαμπ)

στην διαθεση σου Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με την εξωτ. υπερχείλιση και τελικά το έλυσα με μια μικρή αντλία αέρος η οποία 4 φορές την ημέρα δουλεύει για 2 λεπτά και ρουφάει αέρα και νερό από το σωληνάκι της υπερχείλισης και το ρίχνει στο διαμέρισμα εξόδου της υπερχ. Δουλεύει 6 μήνες τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...