Jump to content

ΦΙΛΤΡΑ ΣΕ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΚΑΙ ΝΙΤΡΙΚΑ


STESS

Recommended Posts

Κάλησπέρα σε όλους :D

Θα ήθελα να εκφράσω κάποιες απορίες σε σχέση με την πεποίθηση ότι τα φίλτρα

ανεβάζουν νιτρικά και καλό θα ήταν να αντικατασταθούν μόνο από βράχο.

Οι απορίες μου είναι οι εξής :

1.- Εάν δεν υπάρχουν φίλτρα, πως θα γίνεται κατακράτηση των ακαθαρσιών,

υπολειμάτων τροφών, άλλων αιωρούμενων σωματιδίων κλπ.

2.- Για να υπάρχουν νιτρικά που ανεβαίνουν και γρήγορα μάλιστα, αυτό δεν

σημαίνει ότι τα φίλτρα πιο γρήγορα βοηθάνε στην απορρόφηση της αμμωνίας ?

3.- Αν δεν υπήρχαν φίλτρα η αμμωνία θα καταναλωνώταν από το βράχο με

αργότερους ρυθμούς αλλά τα νιτρικά πάλι δεν θα ήταν τα ίδια μέσα στο ενυδρείο ?

4.- Τα φίλτρα για να ανεβάζουν νιτρικά σημαίνει ότι καταναλώνουν αμμωνία, διαφορετικά

δεν θα ανέβαζαν νιτρικά, άρα όσο πιο πολλά ή μεγάλα φίλτρα έχεις, τόσο πιο γρήγορα

μετατρέπεται - καταναλώνεται η αμμωνία, οπότε υπάρχει μεγαλύτερη δυνατότητα για

ιχθυοφόρτωση του συστήματος, αφού η αμμωνία ( από τάϊσμα - ακαθαρσίες ), θα

καταναλωθεί γρηγορότερα από τα φίλτρα και που φυσικά ως λογικό αποτέλεσμα΄,

θα ανεβάσουν νιτρικά.

Αυτό που θέλω τελικά να πω είναι ότι για την ίδια ποσότητα αμμωνίας σε σύστημα που

στηρίζεται βιολογικά σε βράχο μόνο και σε σύστημα που έχει και φίλτρα, δεν θα είναι

ίδιο το αποτέλεσμα νιτρικών ?

Αν τα παραπάνω ισχύουν, θεωρώ απαραίτητο το denitrator από κάποιο σημείο και μετά,

καθώς νιτρικά και μάλιστα πολλά, θα παρουσιάσουν και τα δύο συστήματα, απλώς με

διαφορά στο χρόνο- όμως το σύστημα με τα φίλτρα, θα μπορεί στο ίδιο διάστημα, να

υποστηρίξει περισσότερα ψάρια.

Συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά κατόπιν αρκετού διαβάσματος, ήθελα να ξεκαθαρίσω

( στο δικό μου μαυλό ) το θέμα.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά όλους για τις απαντήσεις σας.

Φιλικά, Στέλιος :D

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κάλησπέρα σε όλους :D

Θα ήθελα να εκφράσω κάποιες απορίες σε σχέση με την πεποίθηση ότι τα φίλτρα

ανεβάζουν νιτρικά και καλό θα ήταν να αντικατασταθούν μόνο από βράχο.

Οι απορίες μου είναι οι εξής :

1.- Εάν δεν υπάρχουν φίλτρα, πως θα γίνεται κατακράτηση των ακαθαρσιών,

υπολειμάτων τροφών, άλλων αιωρούμενων σωματιδίων κλπ. σκιμμερ

2.- Για να υπάρχουν νιτρικά που ανεβαίνουν και γρήγορα μάλιστα, αυτό δεν

σημαίνει ότι τα φίλτρα πιο γρήγορα βοηθάνε στην απορρόφηση της αμμωνίας ? βοηθάνε εννοείται

3.- Αν δεν υπήρχαν φίλτρα η αμμωνία θα καταναλωνώταν από το βράχο με

αργότερους ρυθμούς αλλά τα νιτρικά πάλι δεν θα ήταν τα ίδια μέσα στο ενυδρείο ?

Όταν ωριμάσει ο βράχος αποροφά την αμμωνία με πολύ γρήγορους ρυθμούς.

Ο βράχος στο εσωτερικό του επιτελεί και απονιτροποίηση

4.- Τα φίλτρα για να ανεβάζουν νιτρικά σημαίνει ότι καταναλώνουν αμμωνία, διαφορετικά

δεν θα ανέβαζαν νιτρικά, άρα όσο πιο πολλά ή μεγάλα φίλτρα έχεις, τόσο πιο γρήγορα

μετατρέπεται - καταναλώνεται η αμμωνία, οπότε υπάρχει μεγαλύτερη δυνατότητα για

ιχθυοφόρτωση του συστήματος, αφού η αμμωνία ( από τάϊσμα - ακαθαρσίες ), θα

καταναλωθεί γρηγορότερα από τα φίλτρα και που φυσικά ως λογικό αποτέλεσμα΄,

θα ανεβάσουν νιτρικά.

Αυτό που θέλω τελικά να πω είναι ότι για την ίδια ποσότητα αμμωνίας σε σύστημα που

στηρίζεται βιολογικά σε βράχο μόνο και σε σύστημα που έχει και φίλτρα, δεν θα είναι

ίδιο το αποτέλεσμα νιτρικών ?

Αν τα παραπάνω ισχύουν, θεωρώ απαραίτητο το denitrator από κάποιο σημείο και μετά,

καθώς νιτρικά και μάλιστα πολλά, θα παρουσιάσουν και τα δύο συστήματα, απλώς με

διαφορά στο χρόνο- όμως το σύστημα με τα φίλτρα, θα μπορεί στο ίδιο διάστημα, να

υποστηρίξει περισσότερα ψάρια.

Περίπλοκο σύστημα με αμφίβολα αποτελέσματα,προτιμότερο είναι η

χρήση αλγών σε σαμπ και δεν νομίζω το ζητούμενο να είναι το γρήγορο στοκάρισμα του

ενυδρείου μας :D

Συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά κατόπιν αρκετού διαβάσματος, ήθελα να ξεκαθαρίσω

( στο δικό μου μαυλό ) το θέμα.

Δεν κουράζεις κανεναν και θα λάβεις και απαντήσεις πιο ''επιστημονικές''

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά όλους για τις απαντήσεις σας.

Φιλικά, Στέλιος :D

Link to comment
Share on other sites

Κάλησπέρα σε όλους :D

Θα ήθελα να εκφράσω κάποιες απορίες σε σχέση με την πεποίθηση ότι τα φίλτρα

ανεβάζουν νιτρικά και καλό θα ήταν να αντικατασταθούν μόνο από βράχο.

Οι απορίες μου είναι οι εξής :

1.- Εάν δεν υπάρχουν φίλτρα, πως θα γίνεται κατακράτηση των ακαθαρσιών,

υπολειμάτων τροφών, άλλων αιωρούμενων σωματιδίων κλπ.

μπερδεύεις το μηχανικό καθάρισμα με το βιολογικό φίλτρο , με λίγο υαλοβάμβακα που θα αλλάζεις ταχτικά μπορείς να καθαρίζεις το νερό σου , κάποιοι πιστεύουν οτι τα αιωρούμενα κάνουν καλό στα κοράλλια και δεν έχουν ούτε μηχανικό φίλτρο

2.- Για να υπάρχουν νιτρικά που ανεβαίνουν και γρήγορα μάλιστα, αυτό δεν

σημαίνει ότι τα φίλτρα πιο γρήγορα βοηθάνε στην απορρόφηση της αμμωνίας ?

η αμμωνία θα γίνει νιτρικά , αν καταφέρεις και <τραβάς > την αμμωνία γρήγορα , περιορίζεις και τα νιτρικά

3.- Αν δεν υπήρχαν φίλτρα η αμμωνία θα καταναλωνώταν από το βράχο με

αργότερους ρυθμούς αλλά τα νιτρικά πάλι δεν θα ήταν τα ίδια μέσα στο ενυδρείο ?

η ερώτησή σου ειναι μπερδεμένη

βιολογία μέσω βακτηρίων αποκτούν και τα φίλτρα και ο βράχος , έτσι λέμε οτι ο βράχος είναι το φίλτρο μας όταν δεν έχουμε άλλο τεχνητό φίλτρο

με τα βακτήρια απονιτροποίησις τα νιτρικά γίνονται άζωτο και φεύγουν από το νερό

4.- Τα φίλτρα για να ανεβάζουν νιτρικά σημαίνει ότι καταναλώνουν αμμωνία, διαφορετικά

δεν θα ανέβαζαν νιτρικά, άρα όσο πιο πολλά ή μεγάλα φίλτρα έχεις, τόσο πιο γρήγορα

μετατρέπεται - καταναλώνεται η αμμωνία, οπότε υπάρχει μεγαλύτερη δυνατότητα για

ιχθυοφόρτωση του συστήματος, αφού η αμμωνία ( από τάϊσμα - ακαθαρσίες ), θα

καταναλωθεί γρηγορότερα από τα φίλτρα και που φυσικά ως λογικό αποτέλεσμα΄,

θα ανεβάσουν νιτρικά.

αν την αμμωνια την επεξεργαζονται τα φιλτρα - βραχος με βοηθεια βακτηριων συμβαινει αυτο που λες , σε ενα ωριμο ενυδρειο εχουν αναπτυχθει και τα αλλα βακτηρια που θα παρουν νιτρικα και θα τα κανουν αζωτο

αν όμως έχεις φίλτρο αλγών http://www.algaescrubber.net/forums/index.php

η αμμωνία θα καταναλωθεί σαν τροφή και δε θα ακολουθήσει το κύκλο μέσω βακτηρίων

αυτά που λέω δεν ειναι απόλυτα , είναι βάση σκέψης , το τι θα συμβεί ακριβώς σε κάθε εφαρμογή είναι αποτέλεσμα και άλλων παραγόντων

Αυτό που θέλω τελικά να πω είναι ότι για την ίδια ποσότητα αμμωνίας σε σύστημα που

στηρίζεται βιολογικά σε βράχο μόνο και σε σύστημα που έχει και φίλτρα, δεν θα είναι

ίδιο το αποτέλεσμα νιτρικών ?

τα τεχνητά φίλτρα - εκτός αν έχουν μελετηθεί αλλιώς - δεν αναπτύσσονται βακτήρια απονιτροποίησης , έτσι μετατρέπονται σε εργοστάσια νιτρικών μια και δε δίνουν τη δυνατότητα στο βράχο να ωριμάσει σωστά

Αν τα παραπάνω ισχύουν, θεωρώ απαραίτητο το denitrator από κάποιο σημείο και μετά,

καθώς νιτρικά και μάλιστα πολλά, θα παρουσιάσουν και τα δύο συστήματα, απλώς με

διαφορά στο χρόνο- όμως το σύστημα με τα φίλτρα, θα μπορεί στο ίδιο διάστημα, να

υποστηρίξει περισσότερα ψάρια.

τώρα που έμαθες οτι υπάρχουν βακτήρια που <τρώνε> νιτρικά και δίνουν άζωτο , πιστεύω ότι δε θα έχεις την απορία και καταλαβαίνεις γιατί μπορείς να έχεις μηδενικά νιτρικά χωρίς μηχανήματα

Συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά κατόπιν αρκετού διαβάσματος, ήθελα να ξεκαθαρίσω

( στο δικό μου μαυλό ) το θέμα.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά όλους για τις απαντήσεις σας.

Φιλικά, Στέλιος ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. :D

Πραγματικά δεν είχα διαβάσει ( ή μου είχε διαφύγει ), ότι υπάρχουν βακτήρια

που μετατρέπουν τα νιτρικά σε άζωτο.

Θεωρούσα μέχρι τώρα ότι τα νιτρικά δεν υπήρχε φυσικός τρόπος να φύγουν από

το ενυδρείο, παρά μόνο με συχνότερες αλλαγές νερού και φυσικά με denitrator.

Για το denitrator είχα ακούσει ότι είναι αμφίβολο το αποτέλεσμα και παράλληλα ότι

απαιτεί συνεχείς ελέγχους και ρυθμίσεις στη ροή του.

Θα μελετήσω διεξοδικά το θέμα και θα αποφασίσω αν θα καταργήσω κάποια από τα φίλτρα

που έχω στο ενυδρείο ( 4 φίλτρα ), αφήνοντας μόνο το βράχο ( 130 κιλά ) να κάνει όλη τη δουλειά

Ευχαριστώ ξανά,

Φιλικά

Στέλιος

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκες στους denitrator...

Αυτόν που χρησιμοποιώ εγώ εδώ και ένα χρόνο είναι με βάση το θειάφι (sulfur denitrator) και έχω άριστα αποτελέσματα.

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη συντήρηση παρά μόνο ένα καθάρισμα στην αντλία που τον τροφοδοτεί και τα σωληνάκια εάν βουλώσουν.

Η όλη διαδικασία ρύθμισής του γίνεται μόνο μια φορά στην αρχή (και εκεί είναι που χρειάζονται προσεκτικά βήματα και υπομονή) και εφόσον ρυθμιστεί απ εκεί και πέρα δουλεύει μόνο του το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Aiolos για την συμπληρωματική πληροφορία !! :D

Επομένως αν στο μέλλον χρειαστώ denitrator, πέρα από τους κλασσικούς θα

ελέγξω και για sulfur denitrator .......

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι μια καλή λύση εφόσον δεν καταφέρεις να έχεις χαμηλά νιτρικά χωρίς τη χρήση "εξαρτημάτων"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πια ειναι τα βακτηρια που τρωνε νιτρικα?

Εδώ είναι 3.

Thiobacillus denitrificans

Micrococcus denitrificans/Paraoccus denitrificans

Pseudomonas

Το πρώτο δεν ζει στο νερό νομίζω.

Δεν ξέρω αν τα άλλα δυο ζουν στα ενυδρεία μας. Το δεύτερο ζει στους 50C άρα το αποκλείουμε και αυτό.

Όπως και να έχει, δεν θα βρεις πληροφορίες σχετικά με το strain των βακτηριδίων που να σε βοηθήσουν με το ενυδρείο. Συνήθως οι βιολόγοι εξετάζουν άλλες πτυχές των βακτηριδίων.

Αυτό που αρκεί να ξέρεις είναι ότι τα βακτηρίδια που σε ενδιαφέρουν ζουν σε συνθήκες υποξίας(ελάχιστο οξυγόνο) και αυτές τις συνθήκες πρέπει να στοχεύσεις αν θέλεις απονιτροποίηση.

Αν πετύχεις συνθήκες ανοξίας τότε τα βακτηρίδια θα κάνουν μεν απονιτροποίση αλλά θα παράξουν και ενώσεις θείου που είναι τοξικές(μυρωδιά κλούβιου αυγού και γραμμές από μαύρη σκόνη στο πάτου του γιαλιού, κάτω από το υπόστρωμα)

Link to comment
Share on other sites

πια ειναι τα βακτηρια που τρωνε νιτρικα?

Για το φίλτρο που σου γράφω παραπάνω, είναι ένας τρόπος μείωσης για τα επίπεδα νιτρικών αλάτων.

Η λειτουργία είναι βασισμένη στη φυσική αρχή της μείωσης από αποικία αναερόβιων βακτηριδίων Thiobacillus denitrificans και Thiomicrospira denitrificans τα οποία υπάρχουν σε όλο τον πλανήτη, όπως και στο νερό των ενυδρείων.

Link to comment
Share on other sites

Για το φίλτρο που σου γράφω παραπάνω, είναι ένας τρόπος μείωσης για τα επίπεδα νιτρικών αλάτων.

Η λειτουργία είναι βασισμένη στη φυσική αρχή της μείωσης από αποικία αναερόβιων βακτηριδίων Thiobacillus denitrificans και Thiomicrospira denitrificans τα οποία υπάρχουν σε όλο τον πλανήτη, όπως και στο νερό των ενυδρείων.

Βαγγέλη να συμπληρώσω ότι σε εμένα μετά την κατάργηση του φίλτρου , αλλά και με παράλληλη αλλαγή του skimmer με ενσωμάτωση άνθρακα και αντιφώσφορου μέσα σε αυτό, τα νιτρικά μειώθηκαν από 20 σε λιγότερα από 5 πλεόν σε διάστημα 20-30 ημερών περίπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας ... αυτό είναι "SantaMonica" ... Είμαι ο εφευρέτης των κάθετων πλυντρίδας φύκια καταρράκτη. Μπορεί να το γνωρίζουν ως «ATS». Είμαι εδώ για να απαντήσει σε ερωτήσεις και να κάνει το νερό σας καθαρό. Σας ευχαριστώ.

--------------------------

Hello... this is "SantaMonica"... I am the inventor of the vertical waterfall algae scrubber. You might know it as "ATS". I am here to answer questions and make your water clean. Thank you.

Έγινε επεξεργασία - SantaMonica
Link to comment
Share on other sites

Με το συγκεκριμένο τύπο φίλτρου ασχολήθηκαν κάποιοι και μάλιστα έχει ανοιχτεί θέμα, αλλά δεν μπόρεσα να το βρω.

Απ μια συζήτηση που είχα κάνει παλιότερα μου είχε πει κάποιος ότι αυτή η διαδικασία δίνει μια κίτρινη απόχρωση στο νερό, πέρα του ότι απαιτείται κάποιος επιπλέον χώρος για όλη αυτή τη κατασκευή, και ίσως αν θα μπορούσε να προσαρμοστεί στο sump.

Στο εμπόριο δεν υπάρχει (απ όσο γνωρίζω) έτοιμο σαν κατασκευή, οπότε θα πρέπει κάποιος να ασχοληθεί και να το κατασκευάσει μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

αν μιλαμε αυστηρα για ψαρια μονο θαλασσινο ενυδρειο και χωρις κοραλια και ασπονδυλα,ισως φανω αιρετικος αλλα δεν βλεπω καποιο προβλημα αν τα νιτρικα μας ειναι πχ 50-60 ....τα ψαρια δεν αντιμετωπιζουν καποιο προβλημα,ισαι ισα που κατα τη γνωμη μου πιστευω πως τα διαφορα βακτηρια που μπορουν να βλαψουν τα ψαρια μας με μολυνσεις δεν μπορουν να επιβιωσουν σε τετοιο περιβαλλον....

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά VS βλαβερών βακτηρίων Ενδιαφέρον ακούγεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν μιλαμε αυστηρα για ψαρια μονο θαλασσινο ενυδρειο και χωρις κοραλια και ασπονδυλα,ισως φανω αιρετικος αλλα δεν βλεπω καποιο προβλημα αν τα νιτρικα μας ειναι πχ 50-60 ....τα ψαρια δεν αντιμετωπιζουν καποιο προβλημα,ισαι ισα που κατα τη γνωμη μου πιστευω πως τα διαφορα βακτηρια που μπορουν να βλαψουν τα ψαρια μας με μολυνσεις δεν μπορουν να επιβιωσουν σε τετοιο περιβαλλον....

Μπορούν Κωστα και για να σου δώσω να καταλάβεις οσο ανεβαίνουν να νιτρικά τοσο αυξάνουν και οι πιθανότητες για βακτηριδιακες μολύνσεις στα ψάρια.Η χαμηλή ποιότητα του νερού ευνοεί ενα μεγάλο εύρος βακτηριδίων καθώς και την άμεση εξάπλωση τους στο ενυδρείο εν αντίθεσή αν το νερό μας έχει καλή ποιότητα με χαμηλά ποσοστά ΝΟ2-NO3.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...