Jump to content

Μονιμό Phμετρο


Recommended Posts

καλημέρα. Θα ήθελα να μου πείτε γνώμες για μόνιμο phμετρο σε γλύκό.

έχω ενα cayman 60 prof με 56lt περίπου καθαρά με εσωτερικό φιλτρο. Προετοιμάζω το νερό με τύρφη σε βαρέλι αλλά μετα από έλεγχο κατάλαβα ότι πρέπει να έχω και τύρφη στο φίλτρο του ενυδρείου για να μου διατηρεί το ph στο 6,5. Μέχρι τώρα έβαζα τύρφη στο φίλτρο, αλλά δεν μπορούσα να ελέγξω το ph γιατί κάθε τόσο έπρεπε να βγάζω τη τύρφη απο το φίλτρο του ενυδρείου για μην πέφτει πολύ το ph, ειδικά ότανείναι καινούρια η τύρφη. Έτσι σκέφτομαι να βάλω ένα μονιμο ph metro και ένα μικρό φιτράκι με μόνο τύρφη έτσι ώστε να το βάζω σε λειτουργία όποτε θέλω εγώ.

Είχα πάρει για πλάκα απο ebay ένα κινέζικο που μερικοί πωλητές λέγανε ότι κάνει για μόνιμο και άλλοι όχι. Εγω το εκανα μόνιμο και σε 1 μήνα το ηλετρόδιο χάλασε. Πήρα τηλέφωνο την hanna για να τους ρωτήσω για το μοντέλο HANNA HI 991401 με κόστος 115 +φπα. Ο υπεύθυνος μου είπε ότι δεν του άρέσει το ηλεκτρόδιο γιατί τους έχουν γυρίσει το μηχάνημα σε 2 μήνες. Μου πρότεινε το ΗΑΝΝΑ ΗΙ 981401 με ίδια τιμή γιατί έχει καλύτερο ηλεκτρόδιο.

Αυτό μου με απασχολεί είναι το παρακάτω.

1) Το manual για το 981401 λέει ότι για το καλιμπράρισμα το ηλεκτρόδιο πρέπει να είναι 4 εκατοστά βυθισμένο. Θα μπορώ εγώ να το χρησιμοποιήσω στο κλειστό ενυδρείο μου το οποίο θα είναι μόνιμα ολόκληρο βυθισμένο?

2) Ξέρει κανείς καμία συσκευσή μόνιμου phμετρου που να έχει το ηλεκτρόδιο μόνιμα βυθισμένο και να έχει βγει αξιόπιστο? Να κρατήσει κανα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω AYTO μόνιμα βυθισμένο στο νερό, μερικούς μήνες και όλα πάνε μια χαρά.

Κι ο ίδιος ο καταστηματάρχης με είχε διαβεβαιώσει οτι το έχει αρκετό καιρό βυθισμένο χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω AYTO μόνιμα βυθισμένο στο νερό, μερικούς μήνες και όλα πάνε μια χαρά.

Κι ο ίδιος ο καταστηματάρχης με είχε διαβεβαιώσει οτι το έχει αρκετό καιρό βυθισμένο χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστώ πολύ. εγώ τελικά βρήκα αυτό το οποίο ειναι και αυτό αμερικάνικο. Εσυ το έχεις ολόκληρο βυθισμένο ή μερικώς?

Σ αυτό που έχω βρει, η εταιρία γράφει ότι πρέπει να είναι 1 ίντσα πάνω απο το νερό και στη συνέχεια γράφει ότι μπορεί να βυθιστεί. Θα στείλω αύριο email στην εταιρία να δω αν χάνει απο τον χρόνο ζωής και πόσο αν είναι βυθισμένο. Ευχαριστώ πάντως. Θα κοιτάξω και αυτό που μου είπες να δω τι χαρακτηριστικά δίνει η εταιρία και ανάλογα αγοράζω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. εγώ τελικά βρήκα αυτό το οποίο ειναι και αυτό αμερικάνικο. Εσυ το έχεις ολόκληρο βυθισμένο ή μερικώς?

Το ηλεκτρόδιο που βρήκες τo pinpoint μπαίνει σε κοντρόλερ και είναι πλήρως βυθιζόμενο

Για pHμετρο ψάχνεις τελικά ή για Ηλεκτρόδιο??

Link to comment
Share on other sites

Κανένα ηλεκτρόδιο δεν πρέπει να είναι ολόκληρο βυθισμένο στο νερό.

Το τμήμα που γίνεται η σύνδεση του ηλεκτροδίου με το καλώδιο πρέπει να είναι εκτός νερού.

Link to comment
Share on other sites

Το ηλεκτρόδιο που βρήκες τo pinpoint μπαίνει σε κοντρόλερ και είναι πλήρως βυθιζόμενο

Για pHμετρο ψάχνεις τελικά ή για Ηλεκτρόδιο??

Ψαχνω ph μετρο αλλα συζητάω για το ηλεκτρόδιο γιατί αυτό κάνει όλη τη δουλειά. Το μηχανάκι απλά λαμβάνει το ηλεκτρικό ρεύμα απο το ηλεκτροδιο και το επεξεργάζεται.

Απο την άλλη σκέφτομαι τα εξής.

1) μπορώ να πάρω μόνο ηλεκτρόδιο και να το συνδέσω στο κινεζικο phmetro. Έχει ΒΝP σύνδεση πανάθεμάτους. Αλλά με απασχολεί ότι είναι κινέζικο!!!!!!!!!!!!!!!!!! και φοβάμαι μη κινεζοποιήσει και το αμερικάνικο ηλεκτρόδιο αν το συνδέσω!!!!!!!!!!!!!!!

2) Να δώσω λεφτά για ένα σοβαρο ολοκληρωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα ηλεκτρόδιο δεν πρέπει να είναι ολόκληρο βυθισμένο στο νερό.

Το τμήμα που γίνεται η σύνδεση του ηλεκτροδίου με το καλώδιο πρέπει να είναι εκτός νερού.

Έτσι όπως το λές μου κάνει και έτσι. έχω περιθώριο μέσα στο καπάκι να βάλω το πάνω μέρο του ηλεκτροδίου.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω ph μετρο αλλα συζητάω για το ηλεκτρόδιο γιατί αυτό κάνει όλη τη δουλειά. Το μηχανάκι απλά λαμβάνει το ηλεκτρικό ρεύμα απο το ηλεκτροδιο και το επεξεργάζεται.

Απο την άλλη σκέφτομαι τα εξής.

1) μπορώ να πάρω μόνο ηλεκτρόδιο και να το συνδέσω στο κινεζικο phmetro. Έχει ΒΝP σύνδεση πανάθεμάτους. Αλλά με απασχολεί ότι είναι κινέζικο!!!!!!!!!!!!!!!!!! και φοβάμαι μη κινεζοποιήσει και το αμερικάνικο ηλεκτρόδιο αν το συνδέσω!!!!!!!!!!!!!!!

Μου αρέσει ο τρόπος που έθεσες τον προβληματισμό σου. Ναι σίγουρα κάτι τέτοιο θα γίνει.

2) Να δώσω λεφτά για ένα σοβαρο ολοκληρωμένο.

Η προσωπική μου άποψη είναι ναι. Έχω μια σοβαρή αλλεργία με τα κινέζικα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω στείλει email και στις 2 εταιρίες και τους ρωτάω αν επηρεάζεται ο χρόνος ζωής και πόσο. Όταν πάρω απάντηση θα σας πω τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρόδια όπως το HANNA HI 1286 (και πολλά άλλα), ή το MILWAUKEE. ή το AMERICAN MARINE είναι κατασκευασμένα για να είναι μόνιμα μέσα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρόδια όπως το HANNA HI 1286 (και πολλά άλλα), ή το MILWAUKEE. ή το AMERICAN MARINE είναι κατασκευασμένα για να είναι μόνιμα μέσα στο νερό.

Ακριβώς όπως το λές. Μου το επιβεβαίωσαν και απο τις 2 εταιρίες. Η MILWAUKEE μου είπε ότι η σύνδεση του ηλεκτροδίου με το καλώδιο πρέπει να είναι έξω απο το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα ηλεκτρόδιο δεν πρέπει να είναι ολόκληρο βυθισμένο στο νερό.

Το τμήμα που γίνεται η σύνδεση του ηλεκτροδίου με το καλώδιο πρέπει να είναι εκτός νερού.

Ακόμα και αν το προτείνει η εταιρία?

Εγώ τι ειπα!! :D

Το Pinpoint ειναι της AMERICAN MARINE

Η ίδια μαμά εταιρία το προτείνει να είναι ολόκληρο βυθισμένο στο νερό

Και για του λόγου το αληθές

http://www.americanmarineusa.com/phmonitor.html

Μάλιστα το προτείνει και για τα υπόλοιπα ηλεκτρόδια της

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν το προτείνει η εταιρία?

Εγώ τι ειπα!! :D

Το Pinpoint ειναι της AMERICAN MARINE

Η ίδια μαμά εταιρία το προτείνει να είναι ολόκληρο βυθισμένο στο νερό

Και για του λόγου το αληθές

http://www.americanmarineusa.com/phmonitor.html

Μάλιστα το προτείνει και για τα υπόλοιπα ηλεκτρόδια της

Αυτό το manual το έχω δεί. ΤΟυς ρώτησα γιατί η μεν american marine γράφει ότι πρέπει να είναι 1 ίντσα το ηλεκτρόδιο στο νερό και μετά λέει ότι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί πλήρως βυθιζόμενο (Probe may be totally submerged if desired). Απλά αυτό το may μου άφηνε υποψίες ότι μειώνεται ο χρόνος ζωής.

Η άλλη εταιρία δεν γράφει στο manual ότι μπορεί να βυθιστεί. Γι αυτό ρώτησα και πάλι ποσο θα μειωθεί ο χρόνος ζωής.

Εγώ πάντως αγόρσα ήδη απο ebay αυτό

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα τελικά ακύρωσα τη παραγγελία. Έχει πολλά αρνητικά feedbacks o πωλητής

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω και τα δύο και το SMS 122 και το ηλεκτρόδιο pinpoint

Ο controller δουλεύει εδώ και 7 χρόνια και το ηλεκτρόδιο 3 (πλήρως βυθισμένο).post-46-1299316416_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα απο Θεσσαλονίκη τελικά.

Έψαχνα καταστήματα στην αθήνα για να το αγοράσω και βρήκα ένα πολύ γνωστό κατάστημα να πουλάει μόνιμο phμετρο της hanna 3 φορές πάνω απο την τιμή που το πουλάει η αντιπροσωπία. 100 Ευρώ η αντιπροσωπία 350+ το κατάστημα. Καλά είναι απερίγραπτοι τελικά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kai το πήρες????

ΔΕν το πήρα. ΄Τρελός είμαι!!!!! :D Να σκάσω 350 Ευρώ....Ένα ενυδρείο κοστίζει τόσο.

Αγορασα το milwaukee sms 122 απο Θεσσαλονίκη 145 Ευρώ. Το βρήκα στο ebay με 100 Ευρώ αλλά ο πωλητής είχε πολλά αρνητικά feedback. Το επόμενο στο ebay ήταν 140 αλλά δεν μου εξασφάλιζε να μου το στείλει σαν δώρο για να γλυτώσω τους δασμούς και το πήρα απο Θεσσαλονίκη στην ίδια τιμή.

Έγινε επεξεργασία - manolis1978
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το milwaukee sms 122 απο Θεσσαλονίκη 145 Ευρώ.

Να ξέρεις οτι το ηλεκτρόδιο της milwaukee σε λίγο καιρό μπορεί να χρειαστεί αντικατάσταση.

Οταν τα "παίξει" βάλε το Pinpoint

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...