Jump to content

Φωτισμος με Led


ΤΟΥΛΚΙΑΣ

Recommended Posts

Tο καινουργιο μου ενυδρειο ειναι εξοπλισμενο με LED αντι για λαμπες.Εχει 7 σετ των 5 led.Hθελα να ρωτησω την γνωμη σας για αυτου του ειδους τον φωτισμο.Σαν φως παντως βγαζουν αφθονο.και φενεται πολυ ομορφο.Βεβαια δεν ξερω κατα ποσο τα led εχουν διαρκεια ζωης και ποσο ακριβα ειναι.Ακουω την αποψη σας.

Εχω βαλει ασπρα και μπλε led 2 σειρες.

Έγινε επεξεργασία - ΤΟΥΛΚΙΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι η νέα "μόδα" στα ενυδρεία...

Είναι μάλλον ακριβά ακόμα, αλλά αν σκεφτείς ότι έχουν μεγάλο χρόνο ζωής και πολύ μικρή κατανάλωση, τότε μάλλον συμφέρουν.

Σαν φωτισμός τώρα, υπάρχουν διάφορες διάσπαρτες πληροφορίες αλλά όχι κάτι συγκεκριμένο ακόμα, καθώς ο πιο πολύς κόσμος ακόμα πειραματίζεται.

Πάντως έχω διαβάσει για κόσμο που κρατάει μέχρι και δύσκολα σκληρά με LED, αλλά νομίζω ότι μάλλον είναι νωρίς ακόμα για να βγάλουμε συμπεράσματα.

Πάντως θέλω να πιστεύω ότι σε κάθε περίπτωση, ένα ποιοτικό φωτιστικό με επώνυμα led που πληρούν προδιαγραφές φάσματος κλπ θα μπορέσει άνετα να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις ενός μέσου ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι η νέα "μόδα" στα ενυδρεία...

Είναι μάλλον ακριβά ακόμα, αλλά αν σκεφτείς ότι έχουν μεγάλο χρόνο ζωής και πολύ μικρή κατανάλωση, τότε μάλλον συμφέρουν.

Σαν φωτισμός τώρα, υπάρχουν διάφορες διάσπαρτες πληροφορίες αλλά όχι κάτι συγκεκριμένο ακόμα, καθώς ο πιο πολύς κόσμος ακόμα πειραματίζεται.

Πάντως έχω διαβάσει για κόσμο που κρατάει μέχρι και δύσκολα σκληρά με LED, αλλά νομίζω ότι μάλλον είναι νωρίς ακόμα για να βγάλουμε συμπεράσματα.

Πάντως θέλω να πιστεύω ότι σε κάθε περίπτωση, ένα ποιοτικό φωτιστικό με επώνυμα led που πληρούν προδιαγραφές φάσματος κλπ θα μπορέσει άνετα να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις ενός μέσου ενυδρείου.

Aρα για τις δικες μου κιχλιδουλες τα LED θα τους ειναι κουτι.Παντως απο φως αλλο τιποτα.και πολυ ομορφη κατασκευη.δεν πιανουν χωρο καθολου.

Link to comment
Share on other sites

ledοταινια έχεις βαλει ή λάμπες led...?

ήταν μεγάλο το κοστος? γτ..ενδιαφερομαι και εγω.! :D

οχι δεν ειναι ledoταινια,ειναι ενα λεπτο τετραγωνακη με 5 led κολλημενα απανω τουκαι κατα μηκος του καπακιου ειναι σε σειρα 7 τετοια κουτακια.τωρα για κοστος...κοιτα το ενυδρειο το πηρα απο το pet shop expert στην Ποντου.120 λιτρα με θερμοστατη και ενα εσωτερικο φιλτρακη 150 ευρω.83*35*45.Λογικα ομως δεν θα ειναι ακριβα

Link to comment
Share on other sites

ναι, εγω σκευτομαι να βαλω ledotenia που εχω ακουσει οτι ειναι φθηνή..

και το δικό σου παντός καλο ακούγεται!! :D

Link to comment
Share on other sites

ναι, εγω σκευτομαι να βαλω ledotenia που εχω ακουσει οτι ειναι φθηνή..

και το δικό σου παντός καλο ακούγεται!! :D

δν εχει την ιδια αποδοση να ξες

ειναι μια καλη λυση φυσικα

Link to comment
Share on other sites

οι λεντοτενίες είναι καθαρά για εμφανιση. Η αποδοση τους πέφτει με το περασμα του χρόνου και τα lumen που βγάζουν είναι πολυ λιγα.

Οσες φορες είδα φθηνή λεντοταινία τα παραπάνο ηταν standar.

Link to comment
Share on other sites

οι λεντοτενίες είναι καθαρά για εμφανιση. Η αποδοση τους πέφτει με το περασμα του χρόνου και τα lumen που βγάζουν είναι πολυ λιγα.

Οσες φορες είδα φθηνή λεντοταινία τα παραπάνο ηταν standar.

Oπως τα λεει ο φιλος ειναι.πεφτει η αποδοση τους.και δεν ξερω απο στεγανωτητα και αντοχη στην υγρασια τι λενε

Link to comment
Share on other sites

Oπως τα λεει ο φιλος ειναι.πεφτει η αποδοση τους.και δεν ξερω απο στεγανωτητα και αντοχη στην υγρασια τι λενε

Υπάρχουν αδιαβροχες αλλα είναι ακόμη χειροτερες. Οσο "καλυτερο/φωτεινό" το led τοσο μεγαλυτερη θερμοτητα παράγει, οπότε η στεγανοποίηση του θα πρέπει να ανεβάσει το κόστος χρησιμοποιόντας υλικά για να διαχεουν την θερμότητα πχ αλουμίνιο. + μόνωση UP UP UP η τιμούλα. Φτηνο και καλό πραγμα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. ότι πληρωνεις πέρνεις

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αδιαβροχες αλλα είναι ακόμη χειροτερες. Οσο "καλυτερο/φωτεινό" το led τοσο μεγαλυτερη θερμοτητα παράγει, οπότε η στεγανοποίηση του θα πρέπει να ανεβάσει το κόστος χρησιμοποιόντας υλικά για να διαχεουν την θερμότητα πχ αλουμίνιο. + μόνωση UP UP UP η τιμούλα. Φτηνο και καλό πραγμα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. ότι πληρωνεις πέρνεις

:D

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αδιαβροχες αλλα είναι ακόμη χειροτερες. Οσο "καλυτερο/φωτεινό" το led τοσο μεγαλυτερη θερμοτητα παράγει, οπότε η στεγανοποίηση του θα πρέπει να ανεβάσει το κόστος χρησιμοποιόντας υλικά για να διαχεουν την θερμότητα πχ αλουμίνιο. + μόνωση UP UP UP η τιμούλα. Φτηνο και καλό πραγμα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. ότι πληρωνεις πέρνεις

κανόνας :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια μια που συζητάτε για led ηθλα να ρωτήσω κατι. σκεφτομαι να βαλω led για φωτισμό στο ενυδρειο μου!!!Επειδη θα βάλω ζωντανα φυτά υπάρχει περίπτωση να εχω προβλημα με την αναπτυξη τους?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ενας φιλος πηρε ενα ενυδρειο και δεν εχει φως στο καπακι, ειναι μικρο ενυδρειο 15 λιτρα και θα το κανει μονο με φυτα για να το βαλει στο γραφειο του....σκεφτηκε και εκεινος να βαλει στο καπακι ledακια για φως αλλα πως θα ξερουμε ποια ειναι τα σωστα για να βαλει με το σωστο φασμα κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Στρατηγέ μου ακόμα είναι στο ψαξιμο όλη η φάση με τα λεντ και τα φυτα...

Οσους ξερω που έχουν πειραματιστεί δεν εμειναν παραπονεμένοι ...

Απο τερμα φτηνά του ebay μεχρι και ακριβα...

Παιξτε - πειραματιστείτε και θα "δείξει"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...