Jump to content

Recommended Posts

Τα σκληρά καφετί πραματάκια είναι Vermetid Snails

Ακίνδυνα, αλλά μπορεί να γίνουν ενοχλητικά καθώς αφήνουν ίνες σαν ιστούς αράχνης και μπορεί να ενοχλήσουν κάποιο κοράλι

Link to comment
Share on other sites

Τα σκληρά καφετί πραματάκια είναι Vermetid Snails

Ακίνδυνα, αλλά μπορεί να γίνουν ενοχλητικά καθώς αφήνουν ίνες σαν ιστούς αράχνης και μπορεί να ενοχλήσουν κάποιο κοράλι

Χρειαζεται να τα απομακρυνω?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, αυτό που φαίνεται να βγαίνει από μέσα τους δεν ξέρω τι είναι. Μπορεί να είναι το σαλιγκάρι, αλλά μπορεί να είναι και κάτι άλλο. Σε μένα δεν εμφανίζεται τίποτα να βγαίνει εκτός από τους ιστούς.

Τώρα για τα σαλιγκαράκια, εγώ έχω σκοπό να τα αφαιρέσω, απλά ψάχνω για κάτι να μπορέσω να τα σπάσω χωρίς να πειράξω το βράχο. Το νού σου ότι πρέπει να σπάσει μέχρι χαμηλά που βρίσκεται το ζωάκι, και όχι μόνο το κομμάτι του κελύφους που εξέχει.

Μια λίγο πιο βάρβαρη τεχνική που χρησιμοποιείται είναι να τους καλύψεις την τρύπα με κόλλα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, αυτό που φαίνεται να βγαίνει από μέσα τους δεν ξέρω τι είναι. Μπορεί να είναι το σαλιγκάρι, αλλά μπορεί να είναι και κάτι άλλο. Σε μένα δεν εμφανίζεται τίποτα να βγαίνει εκτός από τους ιστούς.

Τώρα για τα σαλιγκαράκια, εγώ έχω σκοπό να τα αφαιρέσω, απλά ψάχνω για κάτι να μπορέσω να τα σπάσω χωρίς να πειράξω το βράχο. Το νού σου ότι πρέπει να σπάσει μέχρι χαμηλά που βρίσκεται το ζωάκι, και όχι μόνο το κομμάτι του κελύφους που εξέχει.

Μια λίγο πιο βάρβαρη τεχνική που χρησιμοποιείται είναι να τους καλύψεις την τρύπα με κόλλα.

οκ σ ευχαριστω περιμενω και τις γνωμες αλλων μπας και γνωριζουν τι ειναι αυτο που βγαινει

Link to comment
Share on other sites

Aptaisia ειναι αυτα στην φωτο? :D

Απο την φωτο σου δεν μπορω να διακρινω πολυ καλα τι ειναι.Πιο πολυ για μικρους σπυρογραφους τους κανω.Παρε ενα σουβλακι(μονο το ξυλαρακι χωρις το κρεας :D )κ ακουμπα το ελαφρα.Αν δεις οτι ο δισκος που εχει μπαινει μεσα τοτε ειναι σπυρογραφος.

Link to comment
Share on other sites

Απο την φωτο σου δεν μπορω να διακρινω πολυ καλα τι ειναι.Πιο πολυ για μικρους σπυρογραφους τους κανω.Παρε ενα σουβλακι(μονο το ξυλαρακι χωρις το κρεας :D )κ ακουμπα το ελαφρα.Αν δεις οτι ο δισκος που εχει μπαινει μεσα τοτε ειναι σπυρογραφος.

Παω να το κανω και θα ενημερωσω!! :D

Link to comment
Share on other sites

Απο την φωτο σου δεν μπορω να διακρινω πολυ καλα τι ειναι.Πιο πολυ για μικρους σπυρογραφους τους κανω.Παρε ενα σουβλακι(μονο το ξυλαρακι χωρις το κρεας :D )κ ακουμπα το ελαφρα.Αν δεις οτι ο δισκος που εχει μπαινει μεσα τοτε ειναι σπυρογραφος.

Εγινε ειναι σπυρογραφος :D θελει να προσεξω τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να μη ανοιξω καινουργιο θεμα για αυτο γραφω εδω μηπως ξερει κανεις τι ειναι αυτο μεσα στην τρυπα?δυστηχως καλυτερα φωτογραφια ειναι πολυ δυσκολο να βγει λογο του μερους που βρισκεται

post-17612-1299950031_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Feather-Duster Worm αλλά περίμενε και κανέναν άλλον γιατί στα αλάτια είμαι παντελώς άσχετος :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό στη φωτογραφία είναι 99% aiptasia

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις και άλλες..."αντιμετωπίσιμες" καταστάσεις και όχι μόνο για τις aiptsia.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...silver+red+list

Link to comment
Share on other sites

Οι γαρίδες δεν είναι απαραίτητο ν αρχίσουν να κάνουν δουλειά από την πρώτη μέρα... θέλουν τον χρόνο τους.

Να ξέρεις αν υπάρχει τροφή στο ενυδρείο πέφτουν σ αυτήν με τα μούτρα και αγνοούν τις aiptasia

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Παρατηρησα στο βραχο κατι οργανισμους που δεν ειμαι σιγουρος εαν ειναι aptaisia ή feather duster. Ειναι ακομα πολυ μικροι για να τους βγαλω φωτογραφια. Ειναι λευκοι και εμφανιζονται μονο το βραδυ αφου σβησω φωτα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...