Jump to content

Ντιμάρισμα Τ5 λαμπών


Hlias85

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Υπαρχει τροπος να μπορεσω να ελενξω την ενταση του φωτισμου μου με ενα διακοπτη?Επειδη εχω προβλημα με μαυρη και πρασινη αλγη και υποπτευομαι τον φωτισμο θελω να κανω το εξης.Να συνδεσω ενα διακοπτη στο dim ballast που εχω και να μειωσω τον φωτισμο στις λαμπες.Ρωτησα ενα μαγαζι με ηλεκτρικα και μου ειπαν οτι οι T5 δεν ντιμαρονται.Το εχει δικιμασει καποιος? :D

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και dimmάρονται οι Τ5. Απλά θέλεις ballast που να υποστηρίζει ανάλογη λειτουργία.

Πριν δοκιμάσεις αυτό, ίσως να ελέγξεις τις λάμπες σου? Έχουν φάσμα που ευννοεί τα φυτά και όχι την άλγη?

Τέτοιο παράδειγμα είναι για παράδειγμα η grolux της Silvania η οποία είναι φοβερή λάμπα.

Από την άλλη, απλές λάμπες όπως πχ η απλή daylight είναι πρακτικά τροφή για άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο λαμπες της aqua medic.Το ξερω για την grolux αλλα δεν μπορω να την βρω.Το μπαλλαστ το ειχα παρει για να φταιξω συστημα ανατολης δυσης το οποιο και δεν εφτιαξα.Ειναι απο αυτα που εχουν 0-10 v.Κανει για να φτιαξω αυτο που θελω?Και αν ναι πως?Με ενα απλο διακοπτη που χρησιμοποιουν οι λαμπες για τα σπιτια?

Link to comment
Share on other sites

Ti θές να φτιάξεις?

Ανατολή/Δύση?

Ή απλά να ρίξεις λίγο την ένταση μόνιμα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ανατολη δυση.Να ριξω την ενταση με ενα διακοπτη οπως κανουμε και στα σπιτια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα χαμηλού κόστους Dimmable timer της Aqualight... κάπου στα 50 ευρώ + 50 για το dimmable ballast.

Το δουλεύω στο θαλασσινό μου και έχω πολύ καλά αποτελέσματα ανατολής δύσης.

Link to comment
Share on other sites

γινεται με μπουτον. εκει που λεει 1-10 βολτ βαζεις ενα μουτον. οταν το πατας αναβει, οταν το ξαναπατας σβηνει. αν το κρατησεις πατημενο κανει το ντιμαρισμα και το πας εκει που θες.

Link to comment
Share on other sites

ναι ενα απλο μπουτον.. σαν αυτα που εχουν οι πολυκατικιες που πατας και αναβουν τα φωτα και μετα σβηνουν απο μονα τους. απλο μουτον πες τους. οτι χρειαστεις απο συνδεσμολογια πες μου.. αν και το εχει αναλυτικα επανω.. αλλα οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

γινεται με μπουτον. εκει που λεει 1-10 βολτ βαζεις ενα μουτον. οταν το πατας αναβει, οταν το ξαναπατας σβηνει. αν το κρατησεις πατημενο κανει το ντιμαρισμα και το πας εκει που θες.

Μάλλον κάνεις λάθος. Το απλό μπουτόν είναι για τα DALI και όχι για τα 1 - 10 V. Αυτά θέλουν ένα ειδικό dimmer, που υπάρχει στα ηλεκτρολογικά μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάνεις λάθος. Το απλό μπουτόν είναι για τα DALI και όχι για τα 1 - 10 V. Αυτά θέλουν ένα ειδικό dimmer, που υπάρχει στα ηλεκτρολογικά μαγαζιά.

Δηλαδη με ενα απλο μπουτον που πηρα δεν γινεται;Βαζω και δυο φωτο η μια ειναι απο το μπουτον

και η αλλη του ηλεκτρονικου μπαλαστ.post-10249-1299332191_thumb.jpg post-10249-1299332400_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και για την ιστορια να προσθεσω οτι τελιικα το ντιμαρισμα με το μπουτον γινεται. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

δηλαδη θελουμε ενα ηλεκτρονικο μπαλαστ και ενα μπουτον?

καταργουμε το μπαλαστ που εχει ηδη το φωτιστικο? και βαζουμε αυτο στην θεση του?

λιγο πιο λιανα μπερδευτικα :P:rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δηλαδη θελουμε ενα ηλεκτρονικο μπαλαστ και ενα μπουτον?

καταργουμε το μπαλαστ που εχει ηδη το φωτιστικο? και βαζουμε αυτο στην θεση του?

λιγο πιο λιανα μπερδευτικα :thumbup::blush:

+1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...