Jump to content

κατι το παραξενο...


Recommended Posts

θελω να σας αναφερω 2 ιστοριες οι οποιοες μοθ ξενισαν το ενδιαφερον κ να μου πειτε την γνωμη σας... πριν απο 4 χρονια αγορασα το πρωτο μου χρυσοψαρο σε γυαλα 8 λιτρων ενα black moor..ο πετσοπας αλλα και φιλοι που ειχαν ψαρακια με γυαλες οτι το πολυ θα ζησει 1,5 χρονο το ψαρακι μου και με αυτα που εχω διαβασει εγω τωρα αυτο καταλαβαινω...ομως επειδη εμενα σ ενα χωριο και ειχε μαι πηγη εκει ειχα την ιδεα να βαζω νερο απο εκει στην γυαλα..κανοντας αλλαγες περιπου καθε 20 μερες..για να καταληξω το ψαρακι εζησε κατι περισσοτερο απο 3 χρονια..πεθανε απο δικο μου λαθος ομως :D ... δεν ειναι παραξενο αυτο?? μηπως το νερο απο πηγες ειναι το καταλληλο και εχει τα καταλληλα βακτηρια??

η αλλη ιστοριουλα που εχω να σας πω ειναι οτι στην καλαματα οπου διαμενω υπαρχει ενα παρκο (του οσε για οσους ξερουν ) εκει πριν καποια χρονια ειχε ενοιξει μια καφετερια κ ειχε ενα σιντριβανι οπου ειχαν βαλει μεσα καποια χρυσοψαρα..τελος παντων μετα απο λιγα χρονια εκλεισε αυτη η καφετερια ετσι τα ψαρια εμειναν εκει..πριν απο καποιες μερες παιρνοντας απο κει ριχνοντας μια ματια στο σιντριβανι ειδα 2 χρυσοψαρα αμεσως μου ηρθε η εικονα ( περιπου 3-4 χρονια πριν με τα μικρα ψαρια μεσα ) τωρα εχουν μεινει 2 τα οποια ειναι γυρω στα 8-10 εκατοστα..το παραξενο ειναι οτι ζουν κ μεγαλωσαν μες την βρωμα κυριολεκτικα( μεσ στο συντριβανι υπαρχουν αποτσιγαρα, σκουπιδια, πλαστικα μπουκαλια κ σακουλες και πετρες) πωσ ζουν αυτα τα χρυσοψαρα??? πως επιζησαν???

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσουμε εδώ φίλε gorgio ότι το ότι επιζεί ένα ψάρι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ζει καλά. Τα χρυσόψαρα είναι γνωστό ότι είναι "ανθεκτικά" ψάρια και συχνά δεν τους δίνεται η απαραίτητη φροντίδα. Ο κόσμος βλέπει ότι ζουν, δεν ψοφάνε και θεωρεί ότι όλα καλά. Όμως δεν είναι έτσι.

Αν παρατηρήσεις χρυσόψαρα που ζουν σε κατάλληλα προσεγμένα περιβάλλοντα θα δεις άλλες συμπεριφορές (ζευγάρωμα, γέννες κλπ), άλλα χρώματα πιο ζωηρά και διαφορετική διάθεση. Τότε θα καταλάβεις τι διαφορά του "ζει" από το "ζει όπως πρέπει" και θα θες και εσύ όλα τα ψάρια να διατηρούνταν σε περιβάλλοντα όπως θα έπρεπε! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...