Jump to content

Κάτι σαν λάδι


jimn

Recommended Posts

Κάτι σαν λάδι-φιλμ επιπλέει τις τελευταίες μέρες στην επιφάνεια του μικρού ενυδρείου.Είναι άλγη αυτό και πώς φεύγει?Το φίλτρο είναι με spraybar,αν τα γυρίσω προς την επιφάνεια φένεται να "σπάει" κατά κάποιο τρόπο,αλλά δημηουργείται χαμός μέσα στο ενυδρείο(20λίτρα).

Link to comment
Share on other sites

μηπως είναι πρωτεΐνη απο την τροφή;

Link to comment
Share on other sites

μηπως είναι πρωτεΐνη απο την τροφή;

Δεν νομίζω γιατί έιναι σε όλη την επιφάνεια και μέσα έχω μόνο red cherry και ένα πλάτυ

Link to comment
Share on other sites

Δώσε λίγο ανατάραξη στην επιφάνεια και θα καθαρίσει ,

(Άλλαξε και την τροφή που ρίχνεις,

μπορεί να έχει ένα μέρος της ευθύνης για την δημιουργία του φιλμ… :D )

Link to comment
Share on other sites

είναι ένα στρώμα πρωτεϊνών που σχηματίζεται στην επιφάνεια από την ελλιπή ανατάραξη, μην το αφήνεις γιατί εμποδίζει σε κάποιο βαθμό και την ανταλλαγή αερίων από και προς το ενυδρείο με συνέπειες για τα ψάρια μας.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σαν λάδι-φιλμ επιπλέει τις τελευταίες μέρες στην επιφάνεια του μικρού ενυδρείου.Είναι άλγη αυτό και πώς φεύγει?Το φίλτρο είναι με spraybar,αν τα γυρίσω προς την επιφάνεια φένεται να "σπάει" κατά κάποιο τρόπο,αλλά δημηουργείται χαμός μέσα στο ενυδρείο(20λίτρα).

Δοκίμασε να το τραβήξεις με χαρτί κουζίνας (θα φύγει) και μετά μας λές και το χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το τραβήξεις με χαρτί κουζίνας (θα φύγει) και μετά μας λές και το χρώμα.

Το τραβάω με το χαρτί (κανω κίνηση σαν να το σκουπίζω)και αυτό απλά διασπάται και δεν φεύγει

Link to comment
Share on other sites

+1 στην αναταραξη της επιφανειας. :D

Link to comment
Share on other sites

Το τραβάω με το χαρτί (κανω κίνηση σαν να το σκουπίζω)και αυτό απλά διασπάται και δεν φεύγει

Είναι σαν αυτό?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=57312&hl=

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς,γύρισα το spraybar του φίλτρου για να κάνει ανατάραξη στην επιφάνεια και περιμένω να δω, και μια φωτογραφία για να μου πεις αν είναι οκ.

IMG_4011.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω απο αυτο απαλαχθηκα οταν εβαλα μια παραπανω εισοδο του φιλτρου η οποια τραβα νερο επιφανειας και το καθαριζει. αυτο το εκανα ουτος ή αλλος γιατι ειναι ανοιχτο ενυδρειο και μαζευει τα παντα...

Link to comment
Share on other sites

Από το πρωί έχω γυρίσει το φίλτρο να χτυπάει στην επιφάνεια αλλά το μόνο που βλέπω είναι αυτό το " φίλμ "να γυρνάει γύρω- γύρω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...