Jump to content

Πρόβλημα με μονομάχο


Penny

Recommended Posts

Γειά σας,

έχω ένα πρόβλημα με τον μονομάχο μου είναι λίγο ληθαργικός απο χθες.

Του είχα αλλάξει νερό προχθές και έκανα το λάθος να του αλλάξω το νερό μια μέρα παραπάνω απο το κανονικό και το βλέπω έτσι. Σήμερα είναι κάπως χειρότερα. Είναι πιο πολύ ληθαργικό και όταν με βλέπει μετά απο λίγο ξυπνάει κ μου κάνει χορευτικά. Όρεξη έχει και τρώει.

Ηγυάλα του είναι 5λιτρη και έκανα τεστ νερού και βρήκα:

GH 180

KH 120

pH 6.5

NO2 3

NO2 40

Του άλλαξα νερό σήμερα μετά τις τιμές που βρήκα κ δεν ξέρω τώρα τι παίζει. Είναι ακόμα νωθρό κ ξυπνάει όταν μασ βλέπει. Να κάνω ολική αλλαγή νερού; Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

εχεις φιλτρο ?

ποσο τον ταϊζεις ?

οι τιμες των ΝΟ2 ειναι απαγορευτικες !

κανε μεγαλη αλλαγη νερου προετοιμασμενο με αντιχλωριο και βακτηρια και ταϊζε λιγο καθε 2 μερες!!!!

λογικα θα εχεις διαβασει εδω οτι τα 5λιτρα ειναι λιγα ειδικα αν δεν εχεις εμπειρια με αυτα τα ψαρακια

Έγινε επεξεργασία - she'sinpanties
Link to comment
Share on other sites

εχεις φιλτρο ?

ποσο τον ταϊζεις ?

οι τιμες των ΝΟ2 ειναι απαγορευτικες !

κανε μεγαλη αλλαγη νερου προετοιμασμενο με αντιχλωριο και βακτηρια και ταϊζε λιγο καθε 2 μερες!!!!

λογικα θα εχεις διαβασει εδω οτι τα 5λιτρα ειναι λιγα ειδικα αν δεν εχεις εμπειρια με αυτα τα ψαρακια

Φίλτρο δεν έχω.

Το διαιτολόγιο του είανι το εξής: 2-3 bloodworms το πρωί και 2-3 πέλετς το απόγευμα.

Η αλλαγή του νερού που έκανα σήμερα είναι περίπου 70-75%

Να ξανακάνω πάλι σήμερα κ που να βρώ τα βακτήρια;

Link to comment
Share on other sites

οχι μην κανεις αλλη αλλαγη νερου σημερα .κανε μετα απο 2 μερες

μην ταϊζεις καλυτερα 2 φορες

πρεπει οπωσδηποτε να παρεις ενα ενυδρειακι 10λ τουλαχιστον με φιλτρο

μετρησεις με τι κανεις ? εχεις τεστ για ΝΗ3/ΝΗ4 ?

μπορεις να παρεις απο καποιο πετ σοπ sera safe start που ειναι ετοιμα βακτηρια και να ριξεις συνιστωμενη ποσοτητα.

νερο βρυσης βαζεις ? μου φαινεται πολυ περιεργο το PH6,5

Link to comment
Share on other sites

οχι μην κανεις αλλη αλλαγη νερου σημερα .κανε μετα απο 2 μερες

μην ταϊζεις καλυτερα 2 φορες

πρεπει οπωσδηποτε να παρεις ενα ενυδρειακι 10λ τουλαχιστον με φιλτρο

μετρησεις με τι κανεις ? εχεις τεστ για ΝΗ3/ΝΗ4 ?

μπορεις να παρεις απο καποιο πετ σοπ sera safe start που ειναι ετοιμα βακτηρια και να ριξεις συνιστωμενη ποσοτητα.

νερο βρυσης βαζεις ? μου φαινεται πολυ περιεργο το PH6,5

Χρειάζομαι αν γίνεται να έχω τις σωστές τιμές του νερού για όλα αυτά που έγραψα (KH, GH κλπ) για να ξέρω και εγώ.

Μετρήσεις κάνω με το 5 in 1aquarium test strips της API.

GH 120

KH 180

pH 6.5

NO2 1

NO3 20

Το νερό που βάζω είναι βρύσης και βάζω το stress coat της API.

Πόσο πρπ να είναι το pH? Δεν έχω τεστ για αμμωνία.

Να μη κάνω άλλη αλλαγή δλδ σήμερα..... Πώς θα φύγει απο τον λήθαργο;

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

καλυτερα να παρεις υγρα τεστ που ειναι τα πιο αξιοπιστα

απλα μου φαινεται περιεργο το PH 6.5 αφου στην Αθηνα κυμαινεται 7.5-8

η αμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 πρεπει να ειναι 0 καθως και τα ΝΟ2 τα ΝΟ3 <50

χωρις μετρησεις αμωνιας δεν μπορουμε να ξερουμε παντως ειναι ανησυχητικο που ειναι ΝΟ2 =1

ταϊζε λιγο καθε 2 μερες και παρε τεστακια υγρα αμωνιας

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323429

καλυτερα να παρεις υγρα τεστ που ειναι τα πιο αξιοπιστα

απλα μου φαινεται περιεργο το PH 6.5 αφου στην Αθηνα κυμαινεται 7.5-8

η αμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 πρεπει να ειναι 0 καθως και τα ΝΟ2 τα ΝΟ3 <50

χωρις μετρησεις αμωνιας δεν μπορουμε να ξερουμε παντως ειναι ανησυχητικο που ειναι ΝΟ2 =1

ταϊζε λιγο καθε 2 μερες και παρε τεστακια υγρα αμωνιας

Οκ έχω ήδη υγρά τεστ των στοιχείων που προανέφερα και θα πάρω και αμμωνίας.

Σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

βασικα τα 5 in 1aquarium test strips που εχεις δεν ειναι υγρα !

κοιτα να δεις τι θα κανεις και με ενα ενυδρειακι 10-20λ. να εχει και φιλτρο.

ελπιζω να απαντησει και καποιος εμπειρος για μονομαχους και να σου δωσει μια λυση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε γυάλα δεν θα έμπαινα σε αυτήν την διαδικασία καν να βάζω βακτήρια κλπ... Φαίνεται βέβαια ότι ασχολείσαι με το ψαράκι σου και νοιάζεσαι κι αυτό είναι πολύ καλό! Μία ωραία και οικονομική λύση την οποία ακολούθησα κι εγώ με ένα μονομάχο θα σου στείλω σε πμ (για να μην φανεί σαν διαφήμιση) εφόσον σκεφτείς να του πάρεις ενυδρείο. Τώρα στη γυάλα θα έκανα κάθε μέρα αλλαγή νερού περί του 1 λίτρου με σωληνάκι να μαζεύει και τις ακαθαρσίες από τον βυθό. Ευθύνονται και αυτές για την αμμωνία. Επίσης έλεγξε και την θερμοκρασία του μονομάχου. Αν είναι κάτω του 24 κρυώνει...καθώς είναι ψάρι τροπικό.

Έγινε επεξεργασία - chrisazre
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε γυάλα δεν θα έμπαινα σε αυτήν την διαδικασία καν να βάζω βακτήρια κλπ... Φαίνεται βέβαια ότι ασχολείσαι με το ψαράκι σου και νοιάζεσαι κι αυτό είναι πολύ καλό! Μία ωραία και οικονομική λύση την οποία ακολούθησα κι εγώ με ένα μονομάχο είναι αυτή εφόσον σκεφτείς να του πάρεις ενυδρείο. Τώρα στη γυάλα θα έκανα κάθε μέρα αλλαγή νερού περί του 1 λίτρου με σωληνάκι να μαζεύει και τις ακαθαρσίες από τον βυθό. Ευθύνονται και αυτές για την αμμωνία. Επίσης έλεγξε και την θερμοκρασία του μονομάχου. Αν είναι κάτω του 24 κρυώνει...καθώς είναι ψάρι τροπικό.

:D οντως η ληθαργικη συμπεριφορα μπορει να οφειλεται και στη χαμηλη θερμοκρασια ?

ps. το ενυδρειακι που εχεις τι λαμπα εχει ? :D

Link to comment
Share on other sites

:D οντως η ληθαργικη συμπεριφορα μπορει να οφειλεται και στη χαμηλη θερμοκρασια ?

ps. το ενυδρειακι που εχεις τι λαμπα εχει ? :D

18 W :D

Αν έχεις διάθεση ρίξε μια ματιά εδώ που το έκανα παρουσίαση. Είναι μονομάχος που ζούσε σε μια γυάλα 4 λίτρων και είχε αρχίσει να μαραίνεται. Τώρα όμως μέχρι και καινούριες ουρές έβγαλε :D

Link to comment
Share on other sites

18 W :D

Αν έχεις διάθεση ρίξε μια ματιά εδώ που το έκανα παρουσίαση. Είναι μονομάχος που ζούσε σε μια γυάλα 4 λίτρων και είχε αρχίσει να μαραίνεται. Τώρα όμως μέχρι και καινούριες ουρές έβγαλε :D

:D εγραψα εκει για να μην χαλαμε το θεμα της penny

Έγινε επεξεργασία - she'sinpanties
Link to comment
Share on other sites

:D εγραψα εκει για να μην χαλαμε το θεμα της penny

:D

Καλή επιτυχία penny με τον μονομάχο σου! Να ξέρεις πάντως ότι είναι ψάρια πολύ ανθεκτικά σε αντίξοες συνθήκες, αρκεί βέβαια να μην το παραξιλώσουμε κι εμείς ...

Link to comment
Share on other sites

Όπως προαναφέρθηκε η αμμωνία και τα νιτρώδη πρέπει να είναι μηδενικά.

Η αλλαγές νερού πρέπει να γίνονται ΠΑΝΤΑ με χρήση αντιχλωρίου, εφόσον έχει προετοιμαστεί πρώτα για καμιά ώρα.

Θερμοστάτη και θερμόμετρο έχεις? Σε τι θερμοκρασία είναι το νερό σου?

Μία φωτογραφία του συστήματός σου θα βοηθούσε ώστε να πάρουμε καλύτερη εικόνα και να σου πούμε 2-3 πραγματάκι παραπάνω.

Τα υγρά τεστ τα θεωρώ περιττά στη συγκεκριμένη περίπτωση... Και με τα sticks κάνουμε τη δουλειά που θέλουμε κι ας μην έχουμε ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

Όπως προαναφέρθηκε η αμμωνία και τα νιτρώδη πρέπει να είναι μηδενικά.

Η αλλαγές νερού πρέπει να γίνονται ΠΑΝΤΑ με χρήση αντιχλωρίου, εφόσον έχει προετοιμαστεί πρώτα για καμιά ώρα.

Θερμοστάτη και θερμόμετρο έχεις? Σε τι θερμοκρασία είναι το νερό σου?

Μία φωτογραφία του συστήματός σου θα βοηθούσε ώστε να πάρουμε καλύτερη εικόνα και να σου πούμε 2-3 πραγματάκι παραπάνω.

Τα υγρά τεστ τα θεωρώ περιττά στη συγκεκριμένη περίπτωση... Και με τα sticks κάνουμε τη δουλειά που θέλουμε κι ας μην έχουμε ακρίβεια.

Σας ευχαριστώ παιδιά.

Η θερμοκρασία του νερού του είναι 24C

Δεν έχω όμως θερμαντήρα με θερμοστάτη απ'ότι μου είπαν είναι μικρή η γυάλα για κάτι τέτοιο.

Δλδ απο 10λιτρο καλύτερα να πάρω 20λιτρο ε;

Στεναχωριέμαι για το ψαράκι μου ελπίζω να γίνει καλά....... :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά.

Η θερμοκρασία του νερού του είναι 24C

Δεν έχω όμως θερμαντήρα με θερμοστάτη απ'ότι μου είπαν είναι μικρή η γυάλα για κάτι τέτοιο.

Δλδ απο 10λιτρο καλύτερα να πάρω 20λιτρο ε;

Στεναχωριέμαι για το ψαράκι μου ελπίζω να γίνει καλά....... :D

Η θερμοκρασία να είναι 26

με 20 λ είσαι cool :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...