Jump to content

Μάλλον ΒΒΑ


Recommended Posts

http://profile.imageshack.us/user/manolis1978/

Καλησπέρα σας. Αντιμετωπίζω πρόβλημα άλγης. Στο παραπάνω link είναι οι φωτογραφίες. Η άλγη είναι μόνο στην είσοδο του φίλτρου και μάλλον και στην ανούμπια. Μάλλον ήταν ββα γιατί ήταν σαν μαυρη-γριζα τρίχα. Σε μερικές φωτογραφίες φαίνεται ότι υπάρχουν ακόμα 2-3 φουντίτσες περιμετρικά της εισόδου. Ηταν γεμάτη η είσοδος του φίλτρου και μετά απο χρήση flourish excel κοντά στον μήνα με υπερδοσολογία έχει φτάσει σαυτό το στάδιο που φαίνονται οι φωτογραφίες. Σαν χώμα. Έχει βελτιωθεί αρκετα η κατάσταση γιατί μερικές τρύπες απο την είσοδο του φίλτρου έχουν ψιλοκαθαρίσει. Πρέπει να τονίζω ότι η άλγη στην αρχική της μορφή ήταν μόνο στην είσοδο του φίλτρου τουλάχιστον 6 μήνες χωρίς να εξαπλωθεί. Το φίλτρο ήταν σε τέτοια θέση που δεν μπορουσα να δω τι άλγη ήταν. Επειδή πριν 1 μήνα άλλαξα θέση στο φίλτρο είδα ότι ήταν μάλλον ββα

Έχω cayman 60 με καθαρα 56 lt. Στοιχεία ενυδρείου

ΚΗ = 2-3

gΗ = 3-4

Ph = 6.3

NO3 = 1

NO2 = 0

NH3/NH4 = 0.5

PO4 = 0.7

7,5 ώρες φως.

Δεν έχω CO2. με προετοιμασία σε βαρέλι με τύρφη φτιάχνω το νερό.

Έχω μια anubia και μια Cryptocoryne wendtii 'green'.

Μπορείτε να μου δώσετε συμβουλές για το πως θα την εξαφανίσω? Αν δείτε έχω και λίγη πρασινη και λίγη καφέ. Αλλά είναι ελάχιστη και την καθαρίζω με σφουγάρι σε κάθε αλλαγή νερού.

Αλλάγες νερού 25% κάθε εβδομάδα.

Μέσα έχω 6 καρδινάλιους και 1 γαρίδα.

Τπ φωσφορικά ανεβαίνουν συνέχεια. Δεν ρίχνω λιπάσματα. Μάλλον λόγω της τροφής που και αυτή είναι λίγη και περίπου μέρα παρα μέρα και αναγκάζομαι να τα κρατάω χαμηλά με αντιφωσφορο μέχρι να πάρω ένα φυτό γρήγορης ανάπτυξης για να τραβάει τα φωσφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι είναι καλό να προσθέσεις CO2 έστω και DIY.

Κάποια φυτά γρήγορης ανάπτυξης για να πάρουν το πάνω χέρι κατά της άλγης

Αλλαγές νερού όπως κάνεις, καθάρισμα με το χέρι, excel ΟΚ αλλά με μέτρο.

Κυρίως το CO2 και τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι είναι καλό να προσθέσεις CO2 έστω και DIY.

Κάποια φυτά γρήγορης ανάπτυξης για να πάρουν το πάνω χέρι κατά της άλγης

Αλλαγές νερού όπως κάνεις, καθάρισμα με το χέρι, excel ΟΚ αλλά με μέτρο.

Κυρίως το CO2 και τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης.

Συμφωνω,εγω ειχα παλιοτερα αρκετα θεματα με αυτη την αλγη,με co2(diy) περιοριστικε αλλα ελαχιστα.Τα φυτα γρηγορης αναπτυξης βοηθανε παρα πολυ με αυτη την αλγη αλλα τη λυση και μαλιστα παρα πολυ γρηγορα μου τη δωσαν 3 sae.Κυριολεκτικα σκουπισαν-σαρωσαν ολο το ενυδρειο.Ουτε δειγμα δεν αφησαν.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Σκέφτομαι να πάρω ένα φυτο γρήγορής ανάπτυξης και να το φυτέψω κοντά στην άλγη έτσι ώστε να τραβάει πιο γρήγορα τα απαραίτητα συστατικά που τρέφεται η άλγη. CO2 δεν θέλω να μπω στη διαδικασία. Αν είναι θα βάλω καμια ταβλέτα μέχρι να φύγει η άλγη

Ξέρει κανείς τι είναι αυτό στην ανούμπια? Άλγη είναι ή καμια αρρωστια? Τα φύλλα της ξεκινάνε καθαρά και τελικά καταλήγουν με κάτι στίγματα. Στις φωτογραφίες φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

τα σαε ειναι μια πολυ καλη λυση μαζι με γαριδες αμανο!!!

επισης εχω ακουσει να βαζουν και οξυζενε με συριγγα απευθειας στην αλγη σε μικρες ποσοτητες!!!

Link to comment
Share on other sites

για τη μαυρη άλγη θα βάλω το φυτό γρήγορής ανάπτυξης και θα δω πως θα πάει.Sae είχα βάλει παλαιότερα που είχα πολύ άλγη και έκανε δουλειά. Αν δω ότι δεν φεύγει θα βάλω και τετοια ψάρια. Για την ώρα έβαλα αντιφώσφορο μέχρι να πάρω το φυτό.

Αυτο που θέλω να κάνω είναι να φέρω σε μια ισσοροπία το σύστημα. Στο βαρέλι λόγο τύρφης βγαίνουν φωσφορικά 0.7. Έτσι θέλω να κάνω ένα πείραμα. Να βάλω ένα φυτό γρήγορής ανάπτυξης, να σταματήσω τη τροφή των ψαριών για 3 μέρες και να δω τι κατανάλωση φωσφορικών θα έχει το φυτό. Βασικά θέλω να βάλω τόσα φυτά έτσι ώστε να τραβάνε τα φωσφορικά που βγάζει το βαρέλι.

Για την μαυρή που δεν εξαπλώνεται θα την καταπολεμήσω αρχικά με το φυτό και με ταμπλέτες CO2. αργότερα θα βάλω και κάποιο ψάρι sae σαν την χειρότερη λύση γιατί δεν θέλω να έχω μόνιμα το ψάρι μέσα γιατί δεν μου αρέσει σαν ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα παιδεύτικα και εγώ με την συγκεκριμένη άλγη,και ακόμα δεν έχω τελειώσει τελείως.Σε πρώτη φάση χρησιμοποιώ excel και έχω δει καλό αποτέλεσμα,σε δεύτερη φάση θα περάσω στα sae.Ρίξε και ματιά στην πιο κάτω σελίδα που έχει αναλυτικότατα την μέθοδο του οξυζενέ.

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek...ide_greek1.html

Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα παιδεύτικα και εγώ με την συγκεκριμένη άλγη,και ακόμα δεν έχω τελειώσει τελείως.Σε πρώτη φάση χρησιμοποιώ excel και έχω δει καλό αποτέλεσμα,σε δεύτερη φάση θα περάσω στα sae.Ρίξε και ματιά στην πιο κάτω σελίδα που έχει αναλυτικότατα την μέθοδο του οξυζενέ.

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek...ide_greek1.html

μπορει να μου πει καποιος τι δοσεις βαζουμε με το excel και ποσες μερες?εχω και γαριδες.εχω και εγω λιγια αλγη και θελω να την προλαβω :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυξησε το NO3.Μια καλη αναλογια ειναι να εχεις 1 po4 προς 12 NO3.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος τι δοσεις βαζουμε με το excel και ποσες μερες?εχω και γαριδες.εχω και εγω λιγια αλγη και θελω να την προλαβω :D

το excel σε διπλάσια ποσότητα απο αυτήν που γράφει το μπουκάλι. Η γνωμη μου είναι ότι δεν κάνει πολλά. Τουλάχιστον εμένα δεν έκανε πολλά. Την περιόρισε δεν την εξαφάνισε.

Διαβάζωντας ξένα σιτε το πρόβλημα γίνεται πιο πολύπλοκο. Η καλύτερη λύση είναι το οξυζενε. Σε ξένα site λένε με συρρίγκα τοπικά βάζεις 1 - 3ml/ 4lt. Αυτοί λένε ότι και με 3 ml δεν παθαίνουν τιποτα φυτά και ψάρια αλλα αναφέρουν ότι κάνουν μετά απο λίγη ώρα αλλαγή νερού. Θα το δοκιμάσω να δώ τι θα γίνει. Μάλλον η προσθήκη νέου φυτού δεν θα κάνει κάτι άμεσα. Θα το δοκιμάσω να δώ στην πρόληψη για να μην εμφανιστεί πάλι.

Link to comment
Share on other sites

το excel σε διπλάσια ποσότητα απο αυτήν που γράφει το μπουκάλι. Η γνωμη μου είναι ότι δεν κάνει πολλά. Τουλάχιστον εμένα δεν έκανε πολλά. Την περιόρισε δεν την εξαφάνισε.

Διαβάζωντας ξένα σιτε το πρόβλημα γίνεται πιο πολύπλοκο. Η καλύτερη λύση είναι το οξυζενε. Σε ξένα site λένε με συρρίγκα τοπικά βάζεις 1 - 3ml/ 4lt. Αυτοί λένε ότι και με 3 ml δεν παθαίνουν τιποτα φυτά και ψάρια αλλα αναφέρουν ότι κάνουν μετά απο λίγη ώρα αλλαγή νερού. Θα το δοκιμάσω να δώ τι θα γίνει. Μάλλον η προσθήκη νέου φυτού δεν θα κάνει κάτι άμεσα. Θα το δοκιμάσω να δώ στην πρόληψη για να μην εμφανιστεί πάλι.

τι διπλασια αλλα ποσες μερες?η μια φορα μονο? εχω γαριδες μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Αυξησε το NO3.Μια καλη αναλογια ειναι να εχεις 1 po4 προς 12 NO3.

Έχω διαβάσει διάφορα γι αυτήν την αναλογία. Μερικοί την υποστηρίζουν και άλλοι την αμφισβητούν. Βρήκα το παρακάτω που μου φαίνεται πιο λογικό, καθώς υπάρχουν ταχέως αναπτυσόμενα φυτά και αργά. Το θέμα είναι ότι η ύπαρξη φοσφωρικών βγάζει άλγη. για να καταναλωθεί όλο το φωσφορικό πρέπει να υπάρχει ποσότητα νιτρικών (5-10) που θα οδηγεί τα φυτά να συνεχίσουν να καταναλώσουν τα φωσφορικά. Αν όμως έχεις αργά φυτά δεν μπορείς να τα κάνεις να καταναλώσουν όλα τα φωσφορικά. Άρα παίζει ρόλο και το πόσα φυτά έχεις. η λεγόμενη ισορροπία μεταξύ ψαριών-φυτών-ταίσματος. Αλλα αυτό είναι θέμα άλλης κατηγορίας και επόμενο βήμα αφού εξαλείψουμε την ββα.

"BBA thrives in situations of high phosphates. Phosphates come from fish waste, excess food, and occasionally will be present in the water supply. The best way to eliminate BBA is to let the plants out-compete the algae for the nutrients. In heavily planted tanks, BBA will often show up when the plants have used up all the nitrates. This causes plant growth to slow or stop, which leaves the excess phosphates available to the algae. By supplying extra Nitrate to a planted tank, we allow plant growth to continue until all phosphate is consumed. Then plant AND algae growth will slow/stop. As long as a usable (5-10ppm) level of Nitrate is maintained, the the plants will continue to use up the available phosphate, effectively controls BBA and other phosphorus-dependant algaes."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...