Jump to content

Recommended Posts

καλησπέρα , θέλω να κάνω μετρήσεις σε θαλασσινό ενυδρείο ( πυκνότητα , πεχά κ αλατότητα ) κ δεν ξέρω τι να χρησιμοποιήσω για να έχω ακριβές μετρήσεις . . τι μου προτείνετε ?

Link to comment
Share on other sites

Για πυκνότητα (αλατότητα) το πιο ακριβές είναι το Refractometer. (Τα υγρόμετρα σε στυλ θερμόμετρου είναι αναξιόπιστα)

Για pH μπορείς να αρκεστείς και σε υγρά τεστ ή σε κάποιο ηλεκτρονικό pH meter.

Για την αλκαλικότητα υπάρχουν και τα υγρά τεστ, αλλά υπάρχει και ένα ηλεκτρονικό φωτόμετρο της HANNA (new version) με πολύ αξιόπιστα αποτελέσματα.

Από υγρά τεστ πιο αξιόπιστα θεωρούνται τα Salifert

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα , θέλω να κάνω μετρήσεις σε θαλασσινό ενυδρείο ( πυκνότητα , πεχά κ αλατότητα ) κ δεν ξέρω τι να χρησιμοποιήσω για να έχω ακριβές μετρήσεις . . τι μου προτείνετε ?

σε ευαριστώ πολύ για τις απαντήσεις . ..

Link to comment
Share on other sites

Για πυκνότητα (αλατότητα) το πιο ακριβές είναι το Refractometer. (Τα υγρόμετρα σε στυλ θερμόμετρου είναι αναξιόπιστα)

Για pH μπορείς να αρκεστείς και σε υγρά τεστ ή σε κάποιο ηλεκτρονικό pH meter.

Για την αλκαλικότητα υπάρχουν και τα υγρά τεστ, αλλά υπάρχει και ένα ηλεκτρονικό φωτόμετρο της HANNA (new version) με πολύ αξιόπιστα αποτελέσματα.

Από υγρά τεστ πιο αξιόπιστα θεωρούνται τα Salifert

Nα συμφωνήσω με τον AIOLOS σε όλα αλλά και τα τεστ της API είναι εξίσου αξιόπιστα με τα salifert αλλά πολύ πιο απλά στη χρήση αν και έχω και εγώ salifert.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...