Jump to content

Το πρώτο της ενυδρείο


grigoros

Recommended Posts

Αυτό είναι το πρώτο ενυδρείο της κόρης μου 20 λίτρων με 2 χρυσόψαρα και αν και είναι μόνο 2,5 χρονών έχει πραγματικά ξετρελαθεί και μου ζητάει συνέχεια να τα τα τα'ί'ζει. Βέβαια θα υπάρξει και συνέχεια αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερο δώρο απο τα παιχνίδια που παίρνουν όλοι γιατί έτσι μαθαίνει να αγαπάει πραγματικά και να σέβεται τον υδάτινο κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι την κορούλα σου και φυσικά και τα χρυσόψαρα! Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρώτο ενυδρείο της κόρης μου 20 λίτρων με 2 χρυσόψαρα και αν και είναι μόνο 2,5 χρονών έχει πραγματικά ξετρελαθεί και μου ζητάει συνέχεια να τα τα τα'ί'ζει. Βέβαια θα υπάρξει και συνέχεια αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερο δώρο απο τα παιχνίδια που παίρνουν όλοι γιατί έτσι μαθαίνει να αγαπάει πραγματικά και να σέβεται τον υδάτινο κόσμο.

καλως ορισες στην παρεα μας αλλα θελω να σου πω οτι τα ψαρακι τα ταλεπορεις... το καθε χρυσοψαρο θελει τουλαχιστον 40 λιτρα απο οσα ξερω... Και να σου πω και ενα παραδειγμα. σκεψου να βαλεις την κορουλα σου σε μια αδεια ντουλαπα να ζει (μονο για παραδειγμα το λεω) με τροφη νερο κτλ κτλ σε αυτην την ηλικια η ντουλαπα φαινεται μεγαλη για την κορη σου... Σκεψου μετα απο 20 χρονια να συνεχιζει να ζει η κορη σου στην ντουλαπα...

Δεν θα νιωθει πολυ αβολα??? Συγνωμη που το λεω ετσι αλλα πρεπει να σεβομαστε και τα ψαρια σαν να ηταν παιδια μας... Στα χερια σου κρεμεται η ζωη τους... σκεψου λιγο!!! Το παραδειγμα που ειπα πιο πανω ηταν τελειως τυχαιο και δεν ειχα σκοπο να σου χαλασω την διαθεση... αλλα ειναι η αληθεια.

Έγινε επεξεργασία - Satum
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Satum τα χρυσόψαρα αυτά είναι ακόμα μικρά και τους βολεύει αυτή την στιγμή ο χώρος που έχουν, όπως γράφω και παραπάνω, θα υπάρξει και συνέχεια, όταν θα μεγαλώσουν και δεν θα τους είναι άνετος ο χώρος έχω σκοπό να πάρω μεγαλύτερο και να βάλω και άλλα ψαράκια μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Satum τα χρυσόψαρα αυτά είναι ακόμα μικρά και τους βολεύει αυτή την στιγμή ο χώρος που έχουν, όπως γράφω και παραπάνω, θα υπάρξει και συνέχεια, όταν θα μεγαλώσουν και δεν θα τους είναι άνετος ο χώρος έχω σκοπό να πάρω μεγαλύτερο και να βάλω και άλλα ψαράκια μέσα.

καλο ακουγεται που ενδιαφερεσαι και μπορει να παρεις ενα μεγαλυτερο!!!! Καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη συνεχεια, αφου εκανες την αρχή, στο χομπι σου ευχομαι!!

Αν δεις οτι δεν τα βαριεται και τα θελει για καιρό η κόρη σου, να τους δωσεις οπως λες κι εσυ το χωρο που πραγματικα θα ειναι ιδανικός για αυτά.

Οτι χρειαστεις θα ειμαστε εδω να σε βοηθησουμε. :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρώτο ενυδρείο της κόρης μου 20 λίτρων με 2 χρυσόψαρα και αν και είναι μόνο 2,5 χρονών έχει πραγματικά ξετρελαθεί και μου ζητάει συνέχεια να τα τα τα'ί'ζει. Βέβαια θα υπάρξει και συνέχεια αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερο δώρο απο τα παιχνίδια που παίρνουν όλοι γιατί έτσι μαθαίνει να αγαπάει πραγματικά και να σέβεται τον υδάτινο κόσμο.

καταρχην να σου ζησει η κορουλα σου.και καλα εκανες γιατι λιγοι κανουν τετοια στο δωματιο των παιδιων(γιατι φοβουνται).και της δικιας μου που ειναι 20 μηνων ολη την ωρα μου δειχνη τα ψαρια απο το ενυδρειο και μου λεει κοιτα κοιτα.οποτε το καλοκαιρι που θα φτιαξω το δωματιο της εχω σκοπο να της βαλω και εγω ενα μεσα :D;)

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά και πραγματικά χαίρομαι που είμαι μέλος στο Aquazone :D;):blink::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες στην παρεα μας αλλα θελω να σου πω οτι τα ψαρακι τα ταλεπορεις... το καθε χρυσοψαρο θελει τουλαχιστον 40 λιτρα απο οσα ξερω... Και να σου πω και ενα παραδειγμα. σκεψου να βαλεις την κορουλα σου σε μια αδεια ντουλαπα να ζει (μονο για παραδειγμα το λεω) με τροφη νερο κτλ κτλ σε αυτην την ηλικια η ντουλαπα φαινεται μεγαλη για την κορη σου... Σκεψου μετα απο 20 χρονια να συνεχιζει να ζει η κορη σου στην ντουλαπα...

Δεν θα νιωθει πολυ αβολα??? Συγνωμη που το λεω ετσι αλλα πρεπει να σεβομαστε και τα ψαρια σαν να ηταν παιδια μας... Στα χερια σου κρεμεται η ζωη τους... σκεψου λιγο!!! Το παραδειγμα που ειπα πιο πανω ηταν τελειως τυχαιο και δεν ειχα σκοπο να σου χαλασω την διαθεση... αλλα ειναι η αληθεια.

Καλησπερα φιλε μου.

Μετρησεις στο ενυδρειο κανεις?

Το θεμα με τα χρυσοψαρα δεν ειναι μονο ο χωρο αλλακαι η καθαριοτητα.

Ειναι πολυ ρομικα ψαρια.

Γιαυτο αν θελεις να το παρεις σοβαρα παρε ενα μεγαλητερο ενυδρειο.

Γιατι προβλεπω γριγορα θανατο.!

Link to comment
Share on other sites

1)καλη αρχη και καλως ηρθες!

2)τα ψαρια δεν θα μεγαλωσουν γιατι θα παθουν νανισμο

3) πρεπει να παρεις τεστ νερου γιατι πρωφανος το ενυδριεο ειναι αστρωτο

διαβασε αυτο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

και αυτο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

φιλικα παντα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο εμενα καλοριζικο το ενυδρειο κ να χαιρεσαι την κορουλα σου!!!!!!!!θα εδεινα μια συμβουλη αν τη θελεις την κρατας,για να καταφερουν να αναπτυχθουν τα χρυσοψαρα(αναλογα κ το ειδος φυσικα) θελουν τουλαχιστον 40λιτρα εκαστο οποτε μιλαμε για τουλαχιστον 80λιτρα για 2χρυσοψαρα ,διαφορετικα απλως δεν αναπτυσονται κ αν εχουν μια μικρη αναπτυξη απλως δεν θα ειναι η σωστη οποτε θα υπαρχουν προβληματα ειτε απο θεμα ασθενειων ειτε απο "σκελετικο"!κ ειναι κριμα κ για το παιδακι σου γιατι ξερω πως ειναι να δενεσαι με ενα ζωακι κ να το χανεις μετα κ ειδικα τα παιδακια το παιρνουν ακομα πιο κατακαρδα σκεψου το αν θες κ κανε τη μετακομιση στα ψαρακια σας συντομα! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...