Jump to content

Γενικές απορίες για Καινούργιο Setup


Linx

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

θα ήθελα τη γνώμη σας για ενα καινούργιο setup που θα ξεκινήσω.Έχω ενα Juwel Rio 300 καινούργιο (350lt) και σκέφτομαι τα εξής :

1) να βγάλω ή να αφήσω το εσωτερικό φίλτρο τηε Juwel ??? θα το άφηνα μόνο και μόνο αν πάθει κάτι το εξωτερικό που λέω να αγοράσω (Eheim 2076 ή 2075).

2) τη γνώμη έχετε για τα 3D Backgrounds της Juwel ??? αξίζει να αγοραστούν ??? αν οχι τι θα προτείνατε για background ??? μονόχρωμη αφίσα μαύρη ή μπλέ ???

3) το καινούργιο Rio 300 έχει ακριβώς κάτω απο τα καπάκια 2 φαρδιά brackets που ενώνουν τη μπροστά με τη πίσω πλευρά. Πιθανόν όταν γεμίσει νερό, αυτά θα κάνουν σκιές. Θα ήταν καλύτερα να τα βγάλω ή οχι ???

Βασικά το εσωτερικό φίλτρο με ταλαιπώρησε πάρα πολύ τη πρώτη φορά που δοκίμασα να το βγάλω και φοβάμαι μη γδάρω το γυαλί. Έχει προσπαθήσει ξανά κάποιος απο εσάς να κάνει κάτι παρόμοιο ??

Αυτά για αρχή,

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

θα ήθελα τη γνώμη σας για ενα καινούργιο setup που θα ξεκινήσω.Έχω ενα Juwel Rio 300 καινούργιο (350lt) και σκέφτομαι τα εξής :

1) να βγάλω ή να αφήσω το εσωτερικό φίλτρο τηε Juwel ??? θα το άφηνα μόνο και μόνο αν πάθει κάτι το εξωτερικό που λέω να αγοράσω (Eheim 2076 ή 2075).

2) τη γνώμη έχετε για τα 3D Backgrounds της Juwel ??? αξίζει να αγοραστούν ??? αν οχι τι θα προτείνατε για background ??? μονόχρωμη αφίσα μαύρη ή μπλέ ???

3) το καινούργιο Rio 300 έχει ακριβώς κάτω απο τα καπάκια 2 φαρδιά brackets που ενώνουν τη μπροστά με τη πίσω πλευρά. Πιθανόν όταν γεμίσει νερό, αυτά θα κάνουν σκιές. Θα ήταν καλύτερα να τα βγάλω ή οχι ???

Βασικά το εσωτερικό φίλτρο με ταλαιπώρησε πάρα πολύ τη πρώτη φορά που δοκίμασα να το βγάλω και φοβάμαι μη γδάρω το γυαλί. Έχει προσπαθήσει ξανά κάποιος απο εσάς να κάνει κάτι παρόμοιο ??

Αυτά για αρχή,

Ευχαριστώ.

Καλημερα φιλε μου.

Εγω θα σου ελεγα να αφησεις το εσωτερικο φιλτρο καθως απο αυτα που διαβασα εδω μεσα ειναι πολυ καλο...

Για το 3D backround της Juwel δεν ξερω αλλα εαν εχεις ορεξη και εαν πιανει λιγο το χερι σου μπορεις να φτιαξεις με φελιζολ. εαν θα βαλεις αφησα ειναι θεμα αισθητικης!! Εγω εχω μαυρο με χαλαζιακη αμμο και ταιριαζει πολυ!!

Τα δυο brackets απο οτι καταλαβα ειναι κοντρες αυτα δεν τα ακουμπας καθολου....

Καλη συνεχεια!!!! :D;):blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

κατά τη γνώμη μου το εσωτερικό καλό είναι να υπάρχει, μόνο καλό θα κάνει, και υπάρχει περίπτωση να σου χρειαστεί όπως είπες και εσύ. Ετσι κι αλλιώς το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο και βγάζοντας το εσωτερικό θα κερδίσεις λίγο χώρο παραπάνω, αμελητέο για μένα, σε ένα 300λ ενυδρείο. Αν και είναι και θέμα αισθητικό, αν δεν σε χαλάει να το βλέπεις μέσα.

Τα backrounds δεν θα τα προτιμούσα γιατί δεν μου αρέσουν κιόλας, με 1 ευρώ μπορείς να πάρεις ένα χαρτονάκι και να έχεις ένα ωραίο αποτέλεσμα ή μπορείς να βάψεις την πλάτη εξωτερικά με λαδομπογιά αν θες.

Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω να σου απαντήσω μιας και δεν είχα Juwel ποτέ.

Εύχομαι καλή συνέχεια και καλό αποτέλεσμα στο νέο set up :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...