Jump to content

Αναγνωριση παρακαλω


retard20

Recommended Posts

11032011060.jpg

11032011062.jpg

εγραφε Bacopa lanige δεν την βρισκω στα φυτα

αν καποιος εχει μια περιγραφη... εαν χρειαζεται περισσοτερη φροντιδα... δυσκολια φυτου και το πιο σημαντικο πως το κλαδευω????

εμενα μου παν απλα δυνατο φως και εχω...

επισης για να μην ανοιγω καινουριο θεμα αμα χρειαζεται να βαζω τιποτα για την pistia (νουφαρακια) διαβασα για πολλα νιτρικα για την σωστη αναπτυξη της εχω βγαλει και λιγο στο μπαλκονι να δω διαφορα αναπτυξης(εχω την εντυπωση οτι τα τσιμπολογανε τα σκαλαρια -.- η εχει τροφη που δε βλεπω η εχω δικιο)

Ευχαριστωωωωω

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Το φυτό λέγεται LYSIMACHIA NUMMULARIA 'AUREA' . Διάβασε εδώ για τις πληροφορίες που ψάχνεις :

http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...ails.php?id=111

Για το κλάδεμα απλά κόβεις ένα κοτσανάκι 10 εκατοστών και το ξαναφυτεύεις.

Link to comment
Share on other sites

11032011060.jpg

11032011062.jpg

εγραφε Bacopa lanige δεν την βρισκω στα φυτα

αν καποιος εχει μια περιγραφη... εαν χρειαζεται περισσοτερη φροντιδα... δυσκολια φυτου και το πιο σημαντικο πως το κλαδευω????

εμενα μου παν απλα δυνατο φως και εχω...

επισης για να μην ανοιγω καινουριο θεμα αμα χρειαζεται να βαζω τιποτα για την pistia (νουφαρακια) διαβασα για πολλα νιτρικα για την σωστη αναπτυξη της εχω βγαλει και λιγο στο μπαλκονι να δω διαφορα αναπτυξης(εχω την εντυπωση οτι τα τσιμπολογανε τα σκαλαρια -.- η εχει τροφη που δε βλεπω η εχω δικιο)

Ευχαριστωωωωω

Ευχαριστω να σαι καλα για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...ails.php?id=322

Παιδια μου φενεται πιο πολυ για LINDERNIA ROTUNDIFOLIA 'VARIEGATED' λογο των κιτρινων γραμοσεων στα φυλλα. :D

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...ails.php?id=322

Παιδια μου φενεται πιο πολυ για LINDERNIA ROTUNDIFOLIA 'VARIEGATED' λογο των κιτρινων γραμοσεων στα φυλλα. :blink:

η lindernia rotundifolia variegated εχει πιο 'κλασσικο' σχημα γραμμωσεων πανω στα φυλλα και το κλωναρακι της ειναι πιο λεπτο :D οι γραμμωσεις του φυτου στην φωτογραφια ειναι πιο 'τυχεες' ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω να σαι καλα για την απαντηση

συμφωνω μαζι σου

λογο και του κλωναρι ειναι πιο παχυ και χνουδωτο

για να ακουσω κ αλλεσ γνωμες

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου

λογο και του κλωναρι ειναι πιο παχυ και χνουδωτο

για να ακουσω κ αλλεσ γνωμες

Αλλος κανεις?

το κοβω οπου θελω δλδ

γτ στα cabopa διαβασα κοβεις στο πλαι τα βλασταρια :D

Link to comment
Share on other sites

Lysimachia σιγουρα δεν ειναι. Το εχω το φυτο και αυτο της φωτο ειναι πολυ διαφορετικο.

Για Lindernia μοιαζει οντως , αλλα δεν εχει παρει πιστευω ακομα την υδροβια μορφη του, γιατι βλεπω χνουδι στον κορμο του.

Οπως και να εχει, κοβεις οπως σου ειπε ο Θοδωρης μια κορυφη και φυτευεις διπλα.

Link to comment
Share on other sites

Lysimachia σιγουρα δεν ειναι. Το εχω το φυτο και αυτο της φωτο ειναι πολυ διαφορετικο.

Για Lindernia μοιαζει οντως , αλλα δεν εχει παρει πιστευω ακομα την υδροβια μορφη του, γιατι βλεπω χνουδι στον κορμο του.

Οπως και να εχει, κοβεις οπως σου ειπε ο Θοδωρης μια κορυφη και φυτευεις διπλα.

και μενα για Lindernia μου μοιαζει περισσοτερο...

δηλαδη αυτο που εγραφε στην αποδειξη το ξεχναμε :D (Bacopa lanige)

περισσοτερο με νοιαζει το κλαδεμα απο φως εχω αρκετα υψηλό οποτε μετα παμε αν θελει καθολου λιπασμα

μεσα εχω κερατοφυλλο/πιστια στραατιοτες/1 anubia και αυτο το φυτακι!!

απο λιπασματα διαθετω excel/1 της dennrle Που ναι για τα cube και λεει 1 σταγονα ανα 10 λιτρα και ferropol της jbl

excel βαζω μονο απο αυτα 2ml καθε εβδομαδα

τα αλλα τα εβαλα στην ακρη γιατι πριν κανω πατεντα για φωτισμο μου χαλασαν τα φυτα που ειχα και το παω σιγα σιγα ξανα με ενα φυτο ανα βδομαδα/μηνα !!!

Σ ευχαριστω raven για την διευκρίνιση <3

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με τον Rik και τον Raven. Στην πρώτη μου δημοσίευση έδωσα εκ παραδρομής λάθος όνομα και φυσικά λάθος link. Όπως αναφέρθηκε, μπορεί το φυτό να μην έχει ακόμα την υδρόβια μορφή του...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...