Jump to content

Κίτρινα φυτα και Νιτρικα 0


Recommended Posts

Γεια σας,

έχω ένα ενυδρείο 240 λίτρων χωρητικότητας με τις μανίσιες λάμπες του(1 Τ5 Sylvania Aquastar kai 1 Aqua-Classic (39 Watt, 10000 η πρώτη και 6500K η δευτερη).

Μέσα έχει 2 εχινόδορους , μια βαλισνερια , 3 ανουμπιες , 1 κερατόφυλλο και 8-10 ρίζες πολυσπερμα και 3 νουφαρακια και κατι άλλα.

Το ενυδρείο τρέχει 1 μήνα και κάτι και έχει μέσα 1 ancistrus dolicopterous, 2 microgeophagus ramirezi, 8 corydoras panda , 1 apple snail. Όλα τα ψαράκια είναι πολύ μικρά κάτω των 4 εκατοστών.

Οι μετρήσεις μου δείχνουν μηδέν αμμωνια και νιτρικα.

Τα φυτά μου λοιπόν μεγαλώνουν πολύ αργά και γενικά βγάζουν κίτρινα φύλλα. Επίσης το κερατόφυλλο από πράσινο έγινε κίτρινο και τώρα καφέ.

Στις ρίζες των περισσοτέρων έχω βάλει ταμπλετες. Παροχή διοξειδίου δεν έχω. Υγρό λίπασμα δεν ρίχνω.

Η θεωρία μου είναι ότι επειδή το ενυδρείο είναι σχεδόν άδειο από ψάρια > πρακτικά από μακρυά δεν φαίνονται η παραγωγή νιτρικών είναι πολύ μικρή με αποτέλεσμα να αποροφούνται αμέσως από τα φυτά και να μην τους φτάνουν.

Γι αυτό αγόρασα το λίπασμα Seachem Flourish και από αύριο που θα το παραλάβω θα αρχίσω να ρίχνω.

Μήπως όμως φταίνε οι λάμπες? Είναι καλές για φυτά? Ή να αλλάξω κάποια από τις 2??

Link to comment
Share on other sites

κατ' εμε βγαλε την aquastar και βαλε μια grolux. και λιγο λιπασμα και θα παρουν τα πανω τους.

Link to comment
Share on other sites

Με νιτρικά (ΝΟ3) = 0 το κερατόφυλλο δε θα μπορούσε να κάνει κάτι άλλο από το να χαλάσει.Αφαίρεσε όσο μπορείς και κράτα μια μικρή ποσότητα ώστε να πάρει τα πάνω του.Ρίχνε λίγο παραπάνω τροφή ανά διαστήματα ώστε να ανέβουν τα νιτρικά σου από 10 έως 25.Η aquastar όπως γράφει και ο φίλος irongud καλό είναι να αφαιρεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...