Jump to content

ερωτηση για φιλτρο


perisdem

Recommended Posts

Είμαι νέος χομπίστας και εχω στην κατοχη μου ενα ενυδρειο 30 λιτρων. Θα ήθελα τη γνωμη σας για το ποιο ειναι το καλυτερο/α υλικο/α για να βαλω στο φιλτρο μου. Το ενυδρειο δε το εχω στρωσει ακομα αφου ψαχνομαι για το φιλτρο του ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Στα μικρά φίλτρα αρκεί ένα μικρό ενυδρειακό σφουγγαράκι.

Πολλοί θα σου πουν οτι αντί για σφουγγάρι καλύτερο είναι να γεμίσεις το χώρο με βιολογικό υλικό.

Εγώ σε δύο μικρά που έχω με 50% σφουγγάρι και 50% siporax.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μπορείς να βάλεις sera siporax mini που είναι πολύ καλό βιολογικό υλικό για μικρά φίλτρα ή eheim substrat pro που είναι κι αυτό πολύ καλό βιολογικό υλικό και χωράει αρκετή ποσότητα σε μικρά φίλτρα λόγω του μικρού μεγέθους του.

Επίσης μπορείς να βάλεις ένα κομματάκι ενυδρειακό βαμβάκι για να κρατάει τα μικρότερα σωματίδια και να βγαίνει το νερό όσο γίνεται πιο καθαρό στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Στα μικρά φίλτρα αρκεί ένα μικρό ενυδρειακό σφουγγαράκι.

Πολλοί θα σου πουν οτι αντί για σφουγγάρι καλύτερο είναι να γεμίσεις το χώρο με βιολογικό υλικό.

Εγώ σε δύο μικρά που έχω με 50% σφουγγάρι και 50% siporax.

είναι λάθος αυτό....το σφουγγαράκι είναι απαραίτητο.Αυτό που δεν είναι απαραίτητο στα μικρά ενυδρεία, μιας και συνήθως έχουμε μικρή ιχθυοφόρτιση,είναι το βιολογικό υλικό και εφόσον έχουμε σφουγγαράκι .Τώρα σε πιο μεγάλη ιχθυοφόρτιση βάζουμε και βιολογικό υλικό.Επίσης απαραίτητο είναι το βιολογικό υλικό όταν αντί για σφουγγαράκι έχουμε ενυδριακό βαμβάκι (άμα το λέω σωστά) γιατί το βαμβάκι πρέπει να το αλλάζουμε συχνά και έτσι άμα δεν έχουμε βιολογικό υλικό μεγάλο ποσοστό βιολογίας θα χάνεται κάθε φορά που θα αλλάζουμε το βαμβάκι :D Στα δικά σου λίτρα θα έβαζα ένα σφουγγαράκι εφόσον βάλεις μέσα ένα μονομάχο......τώρα άμα θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο βάλε και βιολογικό υλικό όπως seporax mini ;)Και εφόσον βάλεις βιολογικό υλικό μπορείς αντί για σφουγγαράκι να βάλεις το βαμβάκι για καλύτερη μηχανική φίλτρανση αλλά και το σφουγγάρι να κρατήσεις μια χαρά θα είναι και δεν θα χρειάζεται αλλαγή παρά μόνο καθάρισμα

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

είναι λάθος αυτό....το σφουγγαράκι είναι απαραίτητο.Αυτό που δεν είναι απαραίτητο στα μικρά ενυδρεία, μιας και συνήθως έχουμε μικρή ιχθυοφόρτιση,είναι το βιολογικό υλικό και εφόσον έχουμε σφουγγαράκι .Τώρα σε πιο μεγάλη ιχθυοφόρτιση βάζουμε και βιολογικό υλικό.Επίσης απαραίτητο είναι το βιολογικό υλικό όταν αντί για σφουγγαράκι έχουμε ενυδριακό βαμβάκι (άμα το λέω σωστά) γιατί το βαμβάκι πρέπει να το αλλάζουμε συχνά και έτσι άμα δεν έχουμε βιολογικό υλικό μεγάλο ποσοστό βιολογίας θα χάνεται κάθε φορά που θα αλλάζουμε το βαμβάκι :D Στα δικά σου λίτρα θα έβαζα ένα σφουγγαράκι εφόσον βάλεις μέσα ένα μονομάχο......τώρα άμα θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο βάλε και βιολογικό υλικό όπως seporax mini ;)Και εφόσον βάλεις βιολογικό υλικό μπορείς αντί για σφουγγαράκι να βάλεις το βαμβάκι για καλύτερη μηχανική φίλτρανση αλλά και το σφουγγάρι να κρατήσεις μια χαρά θα είναι και δεν θα χρειάζεται αλλαγή παρά μόνο καθάρισμα

Νίκο δεν καταλαβαίνω ποια είναι η διαφορά μεταξύ βιολογικού και σφουγγαριού αφού και τα δύο μπορούν να λειτουργήσουν βιολογικά?

Το siporax mini είναι λίγο ακριβότερο από το σφουγγάρι αλλά ποιος άλλος λόγος, εκτός από το κόστος, υπάρχει για να μην βάλει βιολογικό?

Βασικά ρωτάω γιατί τώρα μόλις ετοιμαζόμουν να βάλω σε ένα μικρό εσωτερικό siporax (κανονικό όχι mini) που το έχω και κάθεται, στο 40λιτρο με τον μονομάχο..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κarrot η ύπαρξη μόνο βιολογικού υλικού στο φίλτρο δεν είναι απαραίτητα λάθος.

Δεν είμαι fan αλλά πολλοί βάζουν πάνω απ' όλα τη βιολογία και αν το βιολογικό υλικό είναι μικρού μεγέθους (όπως το siporax mini) τους αρκεί για τη φίτρανση αυτή καθ' αυτή. Μάλιστα το υποστηρίζουν ένθερμα βάζοντας πρώτα τη βιολογία κι ας χαθεί λίγο η φίτρανση των στερεών. Υπάρχει και αυτή η αντίληψη που εστιάζει στη βιολογία και καλό θα είναι να αναφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν καταλαβαίνω ποια είναι η διαφορά μεταξύ βιολογικού και σφουγγαριού αφού και τα δύο μπορούν να λειτουργήσουν βιολογικά?

ναι μπορούν να λειτουργήσουν βιολογικά και τα 2 μπορούν όμως να λειτουργήσουν σαν μηχανική φίλτρανση και τα 2?Το βιολογικό υλικό άμα δεν κάνω λάθος δεν μπορεί να λειτουργήσει σαν μηχανική φίλτρανση.Σε ένα φίλτρο πάντα πρέπει να υπάρχει μηχανική φίλτρανση.....

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

ναι μπορούν να λειτουργήσουν βιολογικά και τα 2 μπορούν όμως να λειτουργήσουν σαν μηχανική φίλτρανση και τα 2?Το βιολογικό υλικό άμα δεν κάνω λάθος δεν μπορεί να λειτουργήσει σαν μηχανική φίλτρανση.Σε ένα φίλτρο πάντα πρέπει να υπάρχει μηχανική φίλτρανση.....

Κατάλαβα :D

Link to comment
Share on other sites

δεν λέω ότι δεν χρειάζεται η βιολογία αλλά το σφουγγαράκι κάνει και τα 2 και γι'αυτό λέω ότι στο βαμβάκι που δεν κάνει βιολογική φίλτρανση πρέπει να έχουμε και βιολογικό υλικό.Φίλος μου εδώ στο forum είχε ένα 500λ με guppy mono....δεν είχε φίλτρο και το μόνο που είχε ήταν 2 αεραντλίες και αυτό γιατί στο νερό είχε αρκετή βιολογία για αυτά τα ψάρια και αρκετά φυτά για να τραβάνε τα νιτρικά και δεν μέτρησε ποτέ NH3.Πάντως το ιδανικό για τον φίλο είναι σφουγγαράκι και για να έχει το κεφάλι του ήσυχο(βέβαια θα δώσει λίγα λεφτά παραπάνω) να βάλει βιολογικό υλικό όπως seporax mini

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Karrot

όταν καθαρίζουμε τα φίλτρα μας στερεά υπολείματα συγκρατεί και το βιολογικό υλικό

Λιγότερα από τα σφουγγάρια αλλά συγκρατούν.

Το βασικό είναι τι θέλεις απ' το φιλτράκι σου να κάνει περισσότερο:

φίλτρανση ή βιολογική λειτουργία ή το "μοιράζεις"...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας.

Θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα. Ποσο βιολογικο υλικο χρειαζεται για να λειτουργησει σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό εγώ πάντα συστήνω δύο τουλάχιστον φίλτρα σε κάθε ενυδρείο όσα λίτρα κι αν είναι (από 20 λίτρα και πάνω). Και για λόγους ασφαλείας και για λόγους κάλυψης όλων των αναγκών φίλτρανσης (βιολογία, στερεά υλικά). Σφουγγάρι στο ένα, siporax με βαμβάκι στο άλλο. Και ησύχασες.Κρατάς όποιο έχει ο κατασκευαστής και βάζεις και ένα μικρό (πχ pico hydor ή ανάλογο κινέζικο).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Karrot

όταν καθαρίζουμε τα φίλτρα μας στερεά υπολείματα συγκρατεί και το βιολογικό υλικό

Λιγότερα από τα σφουγγάρια αλλά συγκρατούν.

Το βασικό είναι τι θέλεις απ' το φιλτράκι σου να κάνει περισσότερο:

φίλτρανση ή βιολογική λειτουργία ή το "μοιράζεις"...

Και εγώ είμαι υπέρ να το μοιράζεις....αλλά με το να έχεις μόνο βιολογικό υλικό θα χρειάζεται πολύ πιο συχνά καθάρισμα το φίλτρο μιας και θα βουλώνει πιο εύκολα και το πολύ και συχνό καθάρισμα έχει αρνητικές επιπτώσεις στην βιολογία του φίλτρου.Γι'αυτόν τον λόγο πολύ βάζουν και ενυδριακό βαμβάκι σε πιο μεγάλα φίλτρα(εκτός άμα μπορείς να τα χωρέσεις όλα μαζί και στα μικρά) για να μην χρειάζεται πολύ συχνά καθάρισμα το βιολογικό υλικό αλλά και το σφουγγάρι :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας.

Θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα. Ποσο βιολογικο υλικο χρειαζεται για να λειτουργησει σωστα?

βάλε μέχρι τι μέση σφουγγάρι ή ενυδριακό βαμβάκι και μετά όσο χωράει ακόμα βάλε βιολογικό υλικό...εκτός άμα ακολουθήσεις την μέθοδο του Antreas301.Επίσης αφού θα βάλεις φίλτρο μην ξεχάσει να κάνεις καλή ανατάραξη της επιφάνειας για να οξυγονώνεις το νερό

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...